• |
ide | kryesore

Nga janari 2019 do të ndalohet importi i makinave mbi 10 vjet prodhim

Lajme, Të fundit

Nga 1 janari i vitit 2019 nuk do të lejohet importimi i makinave të përdorura mbi 10 vjet prodhim.

Projekt/vendimi është prezantuar nga ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi.

‘Ajo që duam të bëjmë sot, që po kalojmë në qeveri, është një vendimmarrje për të bllokuar makinat të cilat .janë në në një moshë më të madhe sesa 10 vjet”. Nuk do të kërkojmë heqjen e makinave që janë sot në qarkullim, por do të kërkojmë kufizimin e futjes së makinave të reja të përdorura më të vjetra se 10 vjet. Në bazë të statistikave që janë tashmë të njohura nga të gjithë, një makinë e cila ka kaluar 10- vjeçarin, shkon 15-20 vjet aq sa fatkeqësisht është mosha mesatare e të gjithë parkut të makinave që janë në vendin tonë, 20 vjet është një normë që nuk e ka asnjë vend i Europës, ne jemi në makinat që ndosin 3 herë më shumë se një makinë normale.  Fatkeqësisht në parkun e makinave sot ekzistojnë rreth 550 mijë makina nga të cilat një numër i konsiderueshëm i tyre, janë futur në Shqipëri vetëm për t’u transformuar në skrap.”, ka thënë Klosi.

5 Comments

  1. Dakort, vendos embargo per importin e tyre. Mirepo, nga ana tjeter rrit rrogat qe te perballohet blerja e nje makine vitprodhimi i fundit.
    Une marr 500 mije leke ne muaj. Hiq shpenzimet, nuk ngelet gje per te patur nje makine te thjeshte, te themi nje seat, opel, WV etj.

    S’me detyron dot ti o zoteri te leviz ne kembe une, nese makina qe importoj eshte brenda te gjitha rregullave teknike per ndotjen, EURO 5 etj etj.

  2. Kjo eshte shkelje e hapur e te drejtave te njeriut.Makinat e eperdorura lejohen ne amerike, europe e kudo dhe eshte absurdi me i madh qe popullit me te varfer te europes ti impohen idiotsi te tilla. Kete e presion e bejne 3 koncensionare makinash te lidhur me Ramen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu