• |
ide | kryesore

Taksë 15% shtëpive që jepen me qira në zonat turistike

Lajme, Të fundit

Personat që japin apartamente ose banesa me qira në zonat turistike, duhet t’i deklarojnë tek tatimet dhe të paguajnë taksën 15%.

Drejtoria e Përgjihshme e Tatimeve u bëri thirrje personave që lëshojnë hyrje me qira që të zbatojnë vullnetarisht ligjin, përndryshe do të gjobiten.


Analiza e riskut në administratën tatimore e ka nxjerrë turizmin si një nga sektorët me informalitetin më të lartë në vend.

Sipas udhëzimit të Ministrisë së Financave, qytetarët që japin banesa me qira janë të detyruar të deklarojnë dhe të paguajnë tatimin në masën 15% të të ardhurave. Kjo pagesë duhet të kryhet tek tatimet jo më vonë se data 20 e muajit që pason kohën kur është arkëtuar qiraja, shkruan Top Channel.

Sipas ligjit në fuqi, personat që fitojnë të ardhura nga qiratë duhet të paraqiten vetë pranë drejtorive rajonale të tatimeve për t’u regjistruar për këtë përgjegjësi tatimore.

Sipas Tatimeve, ata persona të cilët nuk do të bëjnë deklarimin do të përballen me masa ndëshkuese sipas ligjeve në fuqi, fillimisht me gjobë dhe në rast të përsëritur do të kallëzohen penalisht për evazion fiskal.

4 Comments

  1. Fukarai e le shtepine me qira per te jetuar, e u dashka te paguaji 15 perqind takse, mire, po ata hotele qe marrin 60 euro ne nate sa takse do paguajne?Me keta boset qe rrjepin turistet e shqiptarete ka mire qeveria se ndan parate e lajne parate e pista te droges. Keshtu po vjedh kjo qeveri kete popull, ku me taksa, ku me gjoba, ku me mashtrime, e keshtu po jeto, e mbahet kjo qeverikopukesh. por edhe sa do rrjepin mamuthet nuk u dihet. Ama vetem rrevolta do ua nxjerre nga gurmazi bemat e ketyre batakcinjeve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu