• |
ide | kryesore

Deklarata e fortë e Bashës: Isha në Berlin, e paimagjinueshme që Bundestagu të hapë negociatat

Lajme, Të fundit

As Edi Rama dhe as Fatmir Xhafaj nuk ishin të pranishëm në nisjen e seancës së kësaj të enjteje në Kuvend. Mungesën e tyre e vuri re opozita.


Fillimisht kreu i Grupit Parlamentar demokrat, Edmond Spaho dhe më pas vetë Lulzim Basha thanë se seanca nuk mund të vijojë pa praninë e Kryeministrit dhe ministrit të Brendshëm, që i akuzojnë për lidhje me krimin.


Gjatë fjalës në foltore, Lulzim Basha konfirmoi se të hënën dhe të martën ndodhej për një vizitë në Berlin, por jo për arsyet që e sulmon mazhoranca.

Po, kam qenë në Berlin këtë të hënë e të martë, jo në vizitë klandestine siç thoni ju, as të paguar me milionat e drogës, por i ftuar nga autoritetet më të larta gjermane për të diskutuar shqetësimin e tyre se situata politike në vend, 6 javë pas largimit të Ramës nga Berlini, jo vetëm që nuk ka shkuar drejt përmirësimit, por drejt përkeqësimit, që u lirua Saimir Tahiri dhe e njëjta skemë po ndiqet për të shpëtuar vëllezërit Xhafaj. Në këto kushte është e paimagjinueshme që Bundestagu të rekomandojë hapjen e negociatave”, – tha Basha.

 

13 Comments

 1. Ne cilin vende te botes, planet te galaxis ndodhe kjo : shkon ne nje shtet tjeter per problement et mbrendshme te shqiprise ? Ke mandat ti nga populli per te na bere gaz, qe te tjeret te tallen me neve … ?? me sa e di une ti nuk i ke fituar vota/zgjedhjet dhe nuk ke mandat as prokuracion nga shumica votuesve shqpitar….
  Nese ti mendon se te tjeret te dojn me shum ty se nje tjeter shqiptare, ose te shohin me sy me te mire kur ti kritikon vendin tend ne mes te nje vendi t’huaj… ti je ignorant, pa etik, i ulet, per te vjellur, pas culture, anti shtetror,….. dhe koj eshte e vertet per secilin politikan qe e ben kete, pas marre parasyshe….. Gazi i botes…..

  1. O x-men po si thua ti të mos tregojmë për krimin, korrupsionin, drogën që ja kon mor frymën popullit vetëm pse duam që të hapen negociatat?! (uroj me zemër të ndodhë). Ka apo nuk ka mandat atë e dinë rreth 40% e shqiptarëve që e votuan Bashen pavarësisht se nuk fitoi. Sa për gaz të botës mos e …. fare ti se bota shikon faktet dhe nuk merret me shprehjet tona të viteve ,’70-80. Apo ti kujton se opozita duhet ta duartrokase qeverinë dhe kur vendin e ka marrë tatepjeta??

   1. Dhe diçka :x-men :droga, krimi dhe korrupsioni i qeverisë RAMA nuk është problem i brendshëm yni sepse metastazat e krimit janë shtrirë në të gjithë EU. Dhe deti është bëre autostradë hashashi shqiptar saqë lumenjtë tanë në det përveç ujit dhe mbeturinave derdhi n shpeshherë dhe thasë me hashash. Përball këtyre fakteve EU nuk i mbyll sytë se boll kanë krimet e tyre! Dhe ne NUK DUHET TË HESHTIM thjesht se duam integrimin!

   2. O Europian, jo kursesi nuk them qe te fshihen gjerat e kqija !! Mirpo shumica e gjerava duhet te zgjidhen mbrena shqipris… Mos harra se te tjeret nuk nuk na i zgjedhin neve problement… Ne cdo shtet t’evropes ka probleme nderpartiake dhe keto nuk zgjidhen nga jash…

    Nuk jetoj andej, zerma me do qe te ndegjoj mire per shqipri dhe shqiptaret kudo qe te jen… refleksion im ishte me cfar shifet nga jasht nga kendej…
    Kurrsesi nuk e thash qe oposita duhet te duartrokas, por duhet te jet me konstruktive, te prezentoj projekte per qutetaret, perspektive, vizion, ti fitoj zhedhejet dhe atehere le te drejton sipas vlerave te tyre.. vetem me kritika, fjalime negative, pas projekte, askuhs nuk munde te marre qeverisjen… Cfar mendon ky qe gjermani do i thot: “shum mire e ke do shkojm te blokojm parlamentin dhe do te vendosim ty ne pushtet” ….
    Po e perseris, nuk jetoj andej, dhe gjera te kiqija kan egzistuar edhe ne te gjitha qeverisjet… nga kendej shifet qe ka inat ne mese te partive.. kjo duhet te ndalet njerhe e prgjithmon.. qytetaret jan duke paguar kete inat… le te qeveris cilido qe te punon me mire per qytetar…

    1. Nuk e di ku jeton por unë jetoj në Tiranë dhe tani po i thërras mendjes sa gabim kom bo që nuk kom ik! Opozita bon shumë mirë që i tregon të këqijat e kësaj qeverie EU! Nuk po i kërkon opozita pushtetin BE thjesht po tregon pasojat e një qeverisjeje të keqe nga RAMA! Opozita e sotme kur ish në pushtet pat kusuret e saj por ASNJË nuk ndëshkoi qeveria e sotme?? Pse?? Apo thjesht për të na mbajt në presion se ishim më keq me Salen “se na vriste në protesta” , ndërsa unë vetëm ju rraf! Më thuaj nëse ka ndonjë” të madh “të ndëshkuar për Gërdeci, Rrugën e Kombit, 21 janarin apo fajin e kish Saliu 4-vjeçarin e parë dhe tepsia 2-vjeçarin që kaloi! Nëse nuk kalon provimin në Bruksel të jesh i sigurt që do boj fajtor Bashen dhe jo Tahirin, Gjiknurin, Beqajn, Ahmetajn, Xhafajn & co që e kanë qeverisur KEQ Shqipërinë këto 5 vite!

    2. E fundit x-men! Lajmet për Atdheun mos i merr nga ERTV. As nga televizionet (i ka blerë ose i mban me presion gjobash). Pyet më mirë të afërmit që ke këtu dhe pasi të flasësh të jesh i sigurt që shumica e tyre do të përgëzojne që ke ik nga këtu. Dhe do thonë :sa rehat jeni ju andej!

   1. o ciro di macio, o i “edukuar”, o prodhimi si systeme edukativ te ketij perfaqsusit te shqipris pas mandat :-), po t’ishte mren, do te kishe ndje !!!

   2. Po cke qe ofendon te tjere apo je si luli ti qe i bie mw dore me gishtin ne bythe.langaraq militante qe ju jane veshur syte

 2. Ca te shkruash me shume i tha te gjitha vet. I tha, dhe me e keqja eshte se krenohet. Esat pasha do ta kishte zili kete lulen e sotme.

 3. E fundit x-men! Lajmet për Atdheun mos i merr nga ERTV. As nga televizionet (i ka blerë ose i mban me presion gjobash). Pyet më mirë të afërmit që ke këtu dhe pasi të flasësh të jesh i sigurt që shumica e tyre do të përgëzojne që ke ik nga këtu. Dhe do thonë :sa rehat jeni ju andej!

 4. Po ne qofte se Gjermania do te jete pro hapjes se negociatave .. cfare do te thuash o lanet djale ?

  Kjo do te thote qe : te degjuan dhe nuk ta varen fare .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu