• |
ide | kryesore

Ofertë marramendëse për 4 minuta për diamantin e rrallë blu në ankand

Stil

Një diamant i rrallë blu është shitur për një shifër rekord prej 6.7 milionë dollarësh në një ankand në Gjenevë.


Diamanti, i quajtur “Farnese Blue”, i  ishte dhënë si dhuratë vajzës së Dukës së Parmës, Elizabeth Farnese-s, kur u martua me Filipin e Pestë të Spanjës në 1715-n.


Më pas, u trashëgua në brezat e ardhshëm dhe lëvizi nga Spanja në Francë, Itali dhe Austri.

Diamanti 6.1 karat vjen nga miniera e famshme Colconda në Indi.

Çudia është se “Farnese” u shit vetëm katër minuta pas u hap ankandi për ofertat. Nga përfaqësuesit e shtëpisë së ankandit, diamanti ishte vlerësuar me një çmim fillestar prej 3.5 milionë dollarësh.

“E prisnim një rezultat të mirë, por e filluam me 3.5 milionë dollarë dhe përfunduam me 6.7 milionë dollarë. Kështu që i kaloi pritshmëritë tona”, tha specialistja e bizhuterive, Daniellla Mascetti.

Ndërkohë, identiteti i zotëruesit të ri të diamantit nuk është zbuluar ende.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.