• |
ide | kryesore

VIDEO/ Tërmeti më i fuqishëm në Shqipëri, si u shkatërrua Dibra dhe Librazhdi

Dossier, Të fundit

Shqipëria është shkundur sot nga një tërmet i fuqishëm 5 ballë. Lëkundja ka qenë aq e fortë sa ka alarmuar njerëzit të cilët kanë dalë të tmerruar nga shtëpitë, kafenetë dhe zyrat ku punonin. Epiqendër e tërmetit ka qenë fshati Perlat në zonën e Shijakut.

Por një nga tërmetet më të rënda në historinë e vendit tonë është ai i 30 nëntorit të vitit 1967. Ky tërmet do të prekte më së shumti Dibrën dhe Librazhdin, duke shkatërruar 177 fshatra dhe duke lënë pas 12 viktima e më shumë se 170 të plagosur. Pamjet filmike të dokumentarit të Kinostudios tregojnë jo vetëm pasojat e tërmetit por edhe mobilizimin e popullatës për të kapërcyer vështirësitë e krijuara.


3 Comments

  1. dhasht zoti e ju rrafshon me tok,se si njerz jeni te rrafshuar ka 75 vite,ju ka ber enveri,nano,kristaqi spiro kolek rama lop,derra,dele e kazan.nuk me dhimben as femijet sepse me mir tash te vdekur se trafikant edvini,geroni,agroni,sajmiri,ruqi e vrases si frroket.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu