• |
ide | kryesore

Në qershor çmimi u rrit me 5.6 %, shqiptarët paguajnë më shumë taska sesa karburant

Lajme, Të fundit
karburant-nafta.jpg

Karburantet vazhdojnë të shtrenjtohen në vendin tonë. Sipas Bankë së Shqipërisë në tremujorin e dytë të vitit 2018 karburantet u shtrenjtuan 3,3% përqind. Vlera më lartë u arrit në qershor ku nafta dhe benzina u tregtuan me rritje 5,6% përqind.


Shqipëria ka një barrë të lartë fiskale për tregtimin e naftës dhe benzinës, madje në 2017 edhe gazit të lëngshëm që përdoret për automjete i është vendosur akcizë.Mbi 60 përqind e çmimit të karburanteve që blejnë qytetarët shqiptarë përbëhet nga taksat. Përveç taksave buxhetore në çmim janë përfshirë dhe tarifa që i marrin koncesionarët privatë, si ai për shërbimin e skanimit apo markimit të karburanteve.

Në çdo litër naftë që shitet në treg, qeveria shqiptare mbledh 37 lekë akcizë, 27 lekë taksë qarkullimi, 3 lekë taksë karboni dhe 7 deri në 10 lekë taksë rilicencimi.

Këtyre katër taksave që shkon në buxhet u shtohen dy tarifa shërbimesh që paguhen për koncesionarët privatë. 1 lekë për litër për markimin e karburanteve dhe 1,4 lek për litër për koncesionin e markimit. Në fund, pas këtyre 6 taksave paguhet edhe tatimi mbi vlerën e shtuar, i cili është 20 për qind e çmimit final ose rreth 30 lekë për litër.

Një litër naftë sot në Tiranë tregtohej me mbi afro 180 lekë për litër nga të cilat rreth 110 lekë janë taksa.

 9 Comments

 1. Ne vitin 2012-2013 karburanti kishte cmim qe levizte ne cmim nga 190 lek deri 205 lek llogarite e tjera behini vet.por prap cmimi i karburanti ne vend eshte i larte.

 2. Ama kemi rilindur, apo jo o komentuesi berti, jkl, etj., qe sot s’paske pasur kohe te shkruash emrin….?

  1. o llumi ( me ere) i Meros. pse te ha bitha kot. Ketyre debilave mjafton te shkruash kundra propagandes se PDs se ju duken te gjithe njesoj.
   O bajga e Meros ,… edhe po te vije PDja ne pushtet cmimi po aq do rrije se ajo takse eshte e ardhura kryesore e buxhetit.

   Shume mire ta ka shkruar ai me siper qe ne kohen e atij qoftlargut tend cmimi ka qene me i shtrenjte. cfare mutin e Meros do hash tani.

   Ps, nuk jam berti , panvarsisht se ka raste qe mendimet i kemi te njejta.

 3. JKI, shprehes i llumit te rilindjes, qe jeni shpifes kete e keni zanat nga e shkuara, qe mashtroni jeni profesioniste, qe po na vidhni e qe hiqeni te ndershem ,,, kete vetem me ju po e shohim, me soje e sorollopin tuaj bastard kuqalesh. Qe te thush se nafta e gazi na paska qene me shtrnjt ne kohen e qeverise PDse, eshte vetem mashtrim, hipokrizie hajduteve te sotem qe jane mamuthet e pa ngopur ne xhvatjen e pasurise se popullit. Me kete qofte aferimin tend po lulezon mjerimi, droga, krimi, hajdutlleku, kopuklleku, nga ju qelbesirat rilindase.

  1. o FAXI ose ndryshe te te quaj Stalini…

   Futu ne google dhe kerko ‘ cmimi i naftes , benzines ne shqiperi ne 2012’ dhe do shohesh se sa ka qene ne ate kohe.. keshtu nuk ka nevoje te besh propagande me fakte . Eshte fakt qe cmimi ne 2012 ka qene me i larte se sot .
   Une nuk justifikoj cmimin e sotem me ate te 2012, por ky eshte fakti dhe kur TI thua se ‘ESHTE MASTHRIM’ me duket sikur po diskutoj me nje kokforte qe nuk ha pyke. Pa folur pastgaj per propaganden bajate tende ne rreshtat me pas.

   Dhe jam shume i bindur se dhe po te vije PDja ne pushtet prap cmimi i ketyre produkteve do te jete me i larti ne ballkan sepse kete gje e percakton struktura e buxhetit tone qe bazohet kryesisht mbi kete takse.

   Ne shtetet e tjera ku buxheti ka tjeter strukture , ku taksat e ndermarrjeve private jane baza e buxhetit atehere dhe taksat mbi karburantet jane me te vogla.

   Me vjen keq por per mua ti je vetem nje partiak i semure kokforte , nostalgjik ndaj berishajve, ka dhe shume raste je naiv.
   naten e mire.

 4. OreJIKI, shprehjet e tua te cojne ne zyren e atij qe i sherben me zell. Qe je dizinformator e mashtrues me ato qe thua e sulmon , kete e thua qarte kur me quan partiak,( qe as kam qene ndonjehere) dhe jo si ti sherbetor i ketije pushteti pushtues. Kur flet per taksat, ti eksperti i rilindjes, pa na thuaj e llogarit sa jane ngritur e shtuar nga qeveria e mjerimit. Sa transparence kane bere se ku vene ato, , por ju e shoket e tu te rilindasve dini me mjeshteri se si ti vidhni e ti pervetsoni vetem per shpuren tuaj. Me kete standart qe kerko jeta sot, e rregullat e shtetit sa duhet te jene mesatarja e te ardhurave qe popullite pagoi gjobat qeveritare e shteterore? Qe jeni guake, shpirt zinj, kjo s;ka dyshim, por qe te vazhdoni te mashtroni, genjeni e vidhni, per kete ju kam akuzuar, gjithmone sipas fakteve e ngjarjeve per cdo dite. Ju njerezit i quani naiv se ju intereson per politiken e rrumpalles banditeske te kesaj qeverie, por me sa duket po u del kallai.

 5. PS,,,, me fal se harrova,,, ju jeni vellai siamez i Bertit.( gjithmone per per komentuesin e zyres se gadishmerise nga folea e te kuqeve.)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *