• |
ide | kryesore

Ekskluzive / Rama dështon me BE. Nuk do të ketë datë për negociatat

Kryesore, Lajme

Sipas të gjitha gjasave kryqëzata e personalizuar e Edi Ramës për të bindur shtetet anëtare të BE që të hapin negociatat me Shqipërinë nuk do të marrë një përgjigje pozitive në samitin e vendeve anëtare të 28 qershori. Një burim diplomatik nga Brukseli konfirmoi për Lapsi.al se po shkohet drejt një vendimi unanim për të mos vendosur një datë se kur do të fillojnë bisedimet dhe shqyrtimi i kapitujve midis BE dhe Shqipërisë. Kjo do të thotë se megjithëse formalisht vendet anëtare nuk do ta hedhin poshtë rekomandimin pozitiv të Komisionit Europian se Shqipëria është e gatshme për të negociuar, ata nuk do të vendosin një datë preçize se kur do të filloë këto negociata. E thën shqip kjo përkthehet si një shtyrje në kalendat greke e përparimit të vendit drejt BE-së.

Për të kuptuar më mirë se çdo të thotë vendimi që do të merret në 28 qershorin e ardhshëm vlen të krahasohet si si është vepruar me vendet e tjera. Kështu psh Malit të Zi negociatat iu hapën në fund të qershorit 2012. Por pa kaluar as gjashtë muaj, pra në dhjetor të po të njëjtit vit negociatat filluan dhe palët u ulën në tryezë për të diskutuar kapitullin e parë mes rreth 35 të tillëve që parashikon procesi i negociimit.

Pak a shumë e njëjta gjë ka ndodhur edhe me Serbinë, të cilën kryeministri Rama është zotuar publikisht ta parakalojë në garën e përparimit drejt Brukselit. Komisioni Europian vendosi të hapë negociatat me Beogradin në qershor 2013 dhe programoi të parën konferencë ndërqeveritare negociatash në janar të 2014.

Megjithëse pranimi i Kroacisë për në BE ka kaluar në një rrugë të ndryshme edhe në historikun e saj shohim se BE ka vendosur një datë fikse për fillimin e negociatave, e cila nuk e kalon pak më shumë se gjysëm viti nga marrja e vendimit.

Pra mjaftojnë këto precedent për të shikuar se hapja e negociatave pa datë është realisht një refuzim për hapjen e tyre. Sepse termi “hapje negociatash” ka kuptim kur vendoset një afat dhe kur palët ulen në tryezë ndërqeveritare për të debatuar lidhur me mbi 30 kapitujt që hapin rrugën e integrimit në BE.

Pikërishtë për këtë, pavarësisht se kryeministri shqiptar, mund ta shesë si sukses në mediat e tij termin “hapje negociatash” sipas burimeve të Lapsi.al në kryeqytetin belg, ai është thjeshtë një ngelje në klasë. Për arsye që lidhen sa me Shqipërinë, po aq dhe me problematikën e brendshme të vendeve të BE, me sa duket ideja e Francës dhe Holandës për ta stopuar Shqipërinë ka dalë fituese midis 26 anëtarëve të tjerë.

©Lapsi.al

25 Comments

 1. Gezohuni o shqiptare Andi na jep lajmin e shume pritur prej nesh si Marathonomaku-nuk do te kete celje negociatash! Gezohuni o armiq te Shqiperise. ju PD -iste ju LSI-ste! Nuk ka burg per Saliun dhe Lulin as per Meten e floririt! Gezohuni dhe festoni qe kriminele po falen! Shkruqni tani o analfabete qe nuk doni hapjen e negociatave lajmi u dha!

  1. FAKE NEWS.

   “”’ po shkohet drejt një VENDIMI UNANIM për të mos vendosur një datë ”

   Ne historine e vendimarrjes te BEs ka shume pak raste kur vendimet jane marre ‘ UNANIMISHT’. Domethene qe te gjitha vendet antare te thone ” JO’ ose ‘ PO’..

   Kur ne e dime me siguri qe disa vende (na kane premtuar) qe do votojne pro ketij procesi.

  2. andi e ari-o derr dil nga qenefi negjmije e ha buk,molla e qershija se nuk te mbushet barku kurr m.t enveri e rame.nuk jua solli kokainen as evropa as saliu po vet rama siq solli bijet e kokaines olsin,geron e fatmir xhafen,tahirin,balilin,frrok,ndok,dosh e rosh.i zgjodhe ti me bastardin e kokpalarin rama,nuk u ka faj as imperjalizmi amerikan e as kapitalistet gjerman por kokaina e muti i negjmijes qe hani.

  1. waaawwww paska qene dhe BURIM DIPLOMATIK NE BRUKSEL qe i ka konfirmuar LAPSIT .

   Bravo Bushati .

   Sa i pelqe vetja kodoshit . Tani paska dhe burime DIPLOMATIKE qe raportojne tek ty .

   Po mire , mund te na e thuash kush qenka ky burim DIPLOMATIK NGA BRUKSELI ?

 2. Duket se jeni te gezuar ju te lapsit !!! ??? Nese Rama (eshte perfasuesi zyrtar i shqipris) deshton, athere shqipria deshton, keshtu interprethohet ky text per nje shqiptart me halle te shqipris jo te nje partie..

 3. Keta pederastat qe komentojne me siper cfare prisnin?! Rrini hani nje cope buke ne Shqiperi, se nuk jeni per BE ju!

  1. qafsh te tome ti re bythqir londre
   ja ka hudh bythes ky kurva ne na jep men
   nga londra tani
   u bon skuthat e mutit me na vlersu ne a e meritojm apo jo

   po nqoft se ky lajmi del rren
   cfar do thush masanej
   qi sa tposhter kto tlapsit se ne e merritojshim po kto tlapsit po rrejshin.

   1. Një tiranas i vërtetë asnjëherë nuk e shkruan shqipen kështu, veç e flet.
    Ti duhet të jesh ndonjë fshatar nga Dibra ose Kukësi që mohon origjinën tënde.
    Kjo që bën jo vetëm që i bën njerëzit të tallen me ty, por nuk të lejon as të shohësh se si shkruan një tiranas autokton.

    1. ja ke fut pordhes kot tashi

     un jom tironc me rronj e me deg
     dem babadem mo

     kurse ti qi po bo si eksperte sikur e di ti si shkrujn tironcit ne qe i njef tironcit
     autokton po ja fut kot

     un shkruj ashtu si du
     ne jom krenar qi shkruj tironce

  1. qarku i fjerit
   mut ishte
   mut osht
   ne mut do ngelet
   kushdo qeveri ta morri
   se jeni tposhter ju fjerraket
   kot nuk thojn
   perdhunun labet lalucet ne dulen fieraket , rrac kopilash mo

 4. Shkurt:
  1. Kellira eshte ngeles, Putanist – Narkoshtet (rrezik eminent)
  2. Shqiperia eshte Kaluese.
  3. Per ‘Vjeshte’ Shqiperia nuk do perfaaqesihet nga edvinrama dhe do e marre 5sen kaluese.

 5. Shkurt:
  1. Kellira eshte ngeles, Putanist – Narkoshtet (rrezik eminent)
  2. Shqiperia eshte Kaluese.

  3. Per ‘Vjeshte’ Shqiperia nuk do perfaaqesihet nga edvinrama dhe do e marre 5sen kaluese.

 6. Shkurt:
  1. Kellira eshte ngeles, Putanist – Narkoshtet
  (rrezik eminent)
  2. Shqiperia eshte Kaluese.

  3. Per ‘Vjeshte’ Shqiperia nuk do perfaaqesihet nga edvinrama dhe do e marre 5sen kaluese.

 7. Autori i ketij shkrimi ia rrofte topet per se shendoshi Rames.Ky mjeran ne radhe te pare,pasi ka kuptuar se me 28 Qershor do miratohet vendimi i Komisionit te BE-se perpiqet te gjeje spica per te na bindur se qershori nuk eshte muaj i veres pasi Vera nuk e shte gjithnje e nxehte.O Zot kjo toke mban gjithefare plehu.Te jeshe kaq i peshtire sa ti deshiroshe zgjatje te agonise popullit tend nga smira apo inati ndaj nje njeriu eshte apsurde.Kete mund ta bejene vetem mercenaret e kazanit te SHQUP-it,si Shkulani,Ljubo apo Zheli.I rrofshi koqet Rames po zor se ua beson kete mision.

  1. Pikërisht se dallohet edhe me sy Rama se është vetë përdorues i drogës, jo vetëm nga surrati por edhe nga gjuha harbute, mund të dalë ndonjë “kuksian” kanabist që i bën fresk “koqeve” të tij të zbuluara publikisht.

  2. Aman mos je gje Safet Gjici dhe ke turp ta shfaqesh? Them turp pasi Safetit ne fshatin ku ka lindur nuk i flet njeri me goje, pasi u zhdep duke henger me PD u konvertua me PS…ky eshte Safet Gjici, por ti qenke dhe me i ulet se Safeti…un vete jam nga Kuksi po per ty nuk paska fjale qe te te pershkruaje ne nje kohe qe Kuksianet jane ne Burg ti vjen dhe i ben levdata Rames. Haram e pac ate ajer te paster qe ke mare ne Kukes!

 8. E tha ministria bullgare sot ne konference per shtyp qe me maqedonine hapen direkt negociatat, ndersa miqva tane nga tirana do i shprehim disa vleresime dhe sugjerime pozitive. Pirdh me te menjefjale..te fala çunave te sajes dhe lali erit se BE-ne te dera e kemi.

 9. Mirë do të ishte që të fillonin ato të urruara negociata për pranimin e Shqipërisë në BE, pikërisht se më arritjen e këtij statusi, Edi Rama nuk do të kishte shansin të mbulonte marrëzitë e tij në qeverisje.
  Nuk ka nevojë as lapsi e as stilografi që t’ju referohet “burimeve diplllomatike” sa i takon hapjes së negociatave.
  Sytë i kanë në ballë gjithë shqiptarët e duhet ta kuptojnë se asnjë qeverie të BE nuk ja mban që të japë dritën jeshile për një qeveri si kjo e Ramës që ka dy ministra të mbrendshëm, njeri pas tjetrit, që në vënd të ndëshkojnë mafien e drogës, janë vetë pjesë e saj.
  Ata zyrtarë europianë që mbyllin sytë me drogën e qeverisë Rama e do ta pranonin këtë qeveri ashtu siç është, nuk do të kenë shans të votohen nga populli i vendeve të tyre, se nuk ka prind europian që të dojë që fëmija e tij të helmohet nga droga shqiptare.
  Ky është thelbi i kësaj historie e jo militantizmat idiote e primitive partiake alla enveriste.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu