• |
ide | kryesore

VIDEO/ “Lule Velo partizani” në shkollë, Majko: Ku është problemi këtu?

Lajme, Të fundit

Ishte i pari deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj që postoi një video nga dita e parë në shkollën “Misto Mame” në kryeqytet ku ishte vendosur në sfond kënga “Lule Velo partizani”.

“Pas 27 vitesh të rënies së komunizmit në Shqipëri, dita e parë e shkollës së fëmijëve fillon me këtë këngë partizane” – shkroi Alibeaj.

Një reagim për këtë ka bërë ministri i Diasporës, Pandeli Majko e ka cilësuar sulmin si të kotë pasi kënga nuk fyen askënd.

“Opozita sot ka protestuar pse është dëgjuar në ambientet e një shkolle “kënga e partizanit të vogël Velo”… Kjo është për të qeshur dhe për të ardhur keq. Çfarë të keqe paska kjo këngë dhe kë fyen ajo?!” – shkruan Majko ndër të tjera.

“Bravo i qoftë asaj shkolle që ka vënë këngë partizane për ditën e parë të shkollës. Ajo është kënga e atyre që rrëmbyen armët kur atdheun ja u pushtuan të huajt. Ky quhet patriotizëm jo komunizëm. Komunizmin nuk ja u sollën partizanët 14-vjeçar. Shikoni sa ish-partizanë janë burgosur gjatë komunizmit dhe pastaj protestoni. E djathta sot është në opozitë jo nga kënga që ju këndojnë kundërshtarët por nga padija për të kënduar një këngë të vetën… Sigurisht” – e mbyll Majko. ©LAPSI.al

15 Comments

 1. Keta te PDs kane lojtur mendsh fare. Ju jane errur syte dhe nuk dine se cthone.
  Eshte ajo ideja ‘ le te bejme nje deklarate kundra qeverise pa permbajtja nuk ka rendesi’

  Po keta harrojne qe shume njerez nga elektorati i tyre e kane per zemer ate kenge. Se me ate kenge u rriten.

  Po ne itali dhe ne gjithe boten qe ju kendohet partizaneve , mos bejne ndonje krim ?

  Jane coroditur fare.

  1. Ela B-ja. Shpresoj qe mbiemri yt mos te kete kuptim tjeter… Si moj nuk e kupton domethenien?! Cfare arsimi ke nese mun te dime?

 2. Fitorja mbi fazhizmin perkujtohet kudo ne bote sidomos ne ato vende qe kontribuan direkt per mposhtjen e tij dhe ketu ska asgje te keqe. Nuk eshte gabim te kendohet kenga e partizanit te vogel velo por do ishte me me vend qe te vihej himni flamurit

 3. Shume mire kane bere.Te vinin dhe internacionalen dhe Enver Hoxha tungjatjeta.Ca merreni me keta te Pd-se.Komunista kane ngelur

 4. Po kjo kenge u kendua dhe ne koncertin 100 vjet muzike.
  Mos do kerkojne keta te PDs qe te fshihet dhe ai eveniment shume i bukur ?

  Komplet debilllik.

 5. Hajde kulture e vjeter komuniste hajde:::Kur flet dhe ky riqebulli. qe eshte bere si kostumi i Rames e nuk po xbathet, se nese do ishte socialisti pare nuk do ish ky i dyte, nejs, pune etije, si lakmus ne politike, dhe qe edi mire se nga e ka prejardhjen,,,,,puro internacional. Keta qe thone , se nuk ka gje qe vene kenge partizane,,jane pa horizont emendim per edukimin e ardhmerine e tyre, por u dashk a qe me kenget perkujtimore komuniste te sajuara pa origjinalitet te edukohet ky brez, qe as e dine se kush e c;na ishte ky velua, qe me pushke me gjalm na paska luftuar fashizmin. Rilindja i ben keto sepse kerko dhe e ka arritur qellimin e rilindjes te kuqaleve, e ndjenjen per diktatorin. Keta fotografite, parullat, e propagandistet e diktatorit i frymezojne vete si pushtet, andaketyre duhet thene se jane akoma ne socializmin shtypes, por me maskimin demokraci.

 6. Robt ku ti kené,,po kta dhe shallin e pionerit mund tju thoné femijeve,,dhe ky Majko prap miré bene do thoshte,,ky esht po ai qe e beri djalin per dy lek publikisht vetem se ngriti dy gishtat me shoket dhe pedagogen,,sikur i shpiku Pd- ja dy gishtat,,qenie kot pa shtyll kurrizore,,si shumica e ktyre depudhjeteve te Ps,,po mendoj se kto portalet duhet ti heqin komentet,,ka shum pisa ne komente dhe bejn shum pis kte faqen e bardh te shkrimit,,e mbyll me ate qé jua hapa,,robt ku ti keni pisa,robt ripjerdhjes se s ka asnje lidhje me PS e pedagogeve,e ekonomisteve etj,,,e bera dhe un pis njeher mesazhin po kur lexon komentet fryhesh, ,vk ktu u katandis Shqiperia

 7. Ti kendosah femijeve dite e pare te shkolles kenge partizane qe revokon luften nuk ndodh ne asnje vend te botes.Akeni femije ne shkolle ju komentues qe e quani normale ti kujtosh femijeve te lene delet (ose librat ) e te rrembejne armet te dalin malit ?.Ky nuk eshte patriotizem por nje budallalik pedagogjik o Pandush . e ta mbrosh kete se e kritikoj opozita eshte nje gomarllek politik si shume te tjera qe ke bere o Pandush

  1. qaaaafsh te tome ore.. NUK NDODH NE ASNJE VEND TE BOTES.

   Qenkan hedhur salikaret ( vetem dy persona jane ) dhe e mbushin kete portal me keto komente qelbesire.

   Eshte vetem nje person qe del si Stalini , Kari, etj etj .

 8. SI PARTIZAN I VOGEL I rAMES, KY BARDHOSH CUNAKU ME RRACE KOMUNISTE, AKOMA na eshte nostalgjik, por i kamufluar nen pushken me gjalme te velos. Kjoeshte edukata e propaganda puro kuqale qe brezat te kene edukaten e baballareve e trashegimtareve bandite. Se pak pushke e ngjarie po shohin sot njerezia e keta duan akoma pushken qe te luftojne aemikun. Keta laroshe dinake ne propaganden e tyre internacionale punojne per c;kombtarizimin e vendit, keta e duan shqiperine sa me te vogel qe ta mbajne ne sundim sa me gjate, prandaj rinine se duan, por e perzene me menyrat me te sofistikuara te politikes se qelbesirave. Sot edhe mashtrojne, edhe vjedhin, e na hiqen se e duan kete popull, por ashtu sic e duan ata. E mjere ata, dhe ne qe durojme e se sosim durimin, sepse cdo poshtersi ka nje deshtim , e denim.

 9. o majku qe po rrit femijen e atij qe te qiu gruan ,qe here behesh si lejfen e here si komsomolas ,pasi te qiu dhe rama te dha urdher te dalesh te mbrosh velon,tpu rrace e degjeneruar ,kurvash.

 10. Jam kunder Ripjelljes por Kenga eshte per nje personazh te vertete..Ky femije ra deshmor per clirimin e vendit…Mjaft me budallalleqe!!!

 11. Per cfare mut vetingu ciren -e cirren keta monstrat e kesaj qeverie,gjoja per drejtesi .Eku eshte drejtesia ketu o kelyshet e bushtrave komuniste ?Kur keta maskarenj ne institucionet edukuese sic jane shkollat diten e pare te shkolles me ve ne sfond kengen -lule Velo-partizani-.Edhe sot ne vitin 2018 do ju mbillni ne shpirt femijeve qe nga klasa e pare ate frymen e bollshevizmit ,te komunizmit ku gjoja partizanet tane e fituan luften me dyfegun e lidhur me gjalmer .Fitore imagjinare e ketyre njerzeve.Nazizmin e kapitulluan-anglo -amerikanet me Bashkimin sovjetik.Me gjithe ate a e dini sa plage te tjera hapni me ato kenge qe ju ini nostalgjike,me portretet e diktatorit qe nuk eshte cudi mund ti vendosni dhe neper shkolla,ku institucionet shkollore nuk duhet te ndikohen nga keto ideologjira.Ato duhet te jene te c’idollogjizuara dhe jo te varura nga politikat e njerzeve qe vine ne pushtet.Me kete -stan-qe kemi ne krye te vendit kete -Bulmet-do marrim.

  1. Shhhhhht, asnje popull i vogel nuk eshte cliruar vete nga fuqi kaq te medha…Velo partizani nuk eshte kenge bolshevike, por kenge drejtuar nje femije bari, si shume nga gjysherit tane, qe shkoi me partizanet dhe u vra ne moshe te vogel..per kete vend..jo per komunizmin..

 12. Sa keq qe sindromi komunist i ka leshue rrenjet aq thelle qe edhe pasardhsit e derrrave komunist d vazhdojne rrugen si kelysh te terbuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu