• |
ide | kryesore

Deklaratë e fortë e SHBA-ve: Thaçi dhe Vuçiç kanë mbështetjen tonë

Kryesore, Lajme

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Kyle Scott, tha se presidentët e Serbisë dhe Kosovës, Aleksandar Vuçiç dhe Hashim Thaçi, e kanë ndihmën e Amerikës në kërkim të një zgjidhjeje paqësore të mosmarrëveshjeve, sepse SHBA mbështetet në zgjuarsinë e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.
Mogherini është ndërmjetësuese e dialogut midis Thaçit dhe Vuçiçit.


Scott, në një konferencë në Beograd për sfidat e sigurisë në Ballkanin Perëndimor, tha se ekzistojnë “tri çështje kritike në rajon”: dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës, kontesti i emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë dhe mbajtja e Bosnje dhe Hercegovinës shtet.


“Lajm i mirë është se këto probleme nuk janë të pazgjidhshme. Shohim guxim te liderët e Maqedonisë dhe Greqisë. Përparimi në Bosnje nuk është aq i shpejtë. Në Beograd shohim lëvizje të reja sa i përket marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve (me Kosovën). Shpresojmë se zgjidhja e pranueshme dhe e qëndrueshme do të gjendet shpejt”, – tha Scott, cituar nga Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Thaçi dhe Vuçiç kanë shpalosur së voni idenë e ndryshimit të kufijve, si zgjidhje e mundshme e mosmarrëveshjeve midis dy vendeve. Mogherini ka thënë se çdo zgjidhje është e pranueshme përderisa është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Kyle Scott.
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Kyle Scott

11 Comments

 1. Dyshoj se ky është ndonjë soroist.

  Nuk e di se si mund të merren vesht me vuçiçin pas fjalimit të mbajtur në Mitrovicë.

  1. mos u vetzhgenjeni askush nuk mund te vendosin mbi te dretat dhe lirit e nje kombi pa u pyetur i gjith kombi mbi te cilin bie kostoja e padrejtesis kete duhet ta kene te qarte gjith liderit politik qe perfaqsojne 15 milion shqiptare,eshtjet mallore zgjilljet e brendeshme vine ne unitet mendimi dhe veprimi,pa pik as presje ,ne emer te shqiptareve me padrejtesi nuk mund te perfaqsohet dhe flas askush ,u be nje padrejtesi para 1 shekulli tani duhet diskutuar qe e drejta dhe cdemtimi per nje shekull te vihet ne vend rrug te mesme nuk ka pajtimi nuk arrihet me pazare as padrejtesi. por duke vene drejtesin ne vend,ndaj kombit shqiptare jan kryer krime ,me shpopullime popullsie ne trevat shqiptare ,grabitje barbarizma ,tani rregullimi nuk behet ne kembim te dhenies pasurive kombetare e kujt krimineleve atyre qe per 1 shekull pergjaken kombin shqiptare,kesaj menyre perqasje i thon te shperblesh kriminelin nderkohe qe zoti dhe mbar njerzimi me ligje dhe veprime e ndeshkon ate[krimin dhe kriminelin ,]kombi shqiptare pret qe bota te respektojne lirit dhe te drejtat njerzore duke pare gabimet 1 shekullore ndaj kombit shqiptare,ju e llat shfaqen te gjith tani kemi te drejte dhe ne si individ dhe komb te themi fjalen tone duke mos lejuar ne asnje menyre te anashkalohen faktet historia e verteta e drejta haku qe ju takon shqiptareve mbasi tek te drejtat sejcili popull ka zgjilljet jeten lumturin e kur grabiten te drejtat ,kush ju sjell zgjilljet begatine dhe lumturin shqiptareve ju qe po perqasni padrejtesin ,jo kjo nuk funksionon te drejten nuk e jep kush me asnje cmim ,ne asnje rrethan dhe as forme ,nuk kemi shembuj konkret qe te thuhet ky model funksionon urdhero e bera un beje dhe ti ,cili bos miliarder sot ne bote apo cili shtet sot i fuqishem po ndan pasurin me tjeret me te dobtit duke ju then merre e ke dhoro,qe pastaj shqiptaret ti gjenite arsyeshem ,jo kete se ben askush as ju vet po cfar kerkoni nga tjetri ate qe vet nuk e deshironi dhe refuzoni

 2. Hani nje mut te madh te gjithe ju bashke me saliun,amerika i vendos pikat dhe jo pacavuret e politikaneve shqiptar e kosovar qe luajne per legjenda urbane dhe politiken e dites

 3. Bravo o i paemer. Meqe mami te ka lene pa emer thuj tja japi nji here Saliut se ja liro ai rondelet. Sa per mutin ta hash se keshtu besoj je rrit vetem tu honger. Dhe sa per kontekstin e shkrimit, duhet te kuptosh qe amerika mbeshtet cdo lider qe eshte i zgjedhur, ndersa sa per ndryshimin e kufijve nuk kane thene asnje gjysem fjale. Keshtuqe vazhdo te hash e te ngopesh….

 4. Hani hani MUT gjithe diten ju pjellat e saliut qe ja u liruar mamin me kohe,eshte Ai pa jeni Ju keshtu vazhdoni hani mutin e saliut.dhe lexoje mire amb cfare thote per kufijte,Or toc kuklle

  1. O idiot, o i pandreqshëm po ç’punë kishte Sali Berisha me shkrimin, që ju që jeni kaq debilasa nuk mund të rrini pa i përmendur emrin.

  2. Sa prekese eshte t’ju degjosh ju haleve te kuqe qe brohorisni per SHBA-ne! Deri dje e quanit Ameriken xhandari nderkomebetar dhe kercenim per popujt. Jeni mesuar te hani mutin e kuq per 50 vjet dhe vazhdon ta hash akoma te sheqerosur me krem ripjelljeje. Ptu rrace e keqe!

 5. O idiot, o i pandreqshëm po ç’punë kishte Sali Berisha me shkrimin, që ju që jeni kaq debilasa nuk mund të rrini pa i përmendur emrin.

 6. Ne fakt ky ambasador njesoj si Donald Lu, i perket administrates se kaluar amerikane. Ai eshte ne funskionin e ambasadorit ne serbi qe ne shkurt te vitit 2016. Edhe ne te kaluaren Donald Lu ketu ne Tirane, ka bere deklarata apo mbajtur qendrime te cilat kane ndesh me linjen e re politike te presidentit Donald Trump. Vlen per tu pare sesa shume ka lobuar serbia per çeshtjen e Kosoves sebashku me Ramen e Thaçin…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu