• |
ide | kryesore

Tërmet i fortë në oqeanin Paqësor, alarm për cunami

Planet

Një tërmet i fuqishëm nënujor ka goditur ishujt Kaledonia e Re në Oqeanin Paqësor. Tërmeti ka qenë me magnitudë 7.1 dhe autoritetet thanë se u krijuan valë të vogla cunami.

Deri tani nuk është raportuar për asnjë dëm, por dallgët deri në 1 metër të cunamit mund të godisnin ishujt Kaledonia e Re, Fixhi, Vanuatu.


Qendra e Gjeologjisë u kërkoi autoriteteve lokale që të qëndrojnë vigjilentë. Dallgët e shkaktuara nga tërmeti mund të godisnin edhe brigjet e ishujve përreth Paqësorit, deri në Australinë e largët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu