• |
ide | kryesore

Takim Trump-Juncker, a do të shmanget lufta tregtare SHBA-BE?

Planet

Donald Trump, dhe presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ranë dakord për një plan që synon reduktimin e tensioneve tregtare midis BE-së dhe SHBA-së.


Dy zyrtarët u takuan për më shumë se dy orë në Shtëpinë e Bardhë përpara se të bënin publike marrëveshjen, e cila nga ministri gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier, u përshkrua si “përparim i madh që mund të shmangë luftën tregtare dhe të shpëtojë miliona vende pune”. 


Me këtë marrëveshje, Shtetet e Bashkuara nuk do të vazhdojnë me planet për vënien e tarifave mbi prodhuesit evropianë të makinave dhe dy palët do të punojnë për të zgjidhur çështjen e tarifave amerikane mbi çelikun dhe aluminin.

Bashkimi Europian, ndërkaq, u zotua për blerjen e fasuleve dhe të gazit natyror nga SHBA-ja.

Trump u tha gazetarëve se dy palët janë pajtuar për të nisur një “fazë të re” të marrëdhënieve dhe për të punuar së bashku drejt “zero tarifave dhe zero barrierave”. Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *