• |
ide | kryesore

Pas muxhahedinëve, në Shqipëri do të vijnë edhe luftëtarët e kthyer nga ISIS. Pritet ndërtimi i qendrës për gjithë Ballkanin

Lajme, Të fundit

Vizita e kryeministrit të Bullgarisë, Boyko Borissov, pak ditë më parë në Tiranë, nuk do të kishte ndonjë rëndësi të jashtëzakonshme nëse vendi i tij nuk do të mbante deri në fund të Qershorit Presidencën e radhës së BE-së. Gjatë konferencës për shtyp me homologun e tij Edi Rama, mesazhi i tij kryesor ishte se ka ende 2-3 vende që janë skeptike ndaj Shqipërisë dhe se deri në fund të muajit qershor kur të merret vendimi për hapjen e negociatave, duhet punuar me to.

Por teksa dha këtë mesazh dhe të gjitha mediat u morën me negociatat, kaloi pa u vënë shumë re një tjetër deklaratë e fortë e Borissov, raporton Panorama. “Në Shqipëri do të bëhet një qendër koordinimi për luftëtarët që kthehen nga ISIS në territorin e Ballkanit”, u shpreh Kryeministri i Bullgarisë Boyko Borissov, në konferencën e përbashkët për shtyp të mbajtur dje bashkë me Kryeministrin Rama.


Borissov, gjatë konferencës, foli pas kryeministrit Rama dhe të dy pas fjalimeve të rastit, nuk morën pyetje nga gazetarët. Në këtë mënyrë, Rama nuk e sqaroi më tej deklaratën e homologut bullgar, nëse ky është vetëm një variant që po diskutohet apo është vendosur tashmë. Shqipëria ka edhe një tjetër rast kur vendosi të strehojë muxhahedinët iranianë të përndjekur nga Teherani. Ndërkohë që për rastin e armëve kimike, qeveria u detyrua të tërhiqej nga miratimi që kishte dhënë, pas protestave të mëdha në Tiranë.

4 Comments

  1. shqiperia nuk eshte vendi ku cifutet si sorosi munde te kthej kombin shqiptare ne koncesion sjellin policin e sherbimeve te fshehta ne shqiperi ,vendi qe shpiku komunismin politikat sistemet ,dhe njerzimi pagoj shum per kete por ne vecanti kombi shqiptare ,tani na sjellin dhe trrorist,duke kthyer vendin ne qender droge terrori dhe shkoll krimi nga ana tjeter u grabiten p[ronat individuale dhe kombetare ,dhe kombi shqiptare u kthye ne qender eksprimentale cifute ,edirama terhiqu nga marrveshjet e flliqura antishqiptare sepse faktet po mblellin njeratjetren duke plotesuar qellimin ku menyra shprehjes me veprimet ne terren zbulojne qellimin nje projekt te mall antikombetare zhvendosjen e shqiptareve nga trojet e tyre dhe ndarjen e tyre sipas interesave dhe klaneve te sorosit ,tashme qe gjithcka do.li ne shesh ,del qarte qe edi rama me padrenin e tije po con ballkanin drejt lugftes se trete ,pa e kuptu sepse folja bukur dhe veprimi padrejtesi ben duy gjera rrit ndjeshmerin fut depresion shton nervat sepse njerzit presin premtimin ,por kur njerzit binden qarte qe eshte mashtrim trallti pushtim grabitje,atehere as ti dhe as perkrahsit tuaj nuk e imagjinoni si do shpethejne zberthimi interesit klaneve ,sepse nuk gjen njeri ne bote qe te fale te drejten ,sepse tek e drejta qendron zgjillja jeta ekzistenca dhe jo me kot zoti gjithsise e ka percaktuar si ligje dhe zhvillim qe kushdo cfardo te mendojne flasin dhe veprojne ndaj dikujte eshte njelloj sikur po ja ben vetes se vet ne fakt ti po mundohesh te shkatrrosh zhdukesh dhe asimilosh shqiptaret bashke me padronin dhe bandat tuaja por ne fakt ne rralle te pare po shkatrroni kulm dhe temel vetet tuaja ,se zotio padrejtesise i ka caktuar kosto dhe cmim qe patjeter e kape askush nuk mund ti fshihet,sado i fuqishem qofte askush te mos shikojne tjetrin nga dobesia ,sepse me te dobtin eshte vet krijuesi tije nese deshironi veten tuaj sukseset tjetrin shiheni dhe vlersojeni nga e drejta qe i takon sepse grabitja e te drejtes tjetrit con ne shkatrrimin e te drejtes tende mos u provoni te matni forcen me fuqin e ligjeve te zotit kaderit te tije sepse akush qe u mat me zotin e gjithesise perfundoj i shkatrruar dhe matja me fuqin e tije eshte kur nuk zbaton ligjet e tije drejtesin hakun per pergjegjin mbi popull sepse popullin e ke amanet zotit dhe per ket ke pergjegjsi perpara te mallit zot ti nuk duhet te besh asnje veprim qe cenon interesat e ketije populli pa pyetur dhe vepruar me respekt sipas mendimit te shumices shqiptare keshtu qe je nisur ti i ngjan nje treni pa frena qe ne kohe llogaritet perplasja shkatrrimi ,ju keshtu nuk i shpetoni ndeshkimit zotit aj e din kur dhe si do ua cojne por ka llene garanci qe te padrejtit i ndeshkon ashper zoti nuk genjen e mban premtimin sepse baz ligjeve te tije funksionon jeta zhvillimet dobi ,gjithcka duket qarte,komenti behet duke mos dashur te shoh lider intrigues dhe as popull vetmohues as vendi qe konfliktohen interesat por gjith ne paqe harmoni dhe sejcili me te drejten e vet ne vendin e vet komenti behet ne menyre te barabarte duke dashur sejcilit te miren duke i thene duaje veten tende me urtesi dhe vetja duhet duke dashur per tjetrin ate cfar deshiron per vete,por mua pak influenc ka e gezova apo jo te drejteme merr mekatet me shpeton ne perjetesi i lutem zotit te ndeshkojne perderi sa i meshireshem i drejte dhe dashur nuk kerkon te behesh dhe zoti degjon dhe sheh ,shikoni sa njerezve po u beni padrejtesi mendoni pak te gjith me lot ndersy te ngrejne duar perpara te mallit zot te kerkojne hak mbi ju ,menmdoni se zoti ju ju beri te shejte paprekeshem ,pandeshkueshem dhe njerzit e pafajeshem te prekeshem ndeshkueshem ,mos mendoni se ju jeni te privilegjuarit ne toke,mos mendoni se padrejtesia fetarisht shkencerisht dhe praktikisht eshte e lejuar dobisheme dhe sukses,nese po mos u irritoni kur tjeret ju bejne padrejtesi ,nese po faktojeni ne praktike ne teori dhe fe qe idet tuaja interesi ka priuritet te quhet ligje shkencore ,dhe eja te japin dikush nje mendim cfardo dhe ti beje shpikje ralitet,apo bashke me gjith njerzimin ,jashta ligjeve te zotit qe garantojne funksion ,e nese jo binduni se padrejtesia nuk eshte drejtesi vlere virtyt zgjillje paqe siguri shprese fitim ,sepse nuk u krijua si e tille eshte drejtesia ajo qe i ka keto cilesi ,imagjinoni tu mallkojne popilli dhe zoti tua pranojne lutjen cfar ndoll me ju ju ne fakt ndeshkimin demimin vrasjen shkatrrimin tuaj nuk e deshironi por kur te gjitha i zbatoni ndaj tjetrit ,ju nuk keni me siguri ne percaktimin e zotit ,ka hadithe profetike qe qartesojne qe zoti ,cdon te fuqishem kunder te fuqishmit per te mbrojtur te dobtit ,e drejta haku kan vlere dhe jane me te fuqishme tek zoti botnave ,se padrejtesia drejtesia eklipson fuqi nder njerz ndaj padrejtesise sepse drejtesin e duan te gjith dhe padrejtesin e urrejne te gjith tu behet ,ju ftoj duajeni veten ,me veprime perderi sa me shpirt e doni mos u zhgenjeni se keshtu kundervetes po terhiqni hillerimin e zotit dhe gjitha gjallesave duke mos ju lene me shteg shpetimi nese kjo ecuri vazhdon rezistenca ne kundershtimin dhe luftimin e padrejtesise ne cdo cepte globit do rritet unanimisht , duke cuar ne shkatrrim gjithcka nerkohe qe vetshkatrrimin nuk e deshironi ,kjo eshte krijesa ,me e bukur njerzore me arsye logjik ullzim dhe punon me vullnet kembengulje dhe urrjetje te malle kunder qenies se vet per shkatrrimin e vet nderkoh qe ne esence nje gje te tille se deshiron ,per veten e tije por qe se cmange dot ,kjo eshte egoja per pushtet dhe para ku krijuesi saje e disiplinoj vetem me ullzimin e tije si kufir qartesues bindes gjallerues zgjilles i vleres paqes dobise qe eshte e verteta,nese ke argumente ta kundershtosh me faktefaktoje e pranoj qe e kam gabim dhe ju bej thirrje te gjitheve te ndjekin pas por nese jo te pakten bindu qe njerzit tashme kuptojne gjithcka por nuk lejojne me ,qe ti apo kushdo te tallesh dhe kalosh cakun grabisesh te drejtjtat apo besh cte duash un mendoj se koha do qartesojne zhvillimet sipas ligjeve te zotit ku te padrejtit ndeshkohen te drejtit shpetojne dhe te penduarit ndryshojne per meshir dhe shpetim , komenti behet nga padrejtesia padurimi dhe ndjenja meshires si keshillim per mire dhe ndalim nga e keqa,permes fjales se lire duke ju lene mbi tavolin fjalen meshir kini frik zotin dhe largohuni nga padrejtesia se me drejtesi perfitojme dhe mbetemi krenare te gjith

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu