• |
ide | kryesore

Prokurorët zbythen përballë Emiljano Shullazit, njëri sëmuret, tjetra braktis dosjen

Lajme, Të fundit

Në seancën e gjashtë, kur pritej që prokuroria të dilte me pretencën e bandës së Emiljano Shullazit, hetuesit nuk kanë qenë gati. Një prej prokurorëve, Ened Nakuçi ka paraqitur në seancë një raport mjekësor, sipas të cilit ai rezulton i sëmurë dhe në pamundësi për t’u paraqitur. Tjetra, Elizabeta Imeraj ka braktisur dosjen, duke shijuar tashmë promovimin që i bëri shefja e saj Arta Marku kur e komandoi në krye të Prokurorisë së Tiranës.

Prokurori që e zëvëndësoi, Besim Hajdarmataj u paraqit në seancë, por kërkoi kohë që të njihet me dosjen. Në dalje të seancës që u shty për të gjashtën herë, avokatët thanë se prokuroria po e zvarrit çështjes sepse nuk është gati.


Për Emiljano Shullazin dhe të arrestuarit e tjerë rëndojnë disa akuza si grup i strukturuar kriminal, gjobëvënie, shkatërrim prone me eksploziv apo kërcënime.

1. Emiljano Shullazi,

i biri i Hajdar dhe i Haxhire, i datëlindjes 24.04.1978 lindur në Tiranë, me shtetësi shqiptare, gjinia mashkull, banues në Tiranë, Rruga “Ylbere Bylykbashi” i dënuar më parë,

(i hetuar me masë sigurimi “Arrest ne Burg’, parashikuar nga neni 238 i Kodit të Pocedurës Penale,

– Akuzuar per kryerjen e veprave penale të:

– ‘Shtrëngim për dhënie pasurie’’, kryer në dëm të shtetasit Ylvi Beqja, kryer në bashkëpunim në formë të posacme, sipas parashikimeve të nenit 109/b/1 dhe 28/4 të Kodit Penal.

– ‘Shtrëngim për dhënie pasurie’’, kryer në dëm të shtetasit Jani Zaka, kryer në bashkëpunim në formë të posacme, sipas parashikimeve të nenit 109/b/1 dhe 28/4 të Kodit Penal.

– ‘Shtrëngim për dhënie pasurie’’, kryer në dëm të shtetasit Adriatik Kërcuku, kryer në bashkëpunim në formë të posacme, sipas parashikimeve të nenit 109/b/1 dhe 28/4 të Kodit Penal.

– ‘Kanosje per shkak te detyres’’, kryer ne bashkepunim ne forme grupi, kryer ne dem te shtetasit Mynyr Kone, parashikuar nga neni 238 dhe 28/4 te Kodit Penal.

– ‘Kanosje per shkak te detyres’’, kryer ne bashkepunim ne forme grupi, kryer ne dem te shtetasit Dhori Kule, parashikuar nga neni 238 dhe 28/4 te Kodit Penal.

– ‘Shkaterrim prone me eksploziv’’, kryer ne bashkepunim ne forme grupi te strukturuar, sipas nenit 152/1 te Kodit Penal.

– ‘Shkaterrim prone me eksploziv’’, kryer ne bashkepunim ne forme grupi te strukturuar, sipas nenit 152/1 te Kodit Penal.

I pandehuri Emiljano Shullazi ka kryer veprën penale në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, duke qënë pjesmarrës në grup, duke konsumuar elementët e veprës së

– ‘Grup i strukturuar kriminal’, sipas parashikimeve të nenit 333/a/1 të Kodit Penal.

Në funksion të evidentimit të veprave penale të kryera në kuadër të grupit të strukturuar kriminal për të hetuarin duhet vendosur dhe akuza sipas nenit

– ‘Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale apo grup i strukturuar kriminal’’, sipas parashikimeve të nenit 334/1 të Kodit Penal.

2. Gilmando Dani,

i biri i Nezmi dhe i Salushe, i datëlindjes 21.04.1978, lindur në Tiranë, me shtetësi shqiptare, gjinia mashkull, arsimi i mesëm, gjendja familjare beqar, banues në Tiranë, Rruga “Kongresi i Lushnjes” pallati nr.33, 7, 61, i dënuar më parë,

(i hetuar me masë sigurimi “Arrest ne Burg’, parashikuar nga neni 238 i Kodit të Pocedurës Penale,

– Akuzuar per kryerjen e veprave penale të:

– ‘Shtrëngim për dhënie pasurie’’, kryer në dëm të shtetasit Ylvi Beqja, kryer në bashkëpunim në formë të posacme, sipas parashikimeve të nenit 109/b/1 dhe 28/4 të Kodit Penal.

– ‘Shtrëngim për dhënie pasurie’’, kryer në dëm të shtetasit Jani Zaka, kryer në bashkëpunim në formë të posacme, sipas parashikimeve të nenit 109/b/1 dhe 28/4 të Kodit Penal.

– ‘Shkaterrim prone me eksploziv’, kryer ne dem te Jani Zaka, sipas parashikimeve te nenit 152/1 dhe 28/4 te Kodit Penal.

I pandehuri Gilmando Dani ka kryer veprën penale në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, duke qënë pjesmarrës në grup, duke konsumuar elementët e veprës së

– ‘Grup i strukturuar kriminal’, sipas parashikimeve të nenit 333/a/2 të Kodit Penal.

Në funksion të evidentimit të veprave penale të kryera në kuadër të grupit të strukturuar kriminal për të hetuarin duhet vendosur dhe akuza sipas nenit

– ‘Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale apo grup i strukturuar kriminal’’, sipas parashikimeve të nenit 334/1 të Kodit Penal.

3. Endrit Qyqja,

i biri i Muharremit dhe i Liljanës, i datëlindjes 12.12.1983, me shtetësi shqiptare, i dënuar më parë banues në Tiranë,

(i hetuar me masë sigurimi “Arrest ne Burg’, parashikuar nga neni 238 i Kodit të Pocedurës Penale

Akuzuar per kryerjen e veprave penale të:

– ‘Shtrëngim për dhënie pasurie’’, kryer në dëm të shtetasit Ylvi Beqja, kryer në bashkëpunim në formë të posacme, sipas parashikimeve të nenit 109/b/1 dhe 28/4 të Kodit Penal.

I pandehuri Endrit Qyqja ka kryer veprën penale në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, duke qënë pjesmarrës në grup, duke konsumuar elementët e veprës së

– ‘Grup i strukturuar kriminal’, sipas parashikimeve të nenit 333/a/2 të Kodit Penal.

Në funksion të evidentimit të veprave penale të kryera në kuadër të grupit të strukturuar kriminal për të pandehurin duhet vendosur dhe akuza sipas nenit

– ‘Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale apo grup i strukturuar kriminal’’, sipas parashikimeve të nenit 334/1 të Kodit Penal.

4. Endrit Zela,

i biri i Bujarit dhe i Valbonës, i datëlindjes 11.12.1993, lindur në Tiranë dhe banues në Tiranë, i dënuar më parë,

(i hetuar me masë sigurimi “Arrest ne Burg’, parashikuar nga neni 238 i Kodit të Pocedurës Penale,

– Akuzuar per kryerjen e veprave penale të:

– ‘Shtrëngim për dhënie pasurie’’, kryer në dëm të shtetasit Ylvi Beqja, kryer në bashkëpunim në formë të posacme, sipas parashikimeve të nenit 109/b/1 dhe 28/4 të Kodit Penal.

I pandehuri ka kryer veprën penale në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, duke qënë pjesmarrës në grup, duke konsumuar elementët e veprës së

– ‘Grup i strukturuar kriminal’, sipas parashikimeve të nenit 333/a/2 të Kodit Penal.

Në funksion të evidentimit të veprave penale të kryera në kuadër të grupit të strukturuar kriminal për të pandehurin duhet vendosur dhe akuza sipas nenit

– ‘Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale apo grup i strukturuar kriminal’’, sipas parashikimeve të nenit 334/1 të Kodit Penal.

5. Blerim Shullazi,

i biri i Nexhipit dhe i Xhuma, i datelindjes 30.05.1984, lindur ne Kruje dhe banues ne Kruje, me shtetesi shqiptare, i dënuar më parë,

– ‘Shtrëngim për dhënie pasurie’’, kryer në bashkëpunim në formë të posacme, sipas parashikimeve të nenit 109/b/1 dhe 28/4 të Kodit Penal.

– ‘Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit’, sipas parashikimeve të nenit 278/2 të Kodit Penal.

– ‘Shkatërrim prone me eksploziv’, ne dem te prones se shtetasit Jani Zaka, sipas nenit 152/1 te Kodit Penal.

I pandehuri Blerim Shullazi ka kryer veprën penale në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, duke qënë pjesmarrës në grup, duke konsumuar elementët e veprës së

– ‘Grup i strukturuar kriminal’, sipas parashikimeve të nenit 333/a/2 të Kodit Penal.

Në funksion të evidentimit të veprave penale të kryera në kuadër të grupit të strukturuar kriminal për të pandehruin duhet vendosur dhe akuza sipas nenit

– ‘Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale apo grup i strukturuar kriminal’’, sipas parashikimeve të nenit 334/1 të Kodit Penal.

12 Comments

 1. shoket e dhjerjeve te stalinit,jashteqitjeve te mao LUU ce dunit e shurres se enverit pra rames,tahirit xhafes e geronit kush nuk guxon ti prek.

 2. Shullazi do dali i pafajshem dhe legjstraturen tjeter do jete kandidat per deputet ne parlamentin e republikes popullore socihaliste te Shqiperise.

 3. Keta jane prokuroret e sistemit qe ndertoje arkitekti Doktor saliu qe nuk kane bythe te bejne drejtesi se njohin vetem parane,dobicer ju dhe ata qe ju promovuan.

  1. nuk eshte ceshtja trimerie, por bataku , estrade ku ka perfunduar ky shtet me Rilindjen.

   Sdo mend qe keto lloj shfaqjesh do jepen, dhe shullazi do dale nga burgu. Ai eshte i pafashem deri sa te provohet e kunderta , te cilen ska byth njeri qe ta mendoje e jo me ta provoje.

   Prokuroret EDHE kur kane mbeshtetje mezi punojne gjysma gjysma , jo me ti lesh pa drejtim : me arta markun = Falcone i Shqiperise uuuuuuu 🙂 , pa mbeshtetje ne terren: policia bythe breke me trafikantet, kriminelet, apo ti vesh ne pikepyetje karieren dmth jeten per te cilen ata kane investuar gjithcka me premtimin per te bere noi lek, me vettingun e financuar nga Soros-i etj etj.

   Prokuroret tane jane pa ambicie per profesionin thjesht e kane zgjedhur sepse duan te pasurohen si : motra, babai, kusheriri, shoku , komshiu, interesi etj qe e kane pasur pike referimi per ti hyre kesaj rruge pasurimi. jane prokuror me profesion dhe nuk kryejne as detyren e tyre minimalisht

   NUK ESHTE BERE ASNJE PROKUROR/E ME ARSYEN KRYESORE PER TE LUFTUAR KUNDER TE KEQES, KUNDER KRIMINELEVE!!!

   thjesht ceshtje lekesh nga krimi .

 4. Ky lajm me kujton njefare Lu, Lu peshkatarin , Lu ambasadorin (qe mbushi cantat plot), ku eshte me rrjeten e tij per te kapur peshqit e medhenj?

  Apo dhe ai si shvejku pune e madhe cme duhet mua se ca them une 🙂 Ka filluar hobi tjeter me siguri. gjuan mellenja tani

  Na ishte bere pjese e shtepise LU , sa here hapje Televizorin ishte Lu peshkatari ne ekran, Biles biles i beme dhe nje vend ne tavoline , vume nje krap ne karrige, krap me luspa ari.

  Prokuroret jane ne pozita te shkelqyera, Nuk e rru sqetllen askush, nese ata sparaqiten apo shullazi del nga burgu. Ne fakt kjo eshte pergatitur dhe eshte ne zbatim .
  Ne bordellon e rradhes, e drejtuar nga Arta Marku me ekipin e saj prestigjioz dhe virtuoz , nuk ka te virgjer, as ne vesh.

  Na vjen keq per ata te mjere qe skane mundesi per te paguar qe te shpetojne nga keta virtuoze inspektor krimesh, shefa komisariatesh, te paperlyer ministra , prokurore gjyqtare prestigjoze,

  Prokuroret kan hall te bojn noi lek , se shullazi si mik i rames nuk pagun.

 5. Keta prokuror ku i bene parate me keta trima per25vjet te drejtesise qe ndertoi kafsha sali jane pjella te dobicit sali

  1. Berti se mos na bësh ndonjë të pabërë kur të fitojë Berisha përsëri, mblidhe mendjen e bëhu burrë.

 6. Si perfundim shqiptaret jane rrace ne degjenerim. Demi eshte i pariparueshem. Tani munduhuni te beni shtet me evgjiter fshatare gej.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu