• |
ide | kryesore

Egjipti, vend më i sigurt se SHBA apo Britania e Madhe

Stil

Një studim i Gallup renditi Egjiptin si vendin më të sigurt Afrikë dhe, madje, edhe më lart se Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar.

Gallup i ka pyetur njerëzit nëse ndjehen të sigurt të ecin natën rrugës dhe nëse kanë qenë viktima të krimit.

Anketa e radhit Egjiptin të 16-tin në mesin e 135 vendeve, ndërsa Mbretëria e Bashkuar ndodhet në pozitën numër 21 dhe SHBA-ja në 35.

Singapori radhitet si më i sigurti, ndërsa Venezuela është në fund të listës.

Presidenti i Egjiptit, Abdul Fattah al-Sisi, e udhëheq këtë vend që kur ushtria hoqi nga detyra presidentin pro-islamik, Mohammed Morsi, në vitin 2013, përcjell REL.

Qeveria e tij vazhdon të luftojë militantët e Shtetit Islamik në disa rajone.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu