• |
ide | kryesore

Premier League gjen mënyrën të rrëzojë perandorinë e Mendes e Raiolës

Sport

Kur flitet për menaxherët e futbollistëve menjëherë mendja të shkon tek Jorge Mendes apo Mino Raiola. Pushteti i tyre është i njohur në të gjithë botën e futbollit, por ndoshta një mënyrë për ta limituar atë është. Në Premier League janë duke e studiuar. Propozimi që është vënë në tavolinë parashikon, që të jenë lojtarët ata që paguajnë komisionet e menaxherëve të tyre, duke i hequr nga pagesa e tyre dhe jo ti paguajnë klubet si ka ndodhur deri tani. Preokupimi në Angli lindi nga fakti se në vitin e fundit shpenzimet për trasferimet kanë kapur shumën e 250 milionë euro.


Mënyra për të bërë këtë mini-revolucion, shpjegon Sky Sports, është pikërisht ai për të spostuar shpenzimet tek lojtarët dhe jo klubet që i blejnë. Efekti i menjëhershëm është ai për ti vënë fre transferimeve të vazhdueshme brenda të njëjtit vend, duke zvogëluar fitimet e prokuratorëve.


Rastet që kanë bërë të përfliten, si 49 milionë euro të fituar nga Mino Raiola në cështjen Pogba në 2016 për kalimin e francezit nga Juventus tek Manchester United, nuk do të ketë më… ose të paktën kështu shpresojnë në Premier.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu