• |
ide | kryesore

“Judicial Watch”: Si e kontrollojnë sorosianët “ushtrinë mercenare” të shoqërisë civile në Shqipëri

Lajme, Të fundit

“Judicial Watch” ka publikuar dokumente të tjera, që tregojnë aktivitetin e Donald Lu në Shqipëri, dhe sipas tyre, ambasadori ka punuar kundër interesave të SHBA-së.


Këto dokumente sipas “Judicial Watch” tregojnë për financimin e organizatave jofitimprurëse të George Soros në Shqipëri. Dokumentet merren me aktivitetet Soros në Shqipëri, e kryesisht Andri Dobrushit, drejtor i Fondacionit të Shoqërisë së Hapur, i cili ishte angazhuar në mënyrë aktive në kanalizimin e financimit të asaj që kryeministri hungarez Viktor Orban e quan “ushtrinë mercenare të Sorosit”.


“Paratë e granteve të SHBA që rrjedhin përmes organizatave joqeveritare nuk promovojnë shoqërinë civile, por në fakt sulmojnë grupet, qeveritë dhe politikat tradicionale proamerikane”, thuhet me tej në këtë shkrim.

SHKRIMI I PLOTË

Zyrtarët e Ambasadës së SHBA në Shqipëri kanë punuar drejtpërdrejt me operatorët e Sorosit të Grantit të Kanalit në Operacionet e Majtë të Krimit që sulmojnë grupet tradicionale pro-amerikane, qeveritë dhe politikat në emër të ‘Shoqërisë Civile’

Judicial Watch po publikon sot dokumente të reja të fituara nga Departamenti Amerikan i Shtetit për financimin e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) për organizatat jofitimprurëse të krahut të majtë George Soros në Shqipëri. Dokumentet merren kryesisht me aktivitetet e operimit të lartë Soros në Shqipëri, Andri Dobrushi, drejtor i Fondacionit të Shoqërisë së Hapur-Shqipëri, i cili ishte angazhuar në mënyrë aktive në kanalizimin e financimit të asaj që kryeministri hungarez Viktor Orban e quan ushtrinë mercenare të Sorosit. Dokumentet tregojnë paratë e granteve të SHBA që rrjedhin përmes organizatave joqeveritare që pretendojnë të promovojnë “shoqërinë civile”, ndërsa në fakt sulmojnë grupet, qeveritë dhe politikat tradicionale proamerikane.

Judicial Watch ngriti një padi të 26 majit 2017 mbi Lirinë e Informacionit (FOIA) kundër Departamentit të Shtetit të SHBA-ve dhe USAID-it, pasi nuk arritën të përgjigjen më 31 mars 2017, për kërkesat e FOIA-s.

Të dhënat tregojnë se Dobrushi operacional Soros ishte personi i parë në listën e të ftuarve nga ambasadori i atëhershëm i SHBA në Shqipëri, Donald Lu, për të marrë pjesë në një “ngjarje rollout zgjedhjesh” të mbajtur në Ambasadën e SHBA më 27 prill 2015. Ngjarja kishte për qëllim “të nisë Asistencë amerikane për zgjedhjet lokale të qershorit”, duke u mbajtur në Tiranë, Shqipëri. Siç ka raportuar më parë Judical në një njoftim për shtyp në 4 prill 2018, Ambasadori Lu ka qenë i lidhur ngushtë me Sorosin dhe qeverinë socialiste në Shqipëri, të cilën ai asistoi duke mohuar vizat e SHBA-ve për juristët konservatorë nga partia konservatore në Shqipëri. Lu është emëruar nga administrata Trump për t’u bërë ambasador i SHBA në Kirgistan.

Përveç kësaj, një email nga Ilva Cuko, një specialist i programit në Zyrën e Marrëdhënieve me Publikun të Ambasadës së SHBA në Tiranë, fton disa njerëz, duke përfshirë Dobrushi, në një “Takim të Rishikimit të Granteve të Donatorëve” në Ambasadën Amerikane, në të cilën pjesëmarrësit do të shqyrtojnë aplikacionet për grante të paraqitura nga OJQ-të që kërkojnë para nga granti i tatimpaguesve të SHBA nga Departamenti i Shtetit. Cuko thotë se do të donte të të ftonte në një diskutim mbi këto propozime. “Të dhënat dhe komentet tuaja të vlefshme do të përdoren nga Komisioni i Demokracisë i Ambasadës së SHBA, i cili ka autoritetin përfundimtar në dhënien e granteve. ”

Cuko më 28 gusht 2015, gjithashtu ftoi Dobrushin të merrte pjesë në një tjetër program të Granteve të Vogla të Komisionit të Demokracisë të Ambasadës së SHBA-ve, “Shqyrtimi Teknik i Propozimit të Grantit” më 3 shtator në Ambasadën e SHBA. Në këtë takim, Cuko tha se ata do të përqëndrohen në aplikimet që kanë të bëjnë me “antikorrupsionin”. Ironikisht, nën udhëheqjen e mik të ngushtë të Sorosit, kryeministri socialist Edi Rama, i cili mori pushtetin në vitin 2013, korrupsioni në Shqipëri është rritur me trafikun e kanabisit vendi duke rritur 300 për qind midis 2016 dhe 2017.
Në një 22 shkurt 2016, email, Cuko përsëri fton disa njerëz, duke përfshirë Dobrushi, në një tjetër “Mbledhje të Rishikimit të Donatorëve” të mbajtur në Ambasadën e SHBA më 26 shkurt ku Dobrushi do të jetë në gjendje të ndikojë zyrtarët e Ambasadës të cilët kanë “autoritetin përfundimtar në dhënien e granteve”.

Një dokument tjetër, i titulluar “Udhëzimet për Programin e Granteve të Vogla të Komisionit të Demokracisë”, tregon se kërkesat për grante që operacioni Soros po shqyrtonin janë pjesë e një programi të Departamentit të Shtetit që shkon në Evropën Lindore dhe Shtetet Baltike të quajtur “Komisioni për Demokraci Programi “, i cili duhet të” promovojë demokracinë në nivel lokal “. Udhëzimet gjithashtu thonë se programi” mbështet iniciativat e organizatave joqeveritare lokale (OJQ) të angazhuara në ndërtimin e bazave shoqërore dhe intelektuale të demokracisë, zgjidhjen demokratike të problemeve, forcimin e aktivitetet mbikëqyrëse të shoqërisë civile dhe institucionalizimin e proceseve të hapura dhe pluraliste politike “.

Përveç Shqipërisë, Judicial Watch gjithashtu ka parashtruar padi kundër FOIA ndaj Departamentit të Shtetit dhe USAID për të dhënat për financimin dhe aktivitetet politike të Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur George Soros në, Maqedoni, Rumani dhe Kolumbi.

“Administrata e Obamës iu drejtua veprimtarive kryesore të Departamentit të Shtetit për George Soros, veçanërisht në Shqipëri”, tha Tom Fitton. “Shteti i Thellë vazhdon të përafrohet me Sorosin dhe përdor Departamentin e Shtetit në vende të tilla si Shqipëria për të nxitur agjendën e tij radikale. Dhe, natyrisht, dollarë tatimorë për Soros-in jashtë vendit i çliron burimet për aktivitetet e tij këtu në Shtetet e Bashkuara “.

Në një prodhim të mëhershëm të dokumenteve lidhur me këtë padi, Gjyqësori Watch mori 32 faqe të të dhënave që tregojnë se administrata e Obamës i dërgoi fondet e taksapaguesve të SHBA-ve në një grup të mbështetur nga Soros që përdorte paratë për të financuar aktivitetet politike të majtë në Shqipëri. Kjo përfshinte bashkëpunimin me qeverinë socialiste të vendit për të nxitur reforma shumë të diskutueshme gjyqësore. Të dhënat gjithashtu tregojnë se si operacioni Soros ndihmoi Departamentin e Shtetit të rishikojë aplikimet për grant nga grupe të tjera për financimin e taksapaguesve. Fondet e USAID-it u shpërndanë në Fondacionin e Shoqërisë së Hapur të krahut të majtë Soros në Shqipëri, veçanërisht në përpjekjet e operacionit Soros për t’i dhënë qeverisë socialiste kontroll më të madh të gjyqësorit. USAID thuhet se ka dhënë 9 milionë dollarë në vitin 2016 në fushatën “Drejtësia për të gjithë”, e cila mbikëqyret nga “East West Management Institute” i Sorosit.

12 Comments

 1. Posht reforma ne drejtesi. Te kthehen te gjith gjyqtaret dhe prokuroret qe hoqi reforma. Ata jan te ndershem. Te rikthehet ne pushtet pa votime partia clirmtare demokratike. Dhe te gjithve komentuesit qe perkrahen rezistencen e partis clirimtare demokratike te gazeta lapsi, tu lidhet nje pension i mire.

  1. Kurse për ty o “çlirim” meqë ke po të njejtat aftësira për humor të trashë fshati si Taotao Palla, do të propozojmë që të bëhesh badiguard i tij derisa të vijë koha për të shkuar në burg.
   Më tutje do ta lemë në dëshirën tënde nëse do të kesh qejf ta shoqërosh.

 2. Mbaroje xhisjela kalojme prap te sorosi bej ortak orban shkojme firmosim te borderoja kunatit nga financimet ruse qe paguan lart e posht per kujdesin ndaj lulit,shkojme dhe te turku si kumbar i lulit,kthehemi ne PD ku salianji ka ne dore regjine e filmit me metrazh te shkurter ku protagoniste eshte Grida Duma dhe ne fund hyjme ne kuvend pastaj ne zgjedhje i fitojme ato dhe luli ngelet kryetar,kjo eshte PD sot

 3. aman NJE POERTAL ne Amerike paska shkruar … ?

  i paska marre nja 5000 dollare nga shqiperia per kete artikull.

  Akoma vazhdojne te harxhojne pare keta politikanet tane per te shkruar artikuj ne portalet e amerikes ?
  Kujtojne se behen me te besueshem keshtu ?

  1. Me shume mundesi thjesht e kane hedhur ne google translate dhe kaq. Me mire te kishin vene linkun ne anglisht te lajmit

 4. se mos ka ambasad amerikane ne shqiperi,kjo ambasad esht ambasad kineze,ruse e serbe.per ket arsye rama esht tajur 20 her me vuqiq,tadiq e nikoliq aq sa ter kryeministrat tjer pos fatos bythqir nanos qe solli bythqirin rama qe ishte takuar disa her me milosheviq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu