• |
ide | kryesore

Kualifikohet Laçi, Uzuni heroi i ri i kurbinasve

Kryesore, Sport

Myrto Uzuni ishte futur në zemrat e kurbinasve, që kur u transferua tek Laci dy vjet më parë, por asnjëherë si tani, pas golit kualifikues kundër Anorthosis, në raundin e parë të Europa League, sulmuesi beratas nuk është konsideruar hero i bardhezinjve. Dy minuta e ndanin Lacin nga dalja e shpejtë në Europiane dhe lamtumira e 260 mijë eurove, që vlente kualifikimin në raundin e dytë të kompeticionit, kur Uzuni shtangu qipriotët me një gol me peshë.

“Është goli më i rëndësishëm që kam shënuar në karrierë. Nuk mendova asgjë kur godita, u ktheva në realitet vetëm kur topi përfundoi në rrjetë”, komentoi në të nxehtë sulmuesi.

Laçi, me këtë fitore, që e coi në raundin e dytë me agregatin 2-2 por me vlerën e golit në fushë kundërshtare, bëhet skuadra e parë shqiptare që kualifikohet në raundin e dytë të këtij sezoni të Europa League. Për kurbinasit një tjetër provë e mirë kundër Anorthosis, pas 2-1 në transfertë një javë më parë, ku edhe aty bardhezinjtë e teknikut Prenga ishin të parët që shkuan në avantazh. Por ai gol i Hoxhallarit, ndonëse i përmbysur më pas, e tregoi rëndësinë pas fitores së sotme.

I lumtur tekniku kurbinas, ashtu si normalisht duhet të ishte: “Jam shumë i kënaqur për këtë kualifikim, pasi, presidenti, lojtarët dhe tifozeria jonë e meritonte. E kisha thënë edhe para ndeshjes që nëse luanim si në Qipro, atëherë mundësitë do t’i krijonim” përfundoi ai.

Kështu, Laçi gjen fitoren e parë europiane, në ndeshjen e 12 në kompeticionet europaine (5 barazime dhe 6 humbje), ndërsa kualifikohet për herë të dytë në turin tjetër të Ligës së Europës, madje duke arkëtuar shumën rekord deri tani prej 500 mijë euro.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu