• |
ide | kryesore

Tritol pranë një kafeje, vritet lideri i separatistëve pro-rusë në Ukrainë

Planet

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në rajonin Donjeck në lindje të Ukrainës, Aleksandr Zakharchenko, u vra të premten në një shpërthim në një kafene në Donjeck.


Lajmi u konfirmua nga media zyrtare e separtistëve.


Agjencia e lajmeve Donjeck tha përmes një deklarate në ueb-faqen e saj se Zakharchenko u vra nga shpërthimi në qendër të Donjeckut.

Detaje të tjera nuk janë ende të disponueshme.

Moska e fajësoi Kievin për vrasjen.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se Kievi ka vendosur të angazhohet në një “luftë të përgjakshme”.

Që nga prilli i vitit 2014, më shumë se 10,300 njerëz janë vrarë në luftimet midis forcave të Kievit dhe separatistëve pro-rusë që kontrollojnë pjesë të rajoneve Donjeck dhe Luhansk të Ukrainës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu