• |
ide | kryesore

Ç’po ndodh me marrëveshjen e detit, Berisha: Kërcënohen negociatorët, grekët po imponohen

Lajme, Të fundit

“Akt i tradhtisë kombëtare” e ka quajtur Sali Berisha atë që po ndodh me negociatat për marrëveshjen me detin me Greqinë, duke zbuluar edhe presionin që kanë disa prej negociatorëve për të pranuar imponimin e grekëve. Berisha deklaroi para gazetarëve se disa anëtarë të delegacionit kanë shkruar letra për Ramën dhe Bushatin duke i informuar për atë që po ndodh, por në këmbim kanë marrë kërcënime për largime nga puna.

Sipas Berishë, delegacioni i palës shqiptare po udhëhiqet nga Armand Skapi dhe Artur Meçollari, që kanë marrë përsipër të pranojnë të firmosin procesverbale të falsifikuara për bisedat që janë bërë në negociata. Berisha tha se grekët i janë imponuar palës shqiptare duke hequr nga marrëveshja fjalën “ekite”, një nga parimet që theksohet fort në vendimin e Gjykatës Kushtetuese për detin.

Pikë tjetër e imponimit të Greqisë është edhe çështja e ishullit grek Otonoi, që sipas Berishës “merr fuqi të plotë si për ujërat territoriale, ashtu edhe për zonën ekonomike. Ai ishull që bëhej gjithë zhurma, pala greke bën të ditur se ishulli ka të gjithë fuqinë, njësoj si Korfuzi le të themi”

Berisha tha se deklarata e ministrit grek Kamenos, një ministër i emëruar nga ekstremi grek, duhet lexuar me kujdes dhe është pasojë direkte e nënshtrimit të palës shqiptare në negociatat që po bëhen me Greqinë. Video më poshtë:

4 Comments

  1. Plakut te poshter nuk i pelqen se do dali si mut nga marveshja e re. Sikur dhe 10 m2 te fitojm me shume me marveshjen e re prap fitore eshte. Po plakut qe e dha falas i djeg se e di qe e ka dhjer. Ne cdo afer te qelbur na del para ky ndyresir.

    1. cfar po ndoll ,me klasen politike ,cfar po ndoll me kombin me shumic muslimane ne ballkan ,cfar po ndoll ne pergjithsi,me muslimanet ne bot roli islam ne zgjilljen e problemeve, ,cfar presin grupe te ndryeshme njerzore te ndoll, cfar po ndoll me planetin ton ,cili eshte perfundimi ,sipas mundesive ,dhe perzgjelljes njerzore,duhet pranuar qe ne nje shekull ,kemi klas politike antikomtare te klonuar me politik ligje ligjvenes sipas interesave te fuqive te mella,apo elites se fshehte te sundimit botes,muslimanet ne shqiperi nuk kan perfaqsim nga njerezit e vlerave ne cdo qeliz te zhvillimit te jetes shoqerore,por jan te izoluar urryer bile dhe kryemyftiu nuk u vendos nga vete komuniteti nga muslimantet por jomuslimanet,muslimaneve shqiptare u eshte grabitur prona dinjiteti te drejtat nderi dhe jeta ne nje shekull,,nuk ka shance te qendrojne politikat ligjet ligjvenesit kriminel nder ne agjenturat keqberesit ,nese bota nuk do deshironte ,nuk mund te falej deti pasurit komtare grabitej pronat nese bota nuk do deshironte,nuk do lejoheshin qe te huajt te flisnin dhe degjoheshin sa njerin sa tjetrin nese bota nuk do deshironte,por ketu behet fjale per klane qellime te mirfillta te organizuara ndaj muslimaneve ne pergjithesi dhe shqiptareve ne vecanti ,kur merren me ligjin per heqen e shamis kunder te drejtave dhe lirive njerzore ,kjo do thot shum por muslimanet ne pergjithesi dhe kombin shqiptare ne vecanti ,por keshtu eci fati,nga heshtja perball zhvillimit ,pranimi i te keqes dhe bashkjetesa me te ,cuan e te berit padrejtesin sistem jete ,ku gjinin njerzore e zhvesh pacmangeshem nga cdo te drejte ,njeher te dobtit pastaj i perfshin te njith me hir dhe pahir sepse deshirat ne rritj me mundesit ne renie cojne ne kufizim ne normalitet duke pranuar te verteten ose ne perplasje zhdukje lle shkatrrim ,kapitullim ,,po e njejta politike eshte ndaj gjith muslimaneve ne pergjithesi,roli islam ne bote ,kurani dhe syneti profetik , jane modeli jetes te faktuara nga zotit dietaret por dhe nga jomuslimanet shkencetaret e cdo fushe ,ku nga bindja ne vlerat dhe dobit e tije kan pranuar dhe pranohet ilami cdo dite ane e kend botes nga grupe njerzore te cdo niveli,aneken botes cdo dite me shum respekt po pranojne islamin,cfar eshte ne thelb ligji zotit e verteta drejta haku ,kjo eshte vet frymarrja e ekzistences sone ,me qartesin gjallerin zgjilljet paqen sigurin shpresen ,vlerat unitetin dobit shpetimin,tone ,ligjet e zotit jane qarte mundesia per te kuptuar suksesi ralizuar deshirat arritur dobit paqen dhe zgjilljet i percaktuar permes vlerave,rregullit zotit meshires se tije,jashte keti konteksti askush ,nuk perfiton vecse humb sepse zoti mallerishem ,drejtesin hakin si ligje te vertetes i beri vetem te dobisheme dhe ,dhe burim vetem dobie ne cdo detaj kurse padrejtesin e beri ,te padobishme dhetem burim demi ,ai e din pse por na ka njoftuar permes shpalljes hyjnore jeten sprove mes te mires dhe se keqes per te dalur te humbur apo fituar nga kjo bote ,ne perjetesi,me drejtesi rregull ligje funksiononon jeta gjalleria saje gjallesat ,shpikjet dhe zgjilljet njerzore,,ligjet e tije zoti mallerishem i beri triumfuese te dobisheme ,kurse padrejtesin jo triumfuese ,si per drejtesin ne pergjithesi dhe detaje ne vecanti,si per padrejtesin ,zoti mallerishem i i percaktoj ne krijimin e tije gjithcka me shenj per tu dalluar lehte ,ne cdo shkall zhvillimi te vet,fjala vjen turpit i caktoj shenj skuqen e fytyres si kryefjala cilesise se moralit njerzore per rastin kurse paturpesis ja hoqi kete shenj i caktoj ashpersin ngutjen antivleren ,e nje njeri qe ska turp moral per te bere padrejtesi tjereve askush nuk mund ta faktojne as fetarisht as shkencerisht dhe as praktikisht ,qe ky njeri ka turp ,kur ai ben padrejtesi dhe hiqet si i mire ,sepse nuk i skuqet fytyra kur flet dhe vepron padrejtesi sepse padrejtesia ja heq turpin ,shenjat e krijimit zotit krejt thjeshte kujdo ja mbyll gojen qe vepron keq dhe pretendon se eshte i mire ,ben luften dhe thot po bej paqen,,eshte pasqyra,eshte pasqyra ,e shpejte per bindje tregues i pakontestueshem ,vlersimi pjekurie i lehte per mendjen dhurat nga krijuesi per qartesuesit,kjo eshte me e lehta dhe shpejta pa kosto humbje kohe por me fitim pa llogaritur qe faktet e se vertetes ,kan lidhje me gjallerin e jetes jan aktive ne zhvillim,te procesit jetes ,jan ne genet tona,e duam ndjejme te gjith sepse u krijuam ne te ne te gjejme qetesi paqe zgjillje kenaqesi,kurse e paverteta ndryshe,njeriu nga egoja pushtetit dhe parase ,u be i padrejte duke ,e rritur padrejtesin seleksionuar dhe klonuar ide dhe krijesa dituri dhe veprime ,po ku arriti ,hibritizoj te verteten ,dhe mori rendimentin ,eshte vet raliteti gjinia njerzore ra nga niveli kuptimit iku imuniteti ,kerkimit dhe zgjilljes mendimit krijues sepse hyri varesia shfrytezimi,,ndryshimi mes te drejtesis dhe padrejtesise selektive,me drejtesi shvillohet normalitet qe ne genene lindje sepse cdo njeri qe linde zoti e beri frut qe korret [nuk e krijoj pa rrisk,dituri percaktim ,dobi]te cilat ja jep ne barkun e nenes dhe kur te dalin ne jete ai nese i krijohen mundesit i zhvillun ato dubi duke i llene gjinis njerzore ,dobin per te cilen zoti e krijoj,cdo njeri eshte dobi dhe zgjillje njerzore,cdo krijese asgje zoti se krijoj kot dhe te tepert apo pa vlere te pa vlere e nxjerr padrejtesia selektive ku keto llurata rrisqe dobi e zgjillje ne cdo cep te globit padrejtesia i vret ne barkun e nenes me abort i vret permes politikave te padrejta ligjeve selektive dhe veprimeve te padrejta ane e kend globit,duke mbetur bota ne kurthin e padrejtesis dhe shkatrrimit,qe pacmangeshem do ti permblellin te gjith,zoti i shperndan rrisqet zgjilljet dobit atje ku deshiron ai jo ku deshirojne disa dhe shtohen dhe permirsohem me sistemin arsimor adekuat ,qe nxjerr shkenctar njerez te vlefshem dhe kujdeseshem te dobishem parimore,jo sistemin e percaktuar arsimore per ti nxjerre kafshe njerez te krimit demit dhe shkatrrimit,por ne fakt njeriu per veten e tije a e deshiron padrejtesin ndaj tije shkatrrimin demin humbjen ndeshkimin ,apsulutisht jo as kafsha qe ska mend nuk e deshiron,njeriu per vete deshiron te drejten miren paqen begatin,jan te bindur te gjith qe sukseset arrihen me rregull ligj sepse shkencerisht keshtu funksionojne dobit ,po ti thuash dikujt u befsh miliarder brenda nate thot jo pa punu nuk behesh kete e din ,por po ti thuash largohu nga padrejtesia kete se bejne thon eshte interres,por kur su ecin punet thon kjo eshte sfid,dhe keshtu te vetmashtruar,vazhdojne deri sa te shkatrrohen ,sepse padrejtesia ka pacmangeshem cmim dhe kosto,keshtu qe mbeten te ndare ne grupe interesi dikush i eshte mbeshtetur zotit te vertetes ,dikush ,per zot ka pushtetin dhe paran ,dikush pret kodrat e arit ,dikush ruhet nga ajo bela,dikush pret antikrishtin dikush jezuesin [birin e mejremes,]dikush imam mehdiun ,dikush xhuxhat dikush kodrat e arit dikush lindjen e djellit nga prendon dikush tymin e zi dikush daljen e kafshes nga toka dikush diten e dhogaris,por fatmirsisht krijuesi gjithesis i percaktoj te ndollin por sejcila ngjarje ka shkaqet del dexhali mashtrues kur njerzit behen mashtrues ai eshte me mashtruesi ato qe e presin mendojne se perfitojne nga mashtrimi nderkohe qe qe nga krijimi mashtrimi eshte zhgenjim sepse fill pas saje vjen biri mejremes duke i nxjerre nga zhgenjimi aktual,njerzit jan llene pas pushtetit dhe paras dhe zoti tyre eshte paraja ,vjen nje pik kulmore te dhene pas parase ku zoti mallerishem zbulon mal me flori,dhe muslimanet i keshillon largohuni nga kjo pasuri se behet luft e pergjakeshme,urdheroni pretenduesit e parase dhe pushtetit vrituni njeri me tjetrin pacmangeshem do vriten sepse nuk jan te mbrojturnga kjo arme e fuqisheme nuk kan punuar per te kjo nuk eshte arma e egos urrejtjes se tyre qe vret shkatrron dhe zhduk gjithcka por eshte arma e te mallit zot qe qarteson gjalleron jep zgjillje shprese paqe begari eshte drejtesia zotit e verteta, ,keta jan te armatosur vetem per te shkatrruar tjetrin por ne fakt veten e tyre,e keshtu me rralle keto sprova dhe ngjarje kan shkaqe qe zoti i ka percaktuar dhe sjell sproven njerzit e terheqin ,me vet veprat e tyre ku prej tyre perfitojne meshiren ose ndeshkimin e zotit,vertet qe xheneti [parajsa] dhe xhenemi [ferri ]per njerzit u krijuan ,dhe te padrejtit i perkasin ferrit te drejtit dhe pafajshmit parajses,ndonse gjith duam parajsen por po i sherbejme ferrit ,cfar ndoll ne kohen e birit te mejremes ,nuk met kush pa pranuar islamin ,po cfar po ndoll sot shum po e luftojne islamin ,dhe te drejtat njerzore,zoti gjithesise qarte lehte ua tregoj gjitheve ,qe askush nuk duhet presin shpetues as shpetimtare ,mbasi shpetimtari per veten e vet eshte sejcili vet,perderi sa soti mallerishem me ullzimin e tije permblelljen e shpalljeve,allurimin e zotit obligimet punet dhe veprat e mira sipas ullzimit zotit ,dhe cdo njeriut i mjafton ne kete ulltim nga zoti drejt zotit ,te zhvillojne dhe ruajn pastertine duke mbetur i fituar dhe krenare ne dy botet,dhe cila do ngjarje sprove qe ndolle keto njerez din qe sproves ti marrin dobin ,sepse ne duar zoti gjithesise u ka lene armen me te pamposhtur ullzimin e tije te verteten ku me te verteten askush nuk ndjehet keq i humbur por gjith te fituar,kjo eshte pasqyra mbi te cilen kuptohet jeta permes te vertetes zgjilljet gjalleria shpetimi ,ku brenda keti procesi zhvillimi jete ligjesh ngjarjesh ,po kalon dhe kombi shqiptare si cdo komb tjeter ,por ajo qe na ngre eshte lillja me zotin ,uniteti mendimit ,ne harmonizimin e organizimit te qendrimit kolektiv ndaj problematikave dhe zgjilljeve marrja vendimeve dhe veprimeve te duhura ,ne mbrojtje te drejtave dhe unitetit,dhenia mesazhit bindes dhe zgjilles te paqes ,fetarisht shkencerisht dhe praktikisht sepse drejtesin jeten e duan te gjith per vete kurse bindja dhe kuptimi ne ate cfar bejne kunder vetes ,i con tek vlersimi ralitetit ndarja problemit dhe pranimi i orientimit te dashurit per tjetrin ate cfar duan per vete si e vetmja zgjillje qe garanton ,barazi per gjith,e drejta haku qe perfitojme dhe ne,plus te gjitha rruget tjera qe ndiqen ,nje nga zgjilljet eshte mesazhi bindes pozitim ,qe problemet te zgjillen fetarisht shkencerisht jo sipas deshirave dhe tekave duke i permbysur te gjitha komenti eshte i gjithaneshem ,ku ket koment vetem te urtit din te nxjerrin dhe orientojne dobi permes ullzimit zotit,duke mos dashur te shoh lider irritues ,ne grabitje te drejtave te tjetrit as popuj vetmohues,por duke dashur ti shoh gjith mire ne harmoni dhe paqe kete dashuri e ndava me te gjith ,jeta nuk u krijua me kuptimin pritje te pres cfar do ndoll sot apo nese te perfitojme pa ndolljes por jeta eshte sprove krijim i zotit ,brenda hapsires se kontrollit tije ligjeve tije ,dhe nuk duhet te presim por te ulltojme me shpejtesi ,sipas ullzimit zotit dhe na mjafton qe suksesin ta kemi prezent ka nga ato qe bejne zgjellje te tyre duke vepruar sipas deshires ,dhe ato presin por treni jon vazhdon ulltimin nga zoti drejt zotit ato le te presin trenin dhe stacionin qe deshirojne ,por per gjith ato qe deshirojne ,te dine dhe ti pershtaten natyralitetit tyre zoti ka mundesuar ullzimin dobit shpetimin ,ne fakt dhe me i keqi ne siperfaqen e tokes drejtesi per vete don te mirat i don dhe padrejtesi ti behet nuk pranon ,sepse eshte natyralitet krijimi i barabarte per gjith,sejcili prej nesh pacmangeshem ate cfar te mbjellin do te korrin ,ndeshkimi zotit ndalet vetem me pendim hak ndjese, eshte pergjegjsi morale per te gjith qe te mendojne mire flasin mire veprojne mire sipas ullzimit zotit dhe ta percjellin nder njerez qe e keqa te hesht dhe mira te perhapet perderi sa e deshirojme te gjith sepse e drejta haku eshte frymarrja jetes mundesia ekzistences mbi tok ,nuk mund ta sfidojme as ndryshojme sepse zoti keshtu e percaktoj krijimin e tije ne nuk jemi krijues zgjilljesh ne jemi mendaxhues te drejte per aq sa zoti na beri zevendes te tije ne toke qe me krijimin e jetes duke na ngarkuar me pergjegjsi detyra dhe detyrim

  2. Shikoni sa i pafytyre eshte!
    Eshte ky ai plehre qe beri nje marveshje krejtesisht te fshehte e cila u rrezua nga Gjykate e Larte dhe sot flet sikur te ishte ngjallur Enver Hoxha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu