• |
ide | kryesore

Rama: Aeroporti i Vlorës do të hapë 27 mijë vende pune, do të ketë çmime më të lira

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama prezantoi projektet e reja të qarkut të Vlorës, ku tha se aeroporti i Vlorës do të hapë rreth 27 mijë vende të reja pune. Do të jetë një aeroport ndërkombëtar që do të jetë konkurrues i drejt për drejtë me Rinasin.


Nga pikëpamja e parametrave do të jetë jashtëzakonisht cilësor dhe nga pikëpamja e çmimeve do të jetë shumë më i favorshëm për udhëtarët, qofshin vendas, e qofshin vizitorë. Jemi drejt përfundimit të negociatave që të kemi aeroportin e Vlorës me tarifat më të ulëta në rajon. Kjo ka qenë kërkesa jonë”, – tha Rama, duke shtuar se kërkesë është dhe për një aeroport mallrash, jo vetëm udhëtarësh.

Rama tha se vetëm në periudhën mars-maj 2018 janë bërë 10 mijë punësime të reja. Ndërsa për pagat, ku dha një paralajmërim për kompanitë:


“Të kemi rritje të pagave të ulëta në radhë të parë deri të sfida e regjistrimit real të pagave, sepse 41% e të punësuarve në kompani të mëdha figurojnë me pagë 300 mijë lekë. Kjo është gënjeshtër. E vërteta është që kompanitë i regjistrojnë me 300 mijë lekë që të shmangin taksat, pasi deri në 300 mijë lekë nuk ka asnjë taksë mbi pagën dhje pjesën tjetër ia japin në të zezë. Kjo është një betejë që i takon kësaj faze për t’i shtrënguar kompanitë të deklarojnë pagat reale të kësaj faze dhe për të garantuar që punonjësit të sigurohen siç duhet për nga niveli pagesës në mënyrë që të marrë një pension më të lartë nesër”, – tha Rama.

12 Comments

 1. Ore qe ja fut pordhes si te gjithe te tjeret kjo dihet por we te thush see billet at do te jene me te lirat,kjo eshte nevojtore.As Basha nuk genjen keshtu.

  1. baba tak ti shko ruaj rames jastekun griselda se po te lid diku ne rrug e rama te mbyt pse nuk e dergove ne qenef negjmije te lnd,qfare te beri basha ketu.

 2. ky o. rehhaft fare.po ndertohet jfk aeroport att Apo ca.nja dy duken vec per parningen si ne rinas.hhahhahahahhahahahahah

 3. fabrika mercedes e audi nuk ka kaq puntor sa aeroporti i prapanices se rames ku aterrojn ngjalat dy metra te metes.me falni harrova prapanicat e astrit,gr,disa te pa emer e tjer ku lejojn aterrimin e ngjalave e pallave meta,frrok,ndok,rosh,dosh,tahiri balili,ama prap nuk plotsojn kushtet duhen edhe prapanicat e makoqit,delina ficos,magjistarit,ilva tare,anila basha,mero baze,vasjari,mingjozi,muq nano,,balla,ndoka,prenga,gregorit,ruqit,negjmijes,baba takut,sadri abazit .por jo jo pak hapsir esht,duhen edhe nja 10 mij surrogat si edvini qe te aterrojn ter keto palla e ngjala qe i kan merak nje miljon qelbesirat krymba qenefi stalin.
  PERPARA NE RIDHJERJE STALINIIIIIIIIIIIIIIII:

 4. NJERI ME TE RRJEDHUR NE BOT NUK KAM PAR SI RIDHJERA E STALINIT,MUTI I HRUSHQOVIT,JASHTEQITJA E MAO luu CE DUNIT,SHURRA E PUTIN E VUQIQ qelbesira EDVIIIIIIIIIN RAMAAAAAAAAA.ku i dihet ketij bastardi,kokpalari,qelbesire avioni me drog ju duk mushkonj,jasteku i grisekdes femij 9 muajsh,bllok i metes ngjal lalzi.he pra ti ngrejm nje permendore me ngjal lalzi meta duke i dhen trames ngjal apo permendore nga ku rama avionin e shenderron ne mushkonj.

 5. Rite nje cike numurin e punonjeseve qe te justifikosh dhe hapjen me deshiren tende te kampeve qe do mirepresin refugjatet e lindjes.Nje popull refugjat qe hap kampe per refugjate te rinj.Je PDISHAH,te lumte ketu s’ka me njerez qe te te kundershtojne.Po kthehemi ne kohen e sulltanatit.

 6. 27 mije vende pune dhe Fiumicioni po te ndertohej do ishte shifer shume e madhe keshtu qe shifi mire shifrat se mos ke shtuar ndonje zero kot

 7. Kaqe te pa afte po e trego vehten ne planifikim e llogari ky bojaxhiu, sa qe edhe per nje karikature e trullosur e tije do i hante, ose do duhej me tonelata boje per tu zhgaravitur. Genje, genje, se nuk e ke plotesuar planin, por e dhe genje kur ka nga ata qe flene e degjojne si puna e gomarit,,,,,ishalla jam ne enderr.Po nje pietje zoterise;- sa do jete fitimi ne xhepat e tu e te oligarkeve?. Po e tha kete me ndershmerine e rilindasit, i dale nga llumi i qelbesirave,,, mbase i besojme. por ky eshte mamuth, i pa ngopur, bandit, hajdut. Lereni te sorollatet ne genjeshtrat e tije deri sa te zgjohet GOMARI.

 8. Ore po gallate e madhe. 27 mije vende pune thote. Po nuk mjafton po do jete edhe aeroporti me tarifat me te uleta ne rajon. Te kish thene edhe qe biletat do jene falas dhe te tere do ta besonin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu