• |
ide | kryesore

Video/ Peruja leksion Australisë, merr fitoren e parë

Rusi 2018, Sport, Video

Australia kërkonte fitoren ndaj Perusë për të mbajtur shpresën për kualifikim deri në fund, por fakti që rezultati duhej kombinuar me një humbje të Danimarkës në Luzhniki përballë Francës, e shpërqendroi më shumë skuadrën e teknikut Van Marëijk.
Në Fisht stadium, tekniku Van Marëijk i besoi përsëri qendrës së Premier League Mooy dhe Jedinak, me mesfushorin e Aston Villës autor të dy golave në Botëror. Zgjedhja e Rogic pas shpinës së Juric nuk justifikon pritshmëritë, sepse Peruja dominoi fushën që në fillim. Ricardo Gareca nuk ndryshoi asgjë në krahasim me dy humbjet e para, koshient se amerikanolatinët sihin ndëshkuar nga episodet.
4-2-3-1 me Guerreron në majën e sulmit i dha të drejtë teknikut të peruanëve, që kaloi në avantazh në minutën e 18 me Andre Carrillo. Goli i parë për amerikanolatinët në Rusi 2018 dhe probleme të zgjidhura për Danimarkën. Mendoi Peruja për ti dhënë kualifikimin nordikëve, pasi në Fisht Stadium Guerrero shënoi edhe golin e dytë në minutën e 50.
Ndoshta Australia, që mbylli Grupin C me vetëm 1 pikë, nuk besoi se në ndeshjen tjetër do të kishte rezultat tjetër vec barazimit, por prezantimi i Socceros në Socchi ishte më i dobëti në këtë Botëror për skuadrën e Van Marëijk.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *