• |
ide | kryesore

Kush është negociatori që i tregoi Berishës prapaskenat e marrëveshjes së detit (MESAZHI)

Lajme, Të fundit

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar në media një mesazh të njërit prej negociatorëve për marrëveshjen e detit me Greqinë, që nuk pranon të identifikohet, dëshmi që (nëse është e vërtetë) tregon se negociata me Greqinë nuk ka patur dhe se pala shqiptare i është nënshtruar pa kushte fqinjëve jugorë, duke i falur hapësira detare sipas dëshirës.

Negociatori, që nuk identifikohet, tregon se nuk ka pasur fare negociata, por vetëm një projekt-marrëveshje të propozuar nga Greqia dhe të pranuar pa kushte nga Shqipëria. Kur negociatorët kanë ngritur zërin ata janë kërcënuar në emër të Ditmir Bushatit dhe Edi Ramës, madje edhe me jetën e fëmijëve të tyre, i shkruajnë Berishës, në mesazhin më poshtë:


“Pershendetje zoti Berisha,

Jam anetar grupit negociator per marreveshejen e detit me Greqine. Se pari dua tju informoj se marrveshja e perfunduar eshte marreveshja e shitjes apo faljes se detit. Kjo marreveshje eshte projekti grek per te cilin nuk ka patur asnje negociate sepse pala greke nuk ka pranuar te zhvilloje asnje negociate. Ne takimin e pare pala greke na vuri para faktit te kryer dhe na dorezoi marreveshjen te cilen ajo e quajti te panegociueshme..

Kerkeses time dhe tre anetareve te tjere te grupit per te mos pranuar nje marreveshje te panegociueshme kryetari i grupit Armand Skapi i eshte pergjigjur me kercenime ndaj nesh duke folur ne emer te ministrit dhe vet kryeministrit.Ky njeri se bashku me Meçollarin silleshin sikur perfaqesonin palen greke dhe Shqiperine .Para kesaj situate dhe konstatimit se me kete marreveshje te imponuar nga pala tjeter krahasuar me marreveshjen e meparshme, Greqia fiton se paku 820 km katror det ne raport me Shqiperine dhe te gjithe zonen ekonomike naftmbajtese dhe gazmbajtese te Detit Jon pasi ajo azheron ne dem te zones tone ekonomike ujrat territoriale nga 6 ne 12 mile duke na lene ne reren dhe marre per vete triliona meter kub gaz.

Perveçse pala greke e quajti projektin qe dorezoi te panegociueshem ajo kerkon preras nga ne te mos shqipërojnë kategorikish fjalën ‘Ekiti’ nderkohe qe perdorimi i parimit te ekitise është një nga kërkesat themelore të vendimit te Gjykatës Kushtetuese,madje edhe shkaku me kryesor i rrezimit te marreveshjes tuaj.

Para kesaj situate disa anëtarë të ekipit negociator kanë shprehur mosaprovim të plotë për këtë qëndrim dhe kane informuar me shkrim ministrat e jashtem ,te brendshem,te mbrojtjes dhe vet kryeministrin.

Pergjigja e vetme ka qene kercenimi i hapur nga Skapi ne emer te tyre per largimin nga puna dhe kercenime te tjera prej banditi duke aluduar edhe per jeten tone dhe femijve dhe familje tona

Ne marrëveshjen e panegociueshme te dorëzuar nga pala greke ishull Othon merr fuqi të plotë njelloj si vet ishulli i Korfuzit si për ujërat territoriale ashtu edhe për zonën ekonomike.

Gjithashtu ju njoftoj se programi i blere 180 mije euro per futjen e te dhenave dhe per te bere perllogaritjet nuk esht perdore asnjeher sepse projekti i marrveshjes se pales greke nuk mund te diskutohej.Pavareisht nga te gjitha keto ne na u kerkua nga vet kryeministri Rama qe ne takimin e dyte te cilin pala greke e shpalli te fundit f te dorzonim te firmosur marrveshjen e faljes se detit Greqise.Ju lutem te me ruani anonimatin e kuptoni vet arsyen.”

10 Comments

 1. Mashtrues ordinere, edhe e dashke Shqiperin edhe rrinke Anonim. U qelbesire, nese eshte e vertete qelbesire plase ne TV e ku ta doje bytha se ke Shqiperin me vete dhe mua te parin per ti vene benzinen atyre qe te kercenojne pasi kercenimi eshte per te gjithe Shqiptaret.
  Por ti dukesh qe je nje idiot dhe shpiftesire dhe nuk je as shqiptare e as patiot ( GJITHMONE NESE KETO QE THUHEN VIJNE NGA NJE NEGOCIATORE, SE MUND TE JETE EDHE PJELLE E NJE MENDJE HUMORI)

  1. O legen , o kellire, o vemje, ky nuk rri anonim se nuk kane qene 100 vete aty por maksimumi nja 5 vete keshtu qe dihet se kush eshte, pra nuk eshet anonim o pjelle e ze po edhe kudner interesave kombetare ti ben politike>?Edhe sot do mbrosh partine mor te qifsha robt se eshte pune shqiperie ketu nuke shet pune partie ,

   1. O zotri, sa veta kan qen at e din te gjith edhe ne larg nga shqipria. Perse autori u kesaj letre nuk del hapur ? nemes te 5 veteve, nese eshte vetem nje autore : kemi 5 mundesi per at se kush e ka shkruar kete letter. Asgje nuk deshmon qe kjo letter eshte shkruar edhe nga nje individe qe nuk ka marre pjes fare, ose eshte shkrur edhe nga pala kundeshtare (greke) … Hallin e shqipris shumica e personave ketu e kemi (ne djal the shkojn : PS. PD, qsdfsd,qsdfsd), por edhe ky autori i lettre duhet te ket hallin e shqipris, dhe te dal te thot une kam qen prezent dhe kam shkruar kete leter (duke pare sjellejet e disa politikanve; ky shkrim munde te jet edhe resultat i urrejtjeve personnale)……

    1. Po të ishte urrejtje personale nuk e fuste kush në një grup shumë të besuar.
     Në Shqipëri të gjithë kanë frikë të thonë hapur atë që mendojnë jo më atë që shohin sepse pasojat janë shumë të rënda.

     1. Pajtohem me ty ! Por per mendimin tim : kjo ngorroj duhet te pefundoj ashstu siq ka perfunuar edhe komunizmi ! Deri kur ne shqiptaret do jetojm cdohere me firk !?, ne raste te tilla duhet te tregohet haptas cfar do qe qe te jet çmimi (shpresojm se nuk arrihet deri aty: nuk do ishte as i pari as i mbrami qe do bej here por atdhe) ne restin e kunder pak vlere ka, mundet madje te ket efekt negativ.. Se fundi te demtohet kombi/shteti nuk ka pasaj me te rend ! une, ti dhe ai autori nje dit do vdesim, por shqipria nuk do vdes kurr !!!

 2. Sali Berisha mbetet nje njeri i vogel intrigant i ngjizur me edukaten dhe psikologjine e komunistit provincial.
  I thashe, me tha, ta them, s’ta them, si grate e liga.
  Kurre nuk i punoi mendja per te krijuar dicka te mire per popullin. Po te besh nje bilanc midis te mirave dhe te zezave te asaj cka eshte bere ne kohen e sundimit te tij arrin ne perfundimin se asgje nuk e coi perpara, perkundrazi mbrapa.
  Shkaterroi mjeksine, arsimin, bujqesine, industrine, drejtesine, urbanistiken, pyjet, shkurt gjithcka.
  Te vetmin investim qe beri ishte e ashtuquajtura Rruga e Kombit kostua e te ciles ishte shume, shume e larte, me para me kredi perseri shume te larte, dhe beri nje inagurim idiot per elektorat qe edhe sot e kesaj dite eshte e paperfunduar plotesisht.

  1. Po sikur Saliu te keye te drejte cfare do te thoni. Apo jeni te paguar per te share cdokend qe eshte kundra nje pakt ogurzi .
   Vete entuiziazmi i grekeve dhe mungesa e kundershise nga NEA DEM i thote gjitha.

 3. Ka disa apsekte qe te bejn te mendosh qe nuk do jet shum ne favorin ton. ja ti rendisim:
  – marveshja eshte teper sekrete dhe aspak transparente per publikun
  – politikanet grek po ia shesin opinionit te tyre si marveshje me te mir se ajo e para
  – Gjykata Kushtetuese qe hadhi posht marrvesjen, per momentin nuk eshte me ne funksion (dhe kjo eshte e futmja me e madhe).
  – Kryeministri kokainoman i njohur qe shet edhe familjen per icik pushtet e jo me Shqiperin qe e ka zrezur nga shqiptaret.
  – Sali Berisha tradhetar e shkuar tradhetarit dhe keshtu as atij nuk mund ti besosh shum. e ka treguar me vepra (marrveshja qe beri vet, furnizimi me naft i serbis ne koh embargoje, vrasja e burgosja e patrioteve, trazirat ne shqiperi etj etj)

  Shqiptareve u ngelet te kerkojn transarenc para firmosjes, se po u firmos mori fund ajo pun. nqs eshte e vertet sa thuhet me siper, Edi Rama smund te rri me asnje sekond ne pushtet. duhet hequr, mallkuar e denuar per tradheti te lart ndaj vendit. Normalisht edhe Like Floriri (me ze e me figur) duhet te zbythet dhe te denohet per tradheti te lart ndaj vendit. Nuk kemi patur ndonjeher politikan patriot keshtu qe duhet me i dal vt zot Shqiperis (si gjithmon).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.