• |
ide | kryesore

FOTO/ Ndërtuan shkollën me paratë e tyre, por mësuesit kanë bërë një “gabim”

Lajme, Të fundit

Donald Dervishi dhe Borsion Spaho ishin dy mësuesit të cilët u vlerësuan nga të gjithë për gjestin e tyre. Ata zgjodhën që me të ardhurat e tyre dhe nëpërmjet një fushate mbledhje fondesh të ndërtonin shkollën në fshatin Vëndresh Mal në Skrapar. Shkolla e tyre ishte pa çati dhe çfarë binte jashtë futej brenda. Dy mësuesit ia dolën ta ndërtonin shkollën, por që në ditën e dytë të mësimit u ka shkuar për kontroll Inspektorati Shtetëror Shëndetësor i cili u ka gjetur gabime. Në një postim të bërë në “Facebook”, Donaldi shpreh indinjatën e tij për institucionet që “nuk mundën të bëjnë mirë, por nuk e kanë problem të bëjnë keq”.

Postimi i plotë:


Miq, ju kujtohet qe ne, ne bashkepunim me Bashkine Skrapar filluam te benim disa rregullime te shkolles se fshatit Therepel per nevojat e vitit shkollor 2018-2019, e cila eshte shkolle vartese e shkolles “Ferit Bregu” Vendreshe.


Ju kujtohet besoj.

ISHSH-ja Berat (INSPEKTORIATI SHTETEROR SHENDETESOR BERAT) na ka ardhur diten e dyte te shkolles per kontroll dhe na paska gjetur me “gabime”, ku shprehimisht shkruan : “Ne nje pjese te shkolles po kryehet mesim, ne pjesen tjeter po behet rikontruksion i shkolles”.

Populli thote: “Kur nuk ben mire, keq pse bën?”
….

Se cfare pune ka ISHSH-ja me punimet, ec e merre vesh…

KETE DINE TE BEJNE, ME DEMEK INSPEKTORET E ISHSH BERAT, POR QE I KEMI NGA SKRAPARI.

TURP T’JU VIJE, QE NUK ARRINI TE KUPTONI QE PUNIMET NE PJESEN E JASHTME TE SHKOLLES, NUK KANE PENGUAR VAZHDIMIN E PROCESIT MESIMOR!

Po nga nje ane nuk keni faj, se me nje dite inspektim justifikoni rrogen per 6 (gjashte) muaj…
***

Te Faleminderit o shtet qe mban ne pune njerez te paafte!

Image may contain: 1 person No automatic alt text available. No automatic alt text available. No automatic alt text available. No automatic alt text available. Image may contain: one or more people No automatic alt text available. No automatic alt text available.

 


3 Comments

  1. Ky kryeinspektori ka shkelur ligjin 9154 dt.06.11?2003 “Për Arkivat” në formulimin e shkresës zyrtare që njofton për inspektim. Së pari (lënda) vihet mbi fjalën (drejtuar) e cila në rastin më të keq nuk shënohet fare në dokument. Së dyti, kur i drejtohesh një institucioni duhet t’i drejtohesh në rasën dhanore..pra shkollës ..dhe jo shkolla. Kush mund t’i vendos ISHSH Berat një gjobë të mirë???!!!

  2. Shkrimi në zarf tregon se ai që e ka shkruar mund të ketë bërë maksimumi 8 klasë shkollë, ose mund të ketë bërë më shumë por ka qenë me mesatare nën 8.

  3. O-mesues te nderuar -qe ndertuat ate shkolle ju kini bere nje gabim shume …shume……po shume te madh…qe kete shkolle tu kishit thene opinionit publik qe e ndertoi qeveria e partise socihaleiste ose ministria qe drejtohet nga ndrikulla-NIKOLLA-dhe nuk ju vinte njeri per inspektim.Ju i moret meritat vete me njerzit e komunitetit qe kuntribuan dhe kontrolli ju erdhi .Ubete ju qe te dilni para partise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.