• |
ide | kryesore

Gjermani, parandalohet sulmi me armë kimike në Këln

Planet

Një ekstremist islamik u ndalua sot të kryente një sulm kimik në Këln, në Gjermani.

Lajmin e bëri të ditur zyra e prokurorisë gjermane. Agresori quhet Sief Alah dhe është me prejardhje nga Tunizia.


Ai kishte arritur të ndërtonte toksinën vdekjeprurëse të quajtur Ricin, me të cilën do të kryente dhe sulmin.

29-vjeçari tunizian kishte filluar të blinte materialet e nevojshme për sulmin në internet, nga mesi i muajit të kaluar.

Deri tani, hetuesit nuk kanë gjetur asnjë lidhje të të riut me ndonjë nga grupet ekstremiste.

©Lapsi.al 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu