• |
ide | kryesore

FOTO/ Gjendet një qyp me monedha floriri në bodrumin e Teatrit

Lapsi Leaks

Një qyp me flori është gjetur në bodrumin e teatrit “Cressoni” në Como të Italisë. Brenda tij gjendeshin monedhave të vjetra romake. Ishin punëtorët që po prishnin teatrin që gjetën monedhat.

“Ende nuk dimë detaje të rëndësisë historike dhe kulturore të gjetjes. Kjo zonë po provon të jetë një thesar i vërtetë për arkeologjinë tonë, një zbulim që më mbush me krenari” – tha ministri i Kulturës Alberto Bonisoli në një njoftim për shtyp.

Monedhat e gjetura janë transferuar në laboratorin e restaurimit Mibac në Milano, ku arkeologët dhe restauruesit do t’i shqyrtojnë ato.

Discovery: A priceless stash of fifth-century gold coins has been found buried in a pot under an Italian theatre The Roman coins will be examined and dated before ending up in a museum, officials said Archaeologists digging on the former site of the Cressoni theatre in Como were stunned to discover them last Wednesday

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu