• |
ide | kryesore

Nëna e Osama bin Laden thyen heshtjen: Kush ishte djali im, kreu i al-Kaedës

Planet

Nëna e Osama bin Ladenit ka thyer heshtjen e saj 17-vjeçare për të folur për familjen dhe për djalin e saj, kryetar të al-Kaedës.


Alia Ghanem, e cila jeton me familjen e saj në Arabinë Saudite, tha se shefi i al-Kaedës ishte një ‘fëmijë shumë i mirë’, por u radikalizua në universitet në 20-at e tij.


Ghanem, tani në të 70-at, zbuloi se Osama u bë ‘njeri tjetër’ dhe se kurrë nuk e priste që ‘biri i ndrojtur’ dhe ‘i devotshëm’ do të vazhdonte të bëhej një xhihadist i aftë për orkestrimin e sulmeve shkatërruese që vranë mijëra njerëz në Nju Jork në vitin 2001.

Osama u qëllua për vdekje nga një ekip i Marinës së SHBA në Pakistan në vitin 2011 dhe djali i tij, Hamza, të cilin xhihadistët e kanë përshëndetur si ‘trashëgimtar’ në udhëheqjen e al-Kaedës, vitin e kaluar i bëri thirrje myslimanëve në mbarë botën për të nisur sulme terroriste hakmarrëse në SHBA.

Familja është mbledhur në një cep të rezidencës që ata tani ndajnë në Jeddah, qytetin arab të Arabisë Saudite që ka qenë në shtëpi të klanit Bin Laden për breza.

Ata mbeten një nga familjet më të pasura të mbretërisë: perandoria e tyre dinastike e ndërtimit ndërtoi pjesën më të madhe të Arabisë Saudite moderne dhe është e endur thellë në vendosjen e vendit.

Shkrimin e plotë të The Guardian e gjeni në: 

https://www.theguardian.com/world/2018/aug/03/osama-bin-laden-mother-speaks-out-family-interview 

4024

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu