• |
ide | kryesore

Trump mbështetet nga Gjykata e Lartë në SHBA: Ndalohen udhëtarët nga vendet myslimane

Planet

Gjykata e Lartë e SHBA ka mbështetur vendimin e Donald Trump për ndalimin e hyrjes në SHBA të njerëzve që vijnë nga disa vende me shumicë myslimane.


Gjykatat më të ulëta e kishin konsideruar ndalimin jokushtetues, por Gjykata e Lartë amerikane e ka kthyer këtë vendim me një vendim 5-4 të shpallur të martën.


Vendimi ndalon shumicën e njerëzve nga Irani, Libia, Somalia, Siria dhe Jemeni që të hyjnë në SHBA. Vendimi është kritikuar nga grupet e refugjatëve dhe të drejtave të njeriut.

Administrata thotë se vendet në ndalim “mbeten të mangët në këtë kohë në lidhje me aftësitë, protokollet dhe praktikat e menaxhimit të identitetit dhe shkëmbimit të informacionit. Në disa raste, këto vende gjithashtu kanë një prani të konsiderueshme terroriste brenda territorit të tyre,” shprehet administrata.1 Comment

  1. nese gjerat nuk ,shikohen fetarisht shkencerisht dhe praktikisht ,atehere duhet te dime se kemi prekur domosdoshmerit ,ku domosdoshmeri eshte vlerat meshira mirkuptimi toleranca marrveshja ,ndihmesa bashkpunimi ,reciprociteti nevoja zgjillja ,kur keto nderpriten atehere ,fillon kufizimi izolimi paragjykimi urrejtja konflikti,si ka mundesi qe njerzit e mencur dituris lapsit suksesit dhe punes e zgjilljes gjallerise unitetit dhe shprese qartesis dhe paqes ta mbyllin kete porte per veten e tyre dhe te hapin nje porte qe kur te qartesohen ,se cfar bene as ato nuk do ta deshironin por qe as nuk mund ti cmangen me,sepse ne momentin e kufizimit te gjith mendojne reciprocitetin prej ku fillon ashpersia,distancimi nderkohe qe kjo nuk i sherben domosdoshmerive dobis se ndersjellte ,vertet ,bota ndollet ne kriza ,te gjithaneshme ,por kemi mundesine ti zbusim ,dhe tejkalojme gjith sebashku permes vlerave virtytit ,moralit ,sepse nje veprim i tille eshte reciprocitet i ekzistences sone ne pergjithesi,asnjeher dhe askush i vetem nuk arrin ti zgjillin problemet qe ka vecse duke u bere te gjith ndihmes dhe plotesues ne dobi,e kur leshohemi te gjith per te shkatrruar dhe grabitur njeri tjetrin dobit ,nuk eshte se fitohet sipas fuqis teknologjis dhe eksperiences ,sepse fuqia ne padrejtesi kurr njerit si ka nxjerrur fitimtare,sepse nuk u kriju si sukse si sukses afatgjat dhe i qendrueshem u krijua vetem ,urtesia permes vlerave me drejtesi hak,vetem kjo suksesin e ka te garantuar ose per vetmbrojtje,ky eshte nje mendim perkujtues ndoshta per rivlersim qendrimi ,per tu pare dobit mbasi pavarsisht formes dobit i kerkojne te gjith,,me respekt,komentuesi permes fjales se lire rrug pa pengesa ,por ndoshta ne te gjindet dobia dhe pranohet si e tille ,nuk e di nese dhe tjeret ndajne te njejtin qendrim me mua

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *