• |
ide | kryesore

Video/ Lu në ikje godet fort ligjin për Teatrin dhe koncesionet e Ramës

Kryesore, Lajme

Ambasadori amerikan Donald Lu, në ditët e fundit të qëndrimit të tij në Shqipëri, i ka dhënë një “shuplakë” qeverisë Rama në lidhej me Teatrin. I ftuar në emisionin Real Story të Sokol Ballës në Vizion Plus, Donald Lu bëri një deklaratë të fortë, e cila u kalua në hije. Kur Balla e pyeti në lidhje me debatin e Teatrit, Donald Lu u përgjigj kështu:

Kemi pasur diskutime me homologet e BE gjatë ditëve të fundit. Qeveria, ambasada e SHBA dhe unë e mbështesim punë e BE në përpjekjen e tyre që ky ligj për Teatrin të mos kthehet në diçka që krijon hapësira për korrupsion duke i dhënë kontratën një biznesi të vetëm pa garë transparente apo pa i dhënë mundësinë njerëzve të tjerë që të marrin pjesë në projekt. Ky është një shqetësim jo vetëm në këtë rast, por edhe një shqetësim edhe më i përgjithshëm, sa herë kjo qeveri kërkon koncesione në vend të tenderave të hapur dhe të barabartë. Unë besoj se shqiptaret duhet të kërkojnë një garë të hapur dhe të ndershme sepse kjo ka më pak kosto për qytetarët dhe sjell cilësi më të mirë për ta.”


Pra, ambasadori amerikan Donald Lu, ashtu si edhe BE, shpreh haptazi shqetësimin e tij në lidhje me ligjin e Teatrit dhe përpjekjet e qeverisë për t’ia dhënë këtë projekt vetëm një kompanie, Fusha sh.p.k. Madje, Lu përforcon idenë se dhënie e projektit pa garë tek një kompani e vetme është diçka që krijon hapësira për korrupsion. Donald Lu vazhdon më tej duke e ngritur këtë shqetësim edhe për koncesione në përgjithësi që qeveria Rama jep duke thënë se ky është një shqetësim sa herë kjo qeveri kërkon koncesione në vend të tenderave të hapur dhe të barabartë.

Nga ana tjetër edhe BE, përmes një letre, u shpreh mbi cështjen e Teatrit. Në një letër dërguar sekretarit të përgjithshëm të Këshillit të Ministrave, Engjëll Agaçi, kreu i seksionit të Shqipërisë dhe Bosnje Hercegovinës në Drejtorinë e Zgjerimit të Komisionit Europian, Michaela Matuella, mes të tjerash, shkruante:

 “Komisioni mirëpret angazhimin e autoriteteve shqiptare për ta amenduar Ligjin Special me qëllimin futjen e një thirrje për tender të hapur për zbatimin e projektit të zhvillimit të Teatrit Kombëtar, ku çdo kompani private mund të aplikojë me një projekt-propozim. (...) Në të njëjtën kohë Komisioni kërkon të nënvizojë rëndësinë e përcaktimit të kritereve të qarta dhe transparente dhe jo diskriminuese për përzgjedhjen e kompanisë fituese dhe zbatimin e Ligjit Special.”

Kështu, edhe BE ngre qartazi shqetësimin e dhënies së projektit të një kompanie të vetme dhe nënvizon rëndësinë e një gare transparente dhe jo diskriminuese. Pra, BE kërkon një garë, jo një paracaktim në një kompanie, por se më çfarë kriteresh dhe me çfarë gare u zgjodh kompanie Fusha sh.p.k këtë as Rama dhe Veliaj nuk na e thonë.

Përkundrazi, Rama dhe Veliaj kanë qenë dy promotorët më të mëdhenj të “projektit Fusha”. Vetë Veliaj si kryetar bashkie i ka dhënë një sërë projektesh kësaj kompanie, ndërsa kryeministri është shprehur se Fusha është pronar toke, prandaj nuk ka nevojë për debat. Këtë deklaratë Rama e dha në emisionin “Përballë” të Lutfi Dervishit në 30 korrik këmbëngulte në dy gjëra: Nuk ka nevojë për garë se kompania Fusha është pronar i tokës (në fakt Fusha ka vetëm 250 m2 në 8000 m2) dhe e dyta se ligje të tilla speciale janë të zakonshme në vendet perëndimore.

Mbi këtë temë u zhvillua edhe debate më i ashpër në Shqipëri. Madje edhe presidenti Meta ktheu ligjin duke përdorur si argument mungesës së garës dhe privimit të konkurrencës. Në këtë pikë, Rama dhe Veliaj (ky i fundit me paturpësinë më të madhe e quajti si fitore letrën e BE-së) gjenden në kundërshti të plotë me ambasadorin amerikan Donal Lu, BE-në, presidentin Meta, artistët dhe gjithë ata që mbështesin Teatrin. Por sic duket, asnjëri prej tyre nuk shqetësohet nga e gjitha kjo, pasi milionat e kullave në tokën e Teatrit, për ta peshojnë më shumë. ©Lapsi.al

28 Comments

 1. Tenderat pa konkurence jan vjedhje e hapur.Por shembja e Teatrit ka edhe nje kleçke,sepse fshin gjurmet
  e nje korrupsioni te hershem te Rames.Ne nje shkrim interesant,Fatos Lubonja,tregon fakte te korrupsionit
  te Rames kur ishte Minister i kultures.Rama qe nuk le pa ju pergjigjur edhe adoloshenteve ne Facebook,nuk
  u prononcua per kete akuze te Lubonjes qe e komprometon rende.
  Lubonja, asaj kohe mik i Edi Ramës, kujton që kur ky i fundit ishte pedagog i Institutit të Arteve, bashkë me të ngjashmit e tij, dhanë në mjediset e këtij universiteti një kioskë me qera, ku në këmbim pronari u jepte drekat dhe darkat falas. Madje siç ndodh rëndom- kujton Lubonja- kjoska ku tregtohej paçe dhe fasule, u zbukurua në mure edhe me pikturat e Edi Ramës. Kur u bë ministër Kulture në 1998 dhe kishte më shumë në dorë, ai i dha ambjentet e Akademisë si lokal, “House of Arts”, për mikun e tij, sot deputet i PS, Fidel Ylli.
  Por, Lubonja tregon edhe një histori tjetër sinjifikative (të shoqëruar me dokumenta) që zbulon mendësinë e vërtetë të kryeministrit aktual: batakçillëkun e tij me Bingo Yllin, e futur në Teatrin Kombëtar, që Rama sot do ta shembë për të humbur gjurmët. Sipas Ligjit të kohës, për sipërfaqet që i kalonin mbi 500 m2, dhënien me qera të një institucioni duhet ta firmoste Ministria e Ekonomisë. Por ç’bëri Rama si ministër kulture? Falsifikoi dokumentat, nga 575 m2 në më pak se 500, dhe e nënshkroi vetë kontratën që i lejonte Bingo Yllit të ushtronte aktivitet tek Teatri Kombëtar. Cili qe rezultati? Nga 74 mijë USD në vit që përfitonte teatri, me kontratën e Ramës merrte vetëm 4 milionë lek në vit!

 2. Edhe lu si be te behet gare dhe me ne fund Tirana te behet me teater te ri dhe ju rrini hani MUT akoma,pastaj vine dhe kullat dhe pronaret e truallit te ndjehen mire bashke me nishanin

  1. i pa emer ti pate teater qenefin e stalinit,enverit,ramizit,kristaq rames ruqit e nuk u ngope por kerkon te ta rinivojn ne te njejtin vend.

 3. Tani u kujtua ky legeni? Sa ishte ambasador ketu na cau trapin duke lavderuar qeverine megjithese pislliqet e saj ishin sheshit

 4. Berti ju qi ju te treve motrat,grate dhe cfare keni neper fis mor pederasta te ndyre qe qiheni neper gjirizet e PD per nje cop byrek dhe nje here ne jave edhe nje kola,urithat e mutit flisni per lajmin o kanceroze te shoqerise shyqyr qe nuk jeni shume,ju solli saliu ne tirane dhe ju beri klysha kurve per ti sherbyr atij klyshit te kurves

 5. Lere ate fjalor o -autiku-i partise se nuk na nderon ne si parti pak na ka dale nami per pederasta,autike ,shykyrinj.po te na shtosh dhe nje tjeter njerez qe shkruajne banalitete ne komente ti je dhe analfabet dhe mundohesh te fjale nga keto Nje qind here te kemi porositur sebashku me Elisen qe te mos shkruash komente ti perseri vazhdon .Kjo tregon qe ti je me te vertete autik qe nuk merr vesh cfare te keshillojme ne.

 6. Lere ate fjalor o -autiku-i partise se nuk na nderon ne si parti pak na ka dale nami per pederasta,autike ,shykyrinj.po te na shtosh dhe nje tjeter njerez qe shkruajne banalitete ne komente ti je dhe analfabet dhe mundohesh me fjale nga keto Nje qind here te kemi porositur sebashku me Elisen qe te mos shkruash komente ti perseri vazhdon .Kjo tregon qe ti je me te vertete autik qe nuk merr vesh cfare te keshillojme ne.

 7. Pse heshti z.Lu gjate kater viteve si diplomat ndaj zullumeve te Rilindjes dhe pse po shprehet sot ne ikje? Ambasador thuaj dicka per kanabizimin e vndit, per kriminalizimin e pilitikes, per korrupsionin dhe shthurjen e shtetit nga Rilindja. Ju jeni zeri i SHBA-ve, apo jo? Nje here te vetme ne ikje fol qarte dhe troc ne ndihme te shqipareve.

 8. Rrace me kurve se ju ketu qe ju ka njerre salikari nga bytha e enverit prandaj nuk beni dot pune tjeter ju por nje pune dini ta beni mire te kapni sapunin dhe Opa hyri manalli,ju kurva e keni hak Kasollen e qenit ne dajt atje keni mundesi dhe te shkolloheni merni dhe zanat lepirja ju shkon se oborri familjar po fundoset shkoni nga luli tani se ai ju don me shkolle.

 9. Sa po u ndava me motren tende keshtu me ben gjithmone me te bardhe,kur e pyes per ty me thote e kam pallosh gjithe kohes me dore tirane-durres me arka bosh

 10. Dylberi autik i partise me tanga mavi ja fute pordhes kot si gjithmone se une kam vella qe ty, gruas vajzes dhe cke ne fis brimen ja ca, qe te mbajne me akull nje vit e mos ti shkoje me mendja per kar o fisqire. Boll bere gojore per sot

 11. Ju mbahet mend Ardit Gjoklaj?
  Ai emision u censurua nga televizioni mafioz Vizion + me ne krye Dulaket,klani mafioz me famoz shqiptar,nje mafie e forces te majte politike qe financon drejtperdrejte fushaten e partise socialiste.
  Artan RAMA i publicusit ne artikullin e vet shpreh : Shoqeria e ndertimit EDIL AL u shpall fituese ne nje tender te majme per Sallen e TKOB gjoja per rehabilitim. Njoftimi u be publik ne faqen e Agjencisë së Prokurimit në Web…..Sipas njoftimit ishte identifikuar si oferta e suksesshme ne nje procedure prokurimi te hapur me objekt Rehabilitimin e Teatrit Kombetar te Operas dhe Ansamblit Popullor……Shoqeria në fjale ishte debitore ndaj Tatimeve 1 muaj perpara se te shpallej si fituse e tash u shpall ne kundershtim me ligjin……Kta oligark te paturp hodhen ne gjyq dhe Artan Ramen gjoja per shpifje dhe prishje imazhi se si durojn dot tvertetat……Ja prezenca e EDI RAMES…fut debitorin e tatimeve ne gare per tender kurse debitoret e tjere pa perkrahje politike jan te destinuar me i paguajt tatimet…e pse….sepse DULAKET jane sponsor kryesor i fushates se EDI RAMES dhe si shperblim marrin tendera e spaguajn taksa fare…..matematike e thjesht….si puna e fusha shpk jane tgjith oligarket e tjere….Dulaket e Vizion + kan vjedh toka ne jug e ne Tiran kur ka qene Edi Rama kryetar bashkie…kush ja la tokat qyrraveceve te Nikos. ..kshu esht kur Shqiperine e marin ne qafe horra Dulakerish. ……kriminele e zhvates te hapesires publike hajduter te pasuris shteterore…..,mashtrues ordinere……taksat nuk i kan paguar ndnj,DULAKET mbajn vendin e 1 per evazion fiskal.
  Klika punisto-mafioze.

 12. Vizion + ne krahasim me TOP Channel ka me shume abuzime ne kurriz te shtetit shqiptar.Nese Vjollca ka shitur aparate apo ka vendosur kioska,DULAKET E VIZION + kane vjedhur toka e kane manipuluar toka ne jug te vendit ku kane ndertuar komplekse.Mjafton te shohesh mashtrimet qe kan ber dhe taksat e papaguara ndaj shtetit shqiptar e te le te kuptosh qe duhet mi bojkotu Vizion plus dhe cdo sherbim DULAKESH tringjesh.

  VIZION + ESHTE MAFIE,NUK PAGUAN PUNTORET,ZHVAT DHE MASHTRON DHE MANIPULON.

  DULAKET,MAFIA POLITIKE SHQIPTARE!

  E VERTETA NUK MBULOHET

 13. Mjafton te shohesh tenderat e ndertimet ne Tirane te kuptohet se Vizion + financon fushaten politike te majte dhe ne kembim zhvat buxhetin e shtetit shqiptar.DULAKET duhen hetuar nga Vettingu per krim ekonomik ne bashkepunim me qeverine e majte RAMA,duke i shkaktuar buxhetit te shtetit shqiptar humbje marramendese.
  Nese doni me shume,thjesht shikoni emisionin Publicus te ARTAN RAMES qe te mund te shikoni fytyren e vertete te Genc Prostitute Dulakut

 14. Nuk desha ta permend vellain se ishte i zene dje me urithet dhe salivaret e tjere ne nje Orgji kolektive me aktiviste te forumit te orgjive ishte me shembullori dhe me fantazi mbi te tjeret e lavderoje dhe Idhulli

 15. Dylber qenke me te vertete rrote kari. Kam deshire te takoj nje dite dhe te shoh ca trimi je, por kam frike se do qash si kurve pastaj

 16. Te PD jame perdite o kurve por do ti them edi lesit se ju me shume i prishni pune PD me menyren si veproni neper portale o urith bodrumesh.perdite jam aty.

 17. iku ky qelbesira dhe filloi si ai majmuni tjeter lekureverdhe arvizuja ,qe pasi nuk u dha edvini valixhet e tjera fillojne te shajne ,tamam si ata qente pasi i godet me shkelma ne turinje.keta kane qene mafja e ambasadave ketu dhe vetem dem i kane bere ketij vendi ,e kane ndyre me eren e tyre te qelbur te lekureverdheve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu