• |
ide | kryesore

Shqipëria së shpejti me trena ekspress, publikohen detajet

Lajme, Të fundit

Shina hekurudhore të lidhura me Greqinë, Maqedoninë e Malin e Zi (e si rrjedhojë edhe me rrjetin hekurudhor europian) dhe trena që ecin me 100-120 apo 140 kilometra në orë janë disa prej projekteve të transformimit të rrjetit hekurudhor shqiptar të prezantuara në Durrës.


Projekti i parë është ai që lidh Durrësin me Pogradecin e Pogradecin me Maqedoninë, përmes ndërtimit të një aksi të shkurtër hekurudhor nga pala shqiptare. Kjo lidhje, që diskutohet prej vitesh në kuadër të projektit të korridorit 8, përbën edhe aksin e vetëm hekurudhor të ri. pjesa tjetër, ka të bëjë me rehabilitimin e hekurudhave. E në këtë rast, pjesë e procesit rehabilitues të njoftuar është edhe linja hekurudhore Tiranës-Durrës-Shkodër-Mal i Zi dhe linja hekurudhore që kalon përmes Kapshticës në Greqi. Këto projekte, sipas zëvëndësministrit janë në proces avancimi konkret dhe po përfundohen termat e referencës.


Rehabilitimi, sipas zëvëndësministrit Artan Shkreli, parashikon edhe zgjerimin e bankinave të rrjetit hekurudhor shqiptar e kjo do të bëjë të mundur rritjen e shpejtësisë së trenave në mbi 100 kilometra në orë, në një kohë që aktualisht kjo shpejtësi varion në 40 kilometra në orë.

“Dua të them se të tre këto linja, jo vetëm që do të zbusin shumë transportin e brendshëm por do ta bëjnë lidhjen hekurudhore ndërkombëtare të Shqipërisë, që të mos jetë vetëm për transport mallrash por edhe njerëzish” tha Shkreli.

Po ashtu, një projekt tjetër që po studiohet, sipas zëvëndësministrit, është edhe hekurudha e Vlorës. Rivitalizimi i lidhjes hekurudhore me Vlorën, sëbashku me investimet në rrjetin rrugor apo me ndërtimin e pritshëm të aeroportit, do të bëjnë që Vlora të kthehet në një pol të rëndësishëm për turizmin por edhe për shkëmbimin e mallrave e njerëzve. /scan

9 Comments

  1. Pse jeni kaq mosbesus? Edhe pse mungojne shinat dhe traversat ne hekurudhat tona kjo gje me paaaaaak pune eshte e realizueshme . Nuk besoni? Ndoshta per nje apo dy vjet nuk behet por deri ne 2125 eshte e sigurt qe realizohet. Te na rroje ripjellja .

  2. Ne 2007 u shkoqen nja 70 milione Eur per hekurudhat..dhe po kaq ne vitet ne vazhdim..Duke qene se leverdi e hekurudhave ne Shqiperi mbaron deri ne kavaje…i bi qe te jete sektor deficitar..Shkrelooo fillo e shtyp Shamkun, mos shif ondrra me trena!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu