• |
ide | kryesore

Gjirokastër, varrosen eshtrat e 100 ushtarëve grekë që u gjetën në Tepelenë, por gërmimet vazhdojnë

Lajme, Të fundit

Në fshatin Bularat, Gjirokastër është zhvilluar sot ceremonia e varrosjes së 100 eshtrave të para të ushtarëve grekë të rënë në luftën italo-greke. Në këtë ceremoni mori pjesë ambasadorja e Greqisë në vendin tonë, Eleni Surani si dhe kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule. Eshtrat e ushtarëve u gjetën në gërmimet që po kryhen në zonën e Dragotit në Tepelenë. Zhvarrimet do të vazhdojë edhe për një kohë të pacaktuar duke u shtrirë edhe në zona të tjera të vendit sipas marrëveshjes qeveritare mes Shqipërisë dhe Greqisë.

©LAPSI.al

4 Comments

  1. Vazhdoni e bejeni Germadhe Shqiperine o PLEHRA Pushtetare! Ne Greqi nuk hedh dot nje kazem me apo pa leje. Te shkoj po te doje nje cam apo shqiptar i “pamolepsur ne biografi” sic pretendojne greket per bashkepunetore te nazizmit dhe te hedhin nje kazem ne shtepite te eterve e stergjysherve te tyre. Ndersa ne Shqiperi me Presione, Shantazhe Dosje-je te Politikaneve dhe Justifikime nga me SHTAZARAKET ndertohen Kisha, Varreza dhe cdo poshtersi tjeter vetem e vetem qe te ashtuquajtura Gjurme Greke te ekzistojne ne token tone! Po kujt ti thuash!? Ne mire qe nuk kemi Pushtetare dhe politikane pasi i kemi te gjithe te Shitur dhe TRADHETARE, por ne nuk kemi As Gazetare dhe As Shoqeri Civile te Mirefillte! Atehere c’fare ndodhe? Behet kjo qe eshte bere ne shekuj. Greqia SUNDON ne te gjitha Format dhe Menyrat ne Pushtetin Shqiptar. Me President te Propozuar nga Greqia vendoset Meta. Po ashtu dhe me URDHER te Kishes se ashtuquajtur Autoqefale vendoset Meta. Ndersa KOLOKOTRONI i Fshehur Rama VULOS cdo gje greke. Dhe popullit shqiptar i tregon Barcoleten e Akropolit te mbrojtur nga shqiptar!?

  2. Meqe detin po ua japim me duart tona, le te bejne cte done edhe ketej ne toke.Demi k ketyre varrezave eshte shume i madh, do te shihet ne te ardhmen, por ne krahasim me demin ekonomik te marreveshjes detare,kjo eshte si nje pike uje ne oqean

  3. Keta jevgjitet e athines jane si gjerba , pike pike derisa shkembin e granitit e shkaterrojne . Jane te paimagjinueshem ne intriga . Kur djalli eshte ne veshtiresi pyet nje grek per te gjetur zgjidhje .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu