• |
ide | kryesore

Analiza e Lubonjës/ “Pse janë shqetësuese qëndrimet e Ramës për Erdogan”

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja thotë se deklaratat e kryeministrit Rama për Erdogan janë problematike. I ftuar në emisionin “Studio e Hapur” te gazetares Eni Vasili, Lubonja komentoi qëndrimet e Ramës për Turqinë, në një interviste per “Anadolu Agency”.

“Intervista ka trajtuar çështje që i ka trajtuar me shqiptarët, këtu duket sikur ka bërë një politikë për ti bërë qejfin Erdoganit. Nje teori konspiracioni mund të jenë lidhur me faktin se ne aspirojmë Evropën, sikurse dhe Erdogani ka aspiruar Evropën.

Ne tani duam të hapim negociata dhe për shkaqet tona jo të Evropës nuk na hapet kjo portë si dhe Turqia, sepse kishte ide të kundërta për hyrjen e saj, ekonomikisht mund të hynte por kishte probleme për të drejtat e njeriut, të fesë myslimane, tani problemi i bëhet një shantazh Evropës që shiko se ne po kthemi këte.

Rama tregon që është i gatshëm të përdorë të gjitha ujërat, unë s’them të mos kesh diplomaci por ama një vizion për të ardhmen për një shtet demokratik duhet të kesh në këtë aspekt e konsideroj problematike këtë deklaratë.

Ajo që më shqetëson është personalizimi i institucioneve. Duket sikur fatet e marrëdhënieve tona, me Turqinë apo një vend tjetër mund te vendosen nga miqësitë apo jo miqësitë e dy liderëve kryesore.

Ne kemi Parlament, opozite, kemi institucione, dhe kjo PO qe thotë ky tingëllon si autoritare. Pse duhet dialogu atëherë, diplomacia… Ju e pate Trumpin? Një here tha do takohemi, pastaj jo, pra tha PO dhe JO. Dialogu gjen rrugët e mesme” – thotë Lubonja në analizën e tij.

Për “Anadolu Agency Rama tha e kishte admiruar erdogan pa e njohur atë.

“Marrëdhënia ime me presidentin (Erdoğan) është një marrëdhënie që ka nisur pa u njohur unë me të, pasi e kam admiruar për së largu punën e tij të jashtëzakonshme si kryetar i Bashkisë së Stambollit dhe rolin transformues që ai ka pasur dhe ka qenë një ndër shembujt që më kanë frymëzuar për atë që kam bërë për Tiranën.

Pastaj kam pasur fatin të njihem me të ta vlerësoj së afërmi, një marrëdhënie që është e ngritur mbi respektin reciprok që nuk ka absolutisht asnjë nga ato shenja që shumëkush merr përsipër të ngrejë akuza dhe teori konspiracioni. Mbi të gjitha është një marrëdhënie e veçantë pasi bazohet tek një parim që nuk e gjen shpesh në marrëdhëniet politike dhe diplomatike që ‘po’ është ‘po’ dhe ‘jo’ është ‘jo” – tha Rama.

4 Comments

  1. Mos more z LUBONJA se neser do na dale MERHUMBUR BAZE e do te kunder vihet me brockullat e fantazine e avokatit te RAMES, si gjithenje i teribatakci e interesaxhi, qe shet ne themel karakterin e mbase edhe familjen, si palo gazetar qe eshte, ne i thencin.

    1. O biku nqs eu nuk te pranon eshte kina rusia edhe turqia qe u intereson.se jane nje pike baze ne europ gje qe ne na inntereson zhvillimi vendit edhe jo kush jane partenere .ritja edhe ekonomia e vendit nuk duhet te jete e varur vetem nga eu por duhet te shikohet ne cdo kendveshtrim edhe lubonja eshte peshk me dy sy qe urejtjen nxaj rames nuk e perkufizon dote

      1. po pra se kina rusia dhe turqia e ndriten me vlerat qe perfaqesojne, nje shtet me trap se tjetri, te gjithe mbas pushtetit autoritar ndryshe pushkatim

  2. Rama nuk perfaqson shqiptaret dhe shtetin.
    Rama perfaqson trafik internacional drogen ne shqiperi,dhe multi-etnin e tije sllavo-putine i kombinuar me martesa me turke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu