• |
ide | kryesore

Dita e parë, PD shpërndahet në shkollat e mbyllura: Ku po e çon arsimin kjo qeveri?

Lajme, Të fundit

Në këtë ditë të parë të shkollës, deputetët e Partisë Demokratike janë shpërndarë nëpër zonat e tyre, për të denoncuar mbylljen e shkollave nga Ministria e Arsimit.

Deputetja Dhurata Çupi ishte këtë mëngjes në Klos të Matit.


“Në ditën e parë të shkollës 35 nxënës të shkollës së Patinit që ditën e parë të shkollës nuk kanë pasur mundësi të vizitojnë këto klasa. Është shkollë dhe fillore dhe nëntëvjeçare.Në qarkun Dibër mbyllen rreth 30 shkolla, ku po shkojmë?” – tha Çupi.

Ndërkohë deputetët Luçiano Boçi dhe Endri Hasa denoncuan mbylljen e shkollës së mesme në Bradashesh, qarku Elbasan. Sipas Boçit ajo i është dhënë me qira klientelës së qeverisë.

“Braktisja e shkollës do të vazhdojë dhe për arsye të largësisë, gjendja është drmatike, kjo është situata ku e ka futur arsimin kjo qeveri. Si kjo shkollë e mesme janë mbyllur dhe 18 shkolla në Elbasan”. – tha Boçi.

Edhe deputetja Lindita Metaliaj nga Fishta e  Lezhës foli për 9 shkolla të mbyllura në rrethin e Lezhës.

6 Comments

 1. Orilindas -te ridhjerjes-ju ndyte emrin e nderuar te rilindasve tane qe punuan me mish e shpirt per te hapur shkollat e para shqipe ne kete vend ,kurse ju rilindasit e -ridhjerjes-i mbyllet dhe kur?Ne vitin 2018.Me preteksin sepse nuk plotesohet kondigjenti i nxenseve .Ozagare,o monstrate ketij shteti ,o drogaxhinjte e kesaj qeverie nuk paski lek te paguani mesuesit sikur dhe me tre nxenes te jete shkolla ?Por per bojatisje dhe kallaisje fasadash kini,per mobilje lluksoze per zyrat tuaja kini,per makina te markave te fundit kini ,per ecejaket me cartera neper bote kini ,per te futur neper xhepat tuaja kini dhe nuk paski per te paguarlek per keta mesues qe jepnin mesim ne keto shkolla .Aju shkon ne mendje cfare dhimbje sociale do sjelle mbyllja e ketyre shkollave ku femijet do ngelen tere jeten analfabete sepse nuk kane mundesi te shkojne neper shkolla te tjera.Turp Turp ku po e coni vendin o pjella e poshter e komunisteve dhe kete e beni qe ky popull te detyrohet qe te kete nostalgji per kohen e diktatures .

  1. Miremengjes Staliiiin… ha mengjes dhe pi kafen nje here pastaj fillo te komentosh se nuk te ben mire per zemren.
   Dhe doktori ta ka thene mos u merr me politike se nuk je ti per kete pune.

   Sa per ato shkollate e mbyllura.. mos kerce me presh ne bythe.. po pyete nje here perse jane mbyllur . Asnje nxenes nuk ka mbetur pa shkolle per arsyen se jane mbyllur shkollat.
   Lexo dhe gazetat e tjera , portalet e tjera , lexo se cshkruan ministria e arsimit , mos u izolo me kete portal se ta ka shplare trurin fare.

 2. Mirmengjes-Shumshifror-te faleminderit per keshillat qe me jep respekte -Me qe me the ti do lexoj fletushken -Dita-te neo komunisteve ,Tema te mero gelbazes –televizionin -ERTV-tope cenllin ,vizion PLUSIN ,portalin Shqiperia qe duam etjera.

 3. O desh harrova o -shume shifror-ju po fluturoni me -Presh-ne Bythet-me keto arritjete”mbedha”-imagjinare qe keni arritur me udheheqesin tuaj legen-dar-zhgarravinasin -edvin-qe doktorit nuk i vjen ne maje te-.rit.Ju dhe baballaret tuaj ka mundesi edhe ti do kesh patur ndonje qe ka mbaruar shkollen e ”larte ”te partise ku kini mesuar te merri me politike jepni edhe jeten edhe……….edhe -edhe–per partine.

 4. PD, kur ishte ne qeverisje hapi shume shkolla si godina, kishte mesues dhe nxenes sa te duash, te gjithe nxenesit i mbaruan me noten 10 shkollat e larta, dhe po ashu Ajo qeveri e mbushi administraden e shtetit me analfabete qe dolen nga keto shkolla dhe qe vetem korrupsion dinin te benin.. Tani qe jeni ne opozite beni moral qeverise!!!

  Ikni ore qelbesira se ju vjen era shume e keqe nga cdo cep te shqiperise.
  Jeni shkaterruesit, korruptusit dhe mafjozet me te medhej qe shqiperia ka patur keta 27 vitet e fundit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu