• |
ide | kryesore

Bushati entuziast për takimin Zaev-Tsipras: Eshtë koha e zgjidhjeve madhore në rajon!

Lajme, Të fundit

Ka entuziasëm në Tiranë për marrëveshjen mes Tsipras dhe Zaev. Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati nuk e fshehu euforinë në mesazhin përshëndetës për “paqen” e gjetur për emrin e fqinjëve tanë, në atë që e quan “Prespa piktoreske që bashkon tre popujt dhe vendet tona fqinje”.

Jo pa qëllim, Bushati thotë se “kjo është koha e zgjidhjeve madhore në mbarë rajonin tonë”, duke lënë të kuptohet se ka ardhur koha për  t’i dhënë jetë marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Greqisë, marrëveshje që trajton disa çështje delikate të mbetura pezull mes dy vendeve.

Shqipëria është nën presionin e hapjes së negociatave për ta mbyllur marrëveshjen me Greqinë. Tashmë që Maqedonia ka kryer një prej detyrave më të vështira, s’ka dyshim që presioni ndaj Shqipërisë është akoma më i madh. Ky presion, mungesa e transparencës në negociatat me Greqinë për kufirin me detin dhe zhbërja e Gjykatës Kushtetuese kanë shtuar dyshimet se marrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë është bërë në shkelje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për këtë çështje.

4 Comments

  1. Bushati eshte fiks si ai qe i pelqen ta haje nga pas. U struk si mut dhe se kuptoi qe duhej te fliste dhe Shqiperia kunder atij emri. Sa te rritet ky, e mori lumi dhe Edin dhe Shqiperine…

  2. Problemi i emrit të Maqedonisë, duke ju referuar historisë, më shumë i takonte një ministri të jashtëm shqiptar të ishte aktiv, sesa atij grek apo sllavo bullgar.
    Maqedonia e Aleksandrit të Madh, e fisi ilir i maqedonasve, nuk ka lidhje as me sllavët e as me grekërit.
    Nuk kishte asnjë këmbë sllavi në Maqedoninë e dikurshme ilire. Edhe grekërit deri para një shekulli e quanin Aleksandrin pushtues të tokave të Greqisë, e vonë u kujtuan ta quanin “grek”

  3. edhe ty shvjegu te henkerka mutit , ndersa ti hajua mutin marin Memes , Xhufit . Po nuk te mjaftoi ke edhe 10.000.000 mutra te tjere o peder athine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu