• |
ide | kryesore

FOTOT/ Ditëlindja e Nënë Terezës, publikohen fotografitë e rralla të vizitës në Shqipëri

Dossier

Në gusht të vitit 1989, Nënë Tereza arriti më në fund të hynte në Shqipëri pas shumë përpjekjesh të mohuara më parë nga regjimi komunist.


Për herë të dytë në tokën shqiptare në vitin, 1991 ku hapi qendrën e “Missionaries of Charity Brothers” në Tiranë.
Asaj kohe, nobelistja me famë botërore u nderua edhe nga shteti shqiptare.


Para largimit ajo u shpreh: “vizitova vendin tim të dashur Shqipërinë dhe takova popullin tim”.

Sot, me rastin e ditëlindjes së saj, botohen disa fotografi të rralla nga vizita e saj në Tiranë të shkrepura nga Michel Setbon.

 


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.