• |
ide | kryesore

Kriza e emigrantëve në foto: Jeta dhe vdekja në një anije shpëtimi në Mesdhe

F1, Planet

Juan Medina, një fotoreporter me agjencinë e lajmeve Reuters, kaloi 29 ditë në bordin e një anije shpëtimi nga Libia, duke dokumentuar kërkimin e atyre që humbën në det.


“Krahët e Hapura” është një anije në pension e drejtuar nga organizata bamirëse spanjolle, “Proactiva Open Arms”. Ajo patrullon një zonë ku qindra mijëra njerëz kanë hyrë në kalime të pabesa në Europë, në vitet e fundit.Pothuajse 1.8 milionë njerëz kanë migruar në të gjithë Mesdheun nga Lindja e Mesme dhe Afrika që nga viti 2014, sipas shifrave të OKB-së.

Mohamed, 21, from Sudan, rests on board NGO Proactiva Open Arms rescue boat in central Mediterranean Sea

Një moment dramatik gjatë kohës së fotografit Medina në bordin e Krahëve të Hapura ishte shpëtimi i Josephas (shihet më poshe). Ajo ishte e vetmja e mbijetuar e një varke ku gjendeshin edhe trupat e pajetë të një gruaje tjetër dhe një djali 4-vjeçar.

NBA Memphis player Marc Gasol and members of NGO Proactiva Open Arms rescue boat carry Josepha from Cameroon in central Mediterranean SeaJosepha ishte në një gjendje shoku, kur ajo u mor në bord dhe u trajtua nga mjekët më 17 korrik. Ajo tha se ishte nga Kameruni dhe e kishte kaluar natën duke u kapur me copa dërrase, duke kënduar himne dhe duke i thirrur Perëndisë.
NGO Proactiva Open Arms members sit with Josepha from Cameroon onboard of NGO Proactiva Open Arms rescue boat in central Mediterranean Sea

Ahmed, 38 vjeç, shihet më poshtë, u shpëtua me djalin e tij 13-vjeçar në fillim të gushtit.

Ahmed, 38, from Sudan, sits on board the NGO Proactiva Open Arms rescue boat in the central Mediterranean Sea

Ai i tha fotografit Medina e ai dhe djali i tij kishin udhëtuar nga Darfur, Sudani. Në qytetin libian të Sabratah, në perëndim të Tripolit, ata dhe të tjerët u rrëmbyen dhe u mbajtën robër për shtatë ditë.

Duke arritur të ikin përmes një dritareje, ata shkuan në qytetin e Garabullit, rreth 130 km në lindje dhe pritën për pesë javë të paguajnë 2,000 dinarë (1,438 dollarë) secili dhe hynë në një anije gome.

Ahmed, 38, from Sudan, prays on board NGO Proactiva Open Arms rescue boat in central Mediterranean Sea
Ahmed (në qendër) lutet në bordin e anijes së OJQ-së Proactiva Open Arms.

Pas lundrimit për 15 orë varka u mbyt dhe ata notuan për tre orë.

Gjatë natës panë se drita po afroheshin. Ahmedi i tha Medines: “Kishte një moment frike dhe nervozie të madhe, sepse nuk shihnim mirë dhe gjëja më e keqe që mund të ndodhte ishte se mund të ishte patrullimi libian që do të na gjente, i cili do të na detyronte të ktheheshim në atë ferr.”

“Por pastaj dëgjuam nga një prej dy anijeve të shpejta që nga u drejtuan: “Ne jemi miq, ne jemi një anije shpëtimi spanjolle “. Filluam të bërtisim me gëzim”.

Head mission of NGO Proactiva Open Arms Riccardo Gatti tracks the position of a rubber boat in central Mediterranean SeaKreu i misionit të shpëtimit të anijes, Riccardo Gatti gjurmon pozitën e një anijeje gome.

Ahmed vazhdoi: “Disa nuk e kuptuan mesazhin, ndoshta sepse nuk flasin anglisht, dhe mendonin se një nga dy anijet ishte roja bregdetare libiane dhe u hodhën në ujë, duke preferuar të rrezikonin mbytjen sesa të ktheheshin në Libi.”

“Për fat të mirë jemi të gjallë, kemi një mundësi të re.”

Esam (left), 22, and Ahmed, 38, both from Sudan, stand on board NGO Proactiva Open Arms rescue boat in central Mediterranean SeaEsam (majtas), 22 vjeç dhe Ahmed, 38 vjeç, nga Sudani, qëndrojnë në bordin e anijes.

Medina fotografoi emigrantë të tjerë të shpëtuar nga deti nga Armët e Hapura.

Chuol, 17 vjeç, nga Sudani, shihet më poshtë duke dëgjuar muzikë.

Chuol, 17, from Sudan, listens to the music on board NGO Proactiva Open Arms rescue boat in central Mediterranean Sea

Chuol bën një dush, më poshtë.

Chuol, 17, from Sudan, takes shower on board Spanish NGO Proactiva Open Arms rescue boat

Amjadi, 23 vjeç, nga Sudani, fle në bordin e anijes, më poshtë.

Amjad

Mohamed, 23, gjithashtu nga Sudani, lexon një libër: Hyrja në Europë për Migrantët dhe Refugjatët.

Mohamed, 23, from Sudan, reads a book on board NGO Proactiva Open Arms rescue boat

Yuosef, 28 vjeç, nga Sudani, më poshtë, qëndron në aneije dhe shikon detin.

Yuosef, 28, from Sudan, stands on board NGO Proactiva Open Arms rescue boat in central Mediterranean Sea

Fotot nga Juan Medina.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *