• |
ide | kryesore

Mediat britanike: Xhaka dhe Shaqiri rrezikojnë dënim nga FIFA për shqiponjën

F1, Lajme, Sport, Të fundit

Festa e shqiptarëve Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri me shqiponjë ka rënë në sy edhej të medieve perëndimore. Portalet britanike shpjegojnë festën e tyre duke sqaruar se origjina e të dy lojtarëve që luajnë për Stoke dhe Arsenal janë nga Kosova e cila është shkëputur pas një lufte të ashpër nga Serbia.


“The Sun” shkruan se si Xhaka dhe Shaqiri festuan pas golave me Serbinë duke treguar simbolin e shqiptarëve duke imituar me gishta shqiponjën që ndodhet në flamur.


“Daily Star” nënvizon se imitimi i shqiponjës me dy koka ka provokuar mjaft në Serbi duke bërë që kjo e fundit të kërkojë dënimin e tyre nga FIFA për shkelje të rregullores së Fair Play.

Ndërsa britanikja “Metro” citon se rregullat e FIFA-s janë të qarta në këtë pikë pasi dënojnë çdolloj deklarate apo qëndrimi politik që mund të bëhet gjatë festimeve në fushë.

“The Times” i ka kushtuar një shkrim të gjatë kësaj përballjeje me titullin “Kosovaro-zviceranët dhe një ndeshje urrejtjeje kundër serbëve të zemëruar”. Aty nënvizohet se edhe vendimi i Shaqirit për të mbajtur flamurin e Kosovës në atlete është konsideruar si “provokuese” në Serbi.

“Mirror” gjithashtu shkruan se të dy lojtarët mund të kenë telashe me FIFA-n për shkak të gjestit të tyre pasi ai mund të interpretohet “me motive politike” dhe kjo është e ndaluar.

Mbetet për tu parë nëse do të ketë sanksione nga FIFA për dy shqiptarët. Mediat serbe kërkuan menjëherë ndërhyrjen e FIFA-s, por ende nuk është e qartë nëse do të ketë një qëndrim zyrtar për këtë çështje. ©LAPSI.al

7 Comments

 1. SIGURISHT QE PERPARA 100 VJETESH KUR JU ANGLEZE GAY NDATE SHQIPERINE ME 1913, NUL ISHTE RREZIKIM KY GJEST.
  TANI, KUR DIKUDH FESTON NJE GOL SPORTIV ME NJE SIMBOL, NA QENKESH PROVOKIM PEE T’U DENUAR…
  KARIN NE BYTHE TE GJITHE SLLAVEVE DHF ANGLEZEVE GAY FAGGOTS!

 2. E fyrjet e serve (serbve) para dhe gjat ndeshjes nuk jan provokime ????
  Ne cilin vend ne bote ndaolohet te duash originen gjakun tend ??????
  Ne vendet e civilizuara nuk do ket asnje gjygj qe mund ta kundeshtoj kete me drejtesi !!!
  Jam europian dhe kam gjak shqiptar !!! kete nuk munde as kush te ndaloj !!!

  Nese serve kjo ju pengon, atyre jo pengon cdo gje qe eshte shqiptare… ne e kuptojm qe ata kan ardhe aty si servil, ne kete e dim, nuk kan pse te figsohen ne i kemi pranuar, ne e dim qe ata nuk kan histori, as kultur as gje qe eshte tipk e tyre…. dhe tash le te ulin koken dhe mos te perzihen se cfar duam ne……

 3. Shqiponja jone ka mbrojtur me shekuj folene e saj dhe asnjehere nuk ka sulmuar te tjerat fqinje. Po thirrjet ne serbi vritini shqipetaret i harruan kaq shpejt. Ju be kemba pushke trimave te Mic Sokolit e Adem Jasharit.

 4. Ku eshte shkelja ketu, jane shqiptar dhe bejne shqiponjen dhe pse duhet te provokohen serbet nga kjo , eshte kompleks i tyre. Sa per flamurin e kosves ne takat e shaqirit kosova eshte nje shtet qe luan ne fifa dhe uefa, po te kishte flamurin kroat do ishte problem, duan te ngrene nje problem artificial po harrojne qe fifa dhe uefa e kane seline ne zvicer dhe zviceranet nuk lejne njeri tju shtype koken

 5. Sipas ju –anglezeve-te mos kendohet as hymni shqiptar sepse keshtu duan serbet Shqiponja eshte simbol i flamurit tone kombetar dhe c’do shqiptar ka te drejte ta ngrei lart e me lart .Qente le te lehin shqiptaret perpara.

 6. Tu hane mutin . Ate qe donin me aq zell e arriten, serbet i lajthiten ne na gezuan pa mase . Rrofshin Shqipet kudo qe jane .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu