• |
ide | kryesore

(FOTO&VIDEO) Llava shkatërron banesa dhe pyje, evakuohen 2 mijë banorë

Planet

Shpërthimet e vullkanit Kilauea shkaktuan një çarje të re të tokës në Haëaii.

Raportohet se llava dhe hiri janë ngritur në lartësi deri në 7 metra. Lumi i magmës ka shkatërruar banesa dhe pyje.


Rreth 2 mijë banor jan evakuuar për shkak të përqëndrimit të madh të squfurit në atmosferë.

Deri tani 30 shtëpi janë përfshirë nga llava, por nuk raportohet për vdekur apo të plagosur.

Llava është shpërndarë në një territor prej 36,000 metrash katrorë, ndonëse me shpejtësi të ngadalësuar.
Ditë më parë shpërthimi i vullkanit Kilauea u pasua nga një seri lëkundjesh tërmeti në të gjithë zonën përreth Pahoa, në ishullin Grande.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu