• |
ide | kryesore

Vendimi drastik, jo më tifoze sexy në ekrane

Rusi 2018, Sport

Në stadiume tashmë do të shihet vetëm futboll. Jo se nuk është parë futboll deri tani, por bukuroshet që ndjekin kombëtaret e tyre kanë tërheqeur vëmendjen shumë më shpesh se c’duhet. Tifozet sexy, duke filluar nga tifozet shqiptare që mrekulluan Francën e deri tek bukuroshet e Botërorit Rusi 2018, do të mbeten imazhe në kujtesë, sepse vendimi i FIFA-s është për ti dhënë fund tifozeve sexy në ekranet televizive.


Fifa do ti kërkojë emitentëve televizivë dhe tupave televisive Fifa të shmangin pamjet e tifozeve joshëse, gjatë ndeshjeve, për sa kohe mund të konsiderohen të karakterit seksist. Deklarata ka ardhur nga shefi i departamentit për përgjegjësinë sociale të Fifa-s Federico Addiechi.

Sinjalizimi i Addiechi ka qenë për shkak se gjatë Botërorit në Rusi, cështjet e seksizmit janë bërë edhe më frekuentë se ato të racizmit. Në vecanti, janë verifikuar raste të ndryshme të ngacmimeve seksuale të tifozëve kunddrejt gazetareve.

Funksionari i Fifa-s ka bërë të ditur se vendimi është një “evolucion normal”, duke kujtuar se Fifa kishte ndërhyrë më parë në punën e emitentëve televizive, vetëm në “raste individuale e për më tepër të dukshme”.

1 Comment

  1. me siguri ndonje peder si lu,rama,ditmir bushati qe i ngazllen vetem kokaina e krimi ka deshir mos te shof femra te bukura.por i zgjedh gjysa si ermonel felaj,ikonomo,kodheli etj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu