• |
ide | kryesore

FOTO/ A është ky njeriu me të cilin Hitler kishte marrëdhënie intime

Dossier

A ka pasur një lidhje intime mes Hitlerit dhe arkitektit të njohur gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore, Albert Speer? Kjo pyetje ka kohë që i mundon historianët.


Ata nuk e fshehin dobësinë që Hitleri kishte për Albert Speer. Diktatori gjerman e emëroi “Inspektor të Përgjithshëm Ndërtimi për Berlinin”, institucion i cili nuk kishte ekzistuar më parë.


Në rezidencën Berghof, ata të dy do të kalojnë shumë net duke e gdhirë me fantazitë për urbanistikën e kryeqytetit, ku kanë planifikuar ndërtimin e bulevardit kryesor, ndërtesat e ministrive, teatrin e operas, hotelet luksozë deri edhe tek lokalet e dëfrimit.

“Herë bëjnë skica e vizatime, herë makete, herë vetëm fjalë edhe pse të dy e dinë mirë se, për sa Gjermania është forcuar ekonomikisht, nuk ekzistonin mundësitë materiale për realizimin e tyre.

Në takimet ku ndodhen edhe hierarkët e lartë, pas përfundimit të mbrëmjes, Alberti largohet me ta, por do të kalojnë maksimumi tre orë dhe do t’i bjerë telefoni”, – shkruhet në dokumentin gjerman.

Ama pyetjes askush nuk mund t’i japi një përgjigje të saktë. Me sa duket disa ngjarje dhe sjellje të diktatorëve do të mbeten një njollë e zezë dhe pazbuluar e historisë.

17e75d9fbeca33a5b45c9182d6ce6806--historical-photos-military-history220px-Bundesarchiv_Bild_146II-277,_Albert_SpeerAdichie-Rereading-Albert-Speerauto_ed_1528439690-65091091528489495auto_sdgfdg_1528439684-90175581528489499 B0E2A225-8053-47A7-99AA-8CE89D55D6AC_cx0_cy63_cw0_w1023_r1_s Rstungsminister Albert Speer bei einer Arbeitstagung zu Rstungsfragen mit Wehrwirtschaftsfhrern. Speer-56f940515f9b5829866e18cb speer-e-hitle with-albert-speer

2 Comments

  1. rama me ngjalen e metes dy metra ne lalz,e pallen e dash pezes 5 cm ka qe 25 vite qe e ben e nuk shkruani e shkruani per hitlerin qe e mundi monstra peder enveri.nuk ju kujtohet nuk ka len gjerman pa vrar enveri i vetem e qliroi ter boten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu