• |
ide | kryesore

Teatri/ Goditje me vezë dhe sharje për Erion Veliajn në nisje të diskutimeve

Kryesore

Kur bëhej gati të hynte në takim me artistët për të diskutuar projektin e Teatrit Kombëtar, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u qëllua me vezë nga disa të rinj.  Veliaj ishte bashkë me Aldrin Dalipin kur u ndal për një çast në hyrjen e Plaza.

Një i ri i afrohet dhe nis e qëllon me vezë. Kryebashkiaku reagon instiktivisht. I shmanget të parës. I dredhon edhe të dytës dhe kur truprojat i janë hedhur me duar të fyt të riut, i shmanget një veze të tretë.

Në video duken truprojat që i janë hedhur të riut që goditi me vezë. Kryebashkiaku i trembur është futur brenda në sallë. Nga pas e ndjekin thirrjet “Oligark! Barbar! Plehrë”.

Deri më sot, protestat e artistëve kanë qenë paqësore dhe janë shpërfillur deri tani për një nga projektet më të rëndësishme që parashikon shkatërrimin e godinës aktuale të Teatrit Kombëtar dhe ngritjen e disa kullave në pjesën e pasme të tij. Një ligj i posaçëm pritet të miratohet në parlament për projektin e Teatrit të ri, që i bën të kota diskutimet me artistët.

8 Comments

  1. cpune kan me teatrin ca halabake?? ata qe kan vajt me gjujt me veze su rruhet shume per teatrin dhe e sigurte qe se kan shkel ndonjehere. E keqja e ketyre akteve eshte se edhe kur e ka gabim veliaj, si ne kete rast per teatrin, del ne anen e viktimes. Ata qe i organizojne keto skena bejn mire te organizojne debat publik se me ca halabake vetem i japin te drejte veliajt

  2. Me veze eshte goditur edhe Helmut Kohl qe mbahet si personi qe bashkoi Gjermanine, nuk eshte ndonje gje e rende mendoj une. Nga ana tjeter nuk jam dakord me parafolesin (shkruesin e paguar) qe protestuesit jane halabake. Nuk eshte se personi qe po protestonte po e rrihte me shkop, thjesht po e gjuante me veze qe per mua eshte nje menyre demokratike per te protestuar. Ajo qe te ben pershtypje eshte se kryetari i bashkise i shpeton vezeve me levizje prej beli danceri.

  3. o komentuesi i paguar… sa minuta pas publikimit te shkrimit na fanepsesh me opinionin tend “te paanshem” prej “qytetari”?
    ik o idjot se na beni per te vjelle me cdo koment pro oligarkise qe beni!

  4. akt proteste shume i dobet. duhej me shume reagim , megjithate per aq sa vlen ky djale e beri aktin e tij.

    Ne nje vend te zene rob nga Bandat , banditet meritojne plumbin jo vezen.

    erjon lejfeni eshte nje nga simbolet e bandes rilindase edhe pse i perdhunuar sistematikisht nga kryetari bandit rilindas Edi Rama.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu