• |
ide | kryesore

Kush e vonoi SPAK? Lu fajëson opozitën: Politikanët kanë frikë, nuk janë më të paprekshëm

Lajme, Të fundit

Dy shkaqet që vonuan ngritjen e institucioneve si SPAK dhe Byroja Kombëtare e Hetimit janë zgjidhur tashmë, thotë Donald Lu.


Në një deklaratë ekskluzive për Top Channel ambasadori amerikan i përgjigjet pyetjeve se çfarë po e vonon ngritjen e Këshillit të Lartë të Gjyqësorit, Këshillit të Lartë të Prokurorisë, SPAK dhe Byroja Kombëtare e Hetimit.


“Vonesat kanë ardhur për dy arsye. E para, ishte kundërshtimi i ligjit të Vettingut nga opozita. Ata e humbën këtë sfidë. E dyta, ishte vonesa në gjetjen e kandidatëve të kualifikuar jashtë sistemit të drejtësisë për anëtarët e KLGJ-së dhe KLP-së. Tashmë, të dyja këto çështje janë zgjidhur. Kandidatët për këto institucione janë duke kaluar në procesin e Vettingut. Ata do të jenë funksionalë shumë shpejt”, tha për Top Channel Donald Lu.

Asnjë habi nga ambasadori Lu për ata që nuk e kanë optimizmin e tij.

“Nuk është për t’u habitur që politikanët vazhdojnë të kritikojnë dhe të mbjellin dyshime për këto struktura. Ata ishin dikur të paprekshëm. Tani ata kanë frikë”, thotë Lu.

Ambasadori Amerikan e deklaroi reformën në drejtësi si pikë kryesore të misionit diplomatik që në ditën e tij të parë në Shqipëri.

Prej zotit Lu kanë ardhur deklaratat më të forta për politikanë, gjyqtarë e prokurorë të korruptuar, për banda dhe grupe kriminale si dhe për dekriminalizimin e politikës.

Top Channel



14 Comments

  1. Lum si ne qe te kemi mo zoti Lu, pa ty ne jeshem te pjerdhur e te mbaruar . EDhe ti na u deshe, qe ne ato organe qe na i numuron zotrote te keshe me dhjetra nga familjet e thekura komuniste, por te veprohet se duhen , e qe duhen pa tjeter, zgjedhjet e perfaqesueseve te tyre jane bere me syzet e qeverise me lapsin e Km, e ndersa ju ZLU keni kontribut vetem ne vendosje me shpejtesi e te nje aneshme te tyrepa marre parasyshe pretendimet e mendimet e opozites, Per kete ju jeni bere nje nga sulmuesit e mendimit opozitar per drejtesine, dhe sot akoma ruani ate opinion. por opozita e ka dhene mendimin e aprovimin, per organet e drejtesise qe u prene ne bese nga kjo qeveri e mazhorance, e inkriminuarNe shume problemete qeverise jeni treguar miop, e biles maskues i skandaleve te qeverise, kjo e habiteshme per nje ambasador nji shteti mik. Si per cudi kjo dalje ,e sulm prape opozites, tregon lidjet e tua me narko shtetaret tane, e vazhdimin konseguent ne rrugen e mbeshtetjes se qeverise se qelbesirave. SHQIPTARET do dine te ecin perpara edhe pa nje kinez me syze.

  2. A mbasadoret amerikane qe kane ardhur ne Shqiperi kane qene me falni per shprehjen -MUT-qe nga –Arvizute—deri tek LUTE–.

  3. Nje shtet qe mungon gjykata kushtetusi eshte I destinuar te shkoj ne diktatur. Keto qe jane pushtet jan femit e atyre qe krijuan diktaturen dhe nuk Len gje pa than per shtetin qe ju perfaqsoni duke na burgosur pushkatuar se ishim pro jush Pradaj nuk mund te akuzosh opoziten qe edhe me bejme pjese ne kete opozit zLu

  4. Në fillim vitet 90, kur shqiptarët e hoqën më së fundi zgjedhën e diktaturës enveriste, njëkohësisht armike e betuar e SHBA, nuk i shkonte ndërmen askujt se në këto vitet e fundit, nga SHBA do të vinte një ambasador që do të përgëzonte një qeveri kanabiste komuniste, me kryeministër nipin e një byroisti enverist, ministër të jashtëm birin e një sekretari të parë të PPSH në rrethe, apo një ish ministri të fundit të ish sigurimit si kryetar parlamentit e ministër i mbrendshëm, një ish hetues i sigurimit.
    Edhe sikur kjo katërshe qeverisëse, të mos kishte farë të bënte me kohen e diktaturës enveriste, duhej të mjaftonte vetëm fakti se këta morën në mbrojtje Tahirin, të parin ministër të mbrendshëm europian të përzjerë me mafien e drogës, që Lu si një mbrojtës i “drejtësise” komuniste drogiste, të quhej një person non grata në Shqipëri.
    Jo vetëm frikë por turp duhet të kenë ata dipllomatë kushdo qofshin, që mbrojnë persekutorët e popullit që vuajti diktaturën më të egër staliniste në Europë.

  5. kontaktoni 0693413646, dhe ja u tregoj une me fakte e me prova se kush eshte Donald Lu dhe si e ka bere ai reformen ne drejtesi. Jane mni 5/6 kallezime penale qe mbulohen nga ky njeri i paskrupullt dhe Prokorruptoret e tij, Arta Marku, Astrit Halilaj, Bardhok Lleshi, Simon Pashuku etj. Eshte nje kupole e tere kriminale e zbuluar e faktuar, me kryetare bashkish, gjykates e prokorruptore qe Don Lu po ben c`mosin mos te asgjesohet, se eshte dora e Sorosit ne egzekutivin dhe gjyqesorin shqiptar. Partite politike luajne farsen e tyre duke shpresuar per ndonje amnisti ndaj krereve te tyre. Mediat nuk i publikojne keto, por nese ka qofte edhe vetem nje gazetar te pavarur ne shqiperi qe eshte i interesuar te informohet realisht mbi reformen dhe si eshte konceptuar ajo, une pohoj qe do ja ve ne gatishmeri dokumenta qe perbejne nje nga skandalet me te medha qe ky komb ka nkohur ndonjehere, vertetimi pa asnje hije dyshimi qe nje sistem i lodhur dhe i korruptuar po shperbehet jo per te bere drejtesi, por per te ju dhene sponsoreve te Lu`se kontroll total mbi cdo aspekt te jetes publike e institucionale. Nxjerrja ne drite e ketij skandali do e conte Lu`ne drejt e nga ka ardhur brenda 24 oreve. Jo ne SHBA, por ne te semes!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *