• |
ide | kryesore

Rroga/ Reagon PD, Luçiano Boçi: Mosrritja e pagave në arsim e shëndetësi, turp

Lajme, Të fundit

Një akt turpi e cilëson Luçiano Boçi aktin normativ të miratuara nga qeveria, që sipas deputetit të PD nuk i rrit për të disatën herë në vitet e fundit pagat në sektorin e shëndetësisë dhe atë të arsimit.


Më tej në qëndrimin e tij, përmes një statusi në Facebook, Boçi ndalet kundër ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, e cila sipas tij ka ndjekur e ka instaluar ndaj mësuesve tre linja sjellje të kthyera në norma:

“1. Politizim të skajshëm të tyre. Kjo, nëpërmjet emërimeve politike të tyre e drejtuesve të shkollave, jashtë çdo standardi. Tërheqjes pothuaj me dhunë drejt votës së imponuar. Marrjes zvarrë në promocione politike. Angazhim ekstrem në përcjelljen e përkrahjes qeveritare.2. Varfërim absolut ekonomik. Heqje e pagës se 13 dhe shpërblimit të fundvitit. Refuzim i pagesave për distancën kilometrike të shkollave. Mosnjohje financiare e shkallës së vështirësisë për lëndë të caktuara. Sigurisht dhe mohim absolut i rritjes së pagës.

3. Depersonalizim permament. Kjo nëpërmjet kalvareve burokratike të testeve pa fund, të letrave idiote që mbushin kot. Të kërcënimit të vazhdueshëm për vendin e punës. Të lënies në dorë të fatit të tyre, drejtorëve të komanduar e militantë. Të mosnënshkrimit për vite me radhë të kontratës kolektive. Të ndryshimeve ligjore që godasin statusin e tyre”, shkruan Boçi.2 Comments

  1. Po pse vetem ne sektorin e arsimit dhe te shendetesise duhen ngritur rrogat o Boçi ? Pse sektoret e tjere i ke me mire ti? Ky palla i gjate na ça ramen duke na treguar se mireqenia jone eshte rritur ndersa ne nuk kemi as astar xhepash se na i rropen te gjitha me takasa taksa taksa si nga shteti si nga vendoret . Pergjysmoni numrin e punonjesve ne shtet dhe dyfishoni rrogat . Largoni ata me shkolla fallco apo te blera , bejini raprezalje injorances se na mbyti , vendit te punes gjejini personin e afte dhe jo militantit vend pune .

  2. pse si bet ju o bukuroshi elbasonit 8 vjet ne pushtet apo vk, ngecja tja ngecim. nga ky adolishenti me adidas mos prit. ai eshte ne delir si fatorino i ri do vjedhi njehere ai . fatorinot e vjeter i kan bo leket , vjedhin sa per raki e duhan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *