• |
ide | kryesore

Basha: Si po abuzon qeveria Rama me tenderat (VIDEO)

Lajme, Të fundit


Lulzim Basha publikoi një video në Facebook, PD llogarit se prej ardhjes në pushtet, qeveria e Edi Ramës ka tenderuar 2.7 miliard euro.

Në video theksohet se verifikimi i tenderave është pjesë e paketës së propozuar nga opozita për çlirimin e ekonomisë nga korrupsioni dhe oligarkia.

Në videon e publikuar abuzimi me tenderat ndahet në 3 pika kryesore:

-900 milionë euro ose 1 në 3 tendera zhvillohet pa garë.
-753 milionë euro kanë shkuar pēr fasada dhe luks
-252 milionë euro për klientët, miqtë dhe familjen e Edi Ramës.

Basha rendit 5 prej formave më të përdorura të abuzimit me tenderat gjatë qeverisjes së Edi Ramës në kēto 5 vjet.

-Licensim i kompanisë fituese pak ditë përpara tenderit
-Kriteret përjashtuese për të favorizuar njē kompani të caktuar.
-Skualifikimet e padrejta të kompanive
-Rregjistrim offshore i kompanive fituese
-Propozime të pakërkuara kundër interesit publik.

Lideri i opozitës theksoi mesazhin kryesor të paketës kundër korrupsionit dhe oligarkisë se ligji i ri antimafia do të bëjë të mundur që askush nuk do ta gëzojë pasurinë e vënë me korrupsion.

 


9 Comments

 1. O Lul mos shko hu më hu, se nuk ka nevojë të dalësh një ditë me një denoncim, nesër me tjetrin e kështu çdo dy-tre ditë një denoncim i ri.

  Stop denoncimeve. Të gjitha i dimë tani.

  Çou e sulmo me dhunë kryeministrinë e mos ki frikë ndërkombëtarët se kur hëngrën qelbësirllëkun e edvinit, do të hanë edhe tëndin.

  1. O Stalin , qetesohu .. se deri sa te vijne zgjedhjet e ardhshme nuk do ta ngreje koken Lulushi… thjesht do bej gam gam per tju mbushur mendjen juve opozikareve se po punon dhe te rezisotje ne ate post deri sa te vijne zgjedhjet e ardhshme. Pastaj kur te behet ‘ mbret’ , ju vete opozikaret do mallkoni veten pse nuk e rrezuat nga froni me heret.

   1. Unë gjithmonë kam qenë në pozitë, por jo ashtu si e mendoni ju militantët, kam qenë dhe do të jem gjithmonë njeri që mer hakun dhe mundin e vet, vetëm profesionalisht dhe asnjëherë me politikë, por kam qenë dhe jam me të gjithë politikën opozitar.

 2. Po mire ktij qe i pelqejn bobolet ti mbaj ne byth. Po jan ca qe komentojn ketu te kjo gazet leshi dhe ngelen duke i lepir topet e boboles. Mbajeni bobolen me shendet o bole.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *