• |
ide | kryesore

Lufta tregtare me Kinën, SHBA shton 200 miliardë dollarë tarifa të tjera

Planet

Lufta tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës është përshkallëzuar më tej.

Uashingtoni lajmëroi fazën e tretë dhe më të madhe të tarifave kundrejt mallrave kineze, që kapin vlerën e 200 miliardë dollarëve.


Në total nga masat e ashpra preken të paktën 6 mijë produkte aziatike, kryesisht industria ushqimore dhe ajo e tekstileve.

Presidenti Donald Trump i cilëson të padrejta marrëveshjet tregtare të lidhura me vendin aziatik. Më herët SHBA-të vendosën tarifa për mallra që kapnin në total 50 miliardë dollarë, ndërsa Trump kërcënon se do të mbulojë me tarifa të gjithë importin kinez, plot 500 miliardë dollarë.

1 Comment

  1. kur fjala luft nuk zevendesohet ,me fjalen mirkuptim dhe veprimin reciprocitet ne drejtesi hak zhvillim baz kerkeses nevojes ,jo interesit dhe imponimit,do te shikoni ,se shpejt fjala lufte e cfardollojshme ,nxitet na vete gjitha elementet e saje[antivlerat] qe gjeneron procesi zhvillimit te jetes ne zhvillimin e vet ,ku cdo gje e bukur mire dashur perkryer qe ju rrethon ne pak kohe do tu mbetet ne kujtese si nje perralle na ishte njehere ,kjo apo ajo e mire mundesi,etj sepse vet luta gjithaneshme do te ket efektin e vet shkatrrues ,te pacmangeshem mirpo shkatrrimin tone vetes sone asnjer prej nesh nuk e deshiron,vall a duhet te meditojme sejcili me veten e vet dhe gjith sebashku cfar na kerkon shpirti dhe cfar po veprojne gjymtyret tona ,ku po shkojme dhe a kemi mundesi te jemi me te sukseseshem duke qene me te drejte me te bute meshirshem arsyeshem njerzore bamires ,duke mos vazhduar te mbesim te ashper trishtueshem padrejte mbasi kjo rruge ,per nje kohe te gjate konfirmoj fuqin dhe rendimentin e vet ,jan faktet me nje ndryshim klimaterik global me problematika ne rritje te gjithaneshme te cilat nuk erdhen ndryshe vecse politikat e drejtimit zhvillimit keqmenaxhimit formimit te cilat sollen nje ralitet te trishtuar per te gjith,tani shtrohet pyetja a duhet te rivlersojm gjith qendrim ndajme problemet ,dhe orientojme zgjilljet ku sejcilit i mundesohet baza elementare e besushmerise ndaj njeri,tjetrit ,rregulli dhe disiplina ,qe duhet ti respektojme te gjith ,ku prej tyre rendimenti eshte pozitiv per te gjith dhe krenaria nuk i humbet askujt,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu