• |
ide | kryesore

Ruçi: Mos kini frikë nga koperativat. Gjithçka është ekonomi or mik!

Lajme, Të fundit

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, i pranishëm në Panairin e Karrierës të organizuar nga Universiteti Bujqësor, tha se Kuvendi ka inkurajuar qeverinë që procesi i konsolidimit të pronës bujqësore të përfundojë jo më vonë se 2021.

Aktualisht fermerët shqiptarë kanë më shumë se 1 milion prona të ndara dhe këto në 2-3 parcelëza. Kjo strukturë prone vështirëson intensifikimin e prodhimit dhe i mban fermerët shqiptarë jo konkurentë dhe nuk favorizon kështu produktivitetin. Kuvendi i Shqipërisë ka inkurajuar qeverinë që procesi i konsolidimit të pronës bujqësore të përfundojë jo më vonë se 2021.

Kjo masë do të ulë pasigurinë për pronën bujqësore. Operimi në bujqësi është ende në nivel embrionik. Alergjia politike ndaj ish-kooperativave nuk është një argument që të pengojë logjikën racionale ekonomike të kooperimit dhe krijimit të shkallës në bujqësi pasi po ju risjell shprehjen që e përdorin ekonomistët me shumicë: Gjithçka është ekonomi or mik!…”, tha Ruçi.

3 Comments

  1. prodhon dembela te uritur per pushtet. harroi ky qe ekonomia eshte kthyer ne biznesin privat te arroganteve dhe skuthave ne mbare boten. ato 2 kokrra qe kane ngelur do i len pa shpi pa emer pa prone pa brek ne bythe dhe do thone nuk ishit te zote. pastaj ky nuk eshte as realist, a thua rama ja arriti vet se dinte cpo bente. ehuu keta e kane mendjen si te mbushin xhepat duke mos u dukur me keq. sic e thane dhe vet ” tani do vjedhim me me lezet”

  2. kujtojne se po fituan kesaj rradhe do ecin perpara per shume gjate, eshte mentalitet tipik i kush nuk eshte lodhur ndonjeher ne jete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu