• |
ide | kryesore

‘Babalja’, Prokuroria e Krimeve të Rënda me të njëjtin version si Rama: Alizotaj imitoi Agron Xhafën

Lajme, Të fundit

 


Prokuroria e Krimeve të Rënda ka reaguar pas videos së publikuar nga deputeti Ervin Salianji. Përmes një deklarate, organi i akuzës thotë se Fredi Alizotaj, kunati i Albert Veliut, ka qenë në përgjim dhe nga regjistrimi i bisedave me Albert Veliun, “Babalen”, është shprehur se ka qenë ai që ka imituar Agron Xhafajn. Më poshtë deklarata e plotë.


Deklarata e plotë e Prokurorisë së Krimeve të Rënda:

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, është duke zhvilluar hetime në kuadër të procedimit penal Nr. 95/v.2018 për veprën penale të “Trafikimit të narkotikëve”, parashikuar nga neni 283/a i Kodit Penal.

Më datë 05.10.2018, lidhur me autenticitetin e regjistrimit të bisedës së pretenduar të jetë kryer midis shtetasve Albert Veliu dhe Geron Xhafaj u është regjistruar emri si persona nën hetim shtetasve Albert Veliu, Fredi Alizoti, Jetmir Olldashi dhe Ervin Salianji për veprën penale të “Kallzimit të rremë” të kryer në bashkëpunim, të parashikuar nga neni 305 e 25 i K.Penal, ndërsa për shtetasin Albert Veliu dhe për veprën penale të “Kalimit të Paligjshëm të Kufirit” të parashikuar nga neni 297 i Kodit Penal.

Nisur nga lajmet dhe njoftimet e bëra publike në media gjejmë me vend të sqarojmë opinionin publik për disa nga momentet kryesore që po debatohen në lidhje me këtë çështje dhe konkretisht:

1-Nga hetimet në kuadër të procedimit penal krahas veprimeve të tjera hetimore, më datë 01.06.2018 i janë marrë deklarime shtetasit Fredi Elmaz Alizoti me cilësinë e personit që ka dijeni për rrethanat e hetimit. Ky shtetas është shoqëruar në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda nga Drejtues të Drejtorisë Vendore të Policisë Fier pas komunikimit me sallën operative të kësaj Drejtorie po në këtë datë. Nga Drejtues të Policisë Fier është komunikuar me Prokurorin e çështjes ku është vënë në dijeni për bisedën telefonike të bërë dhe, nga ana e prokurorit të çështjes u është kërkuar drejtuesve të policisë Fier, shoqërimi i këtij shtetasi për në Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

Shtetasi Fredi Alizotaj ka qenë në përgjim për nevoja të hetimeve, me Vendimin e Prokurorit të datës 22.05.2018, të vleftësuar me vendimin e Gjykates Nr. 457 datë 24.05.2018, pra disa ditë para se të komunikonte me sallën operative të policisë Fier dhe të pyetej nga prokuroria. Kjo për shkak se gjatë përgjimit të bisedave telefonike të shtetasit Albert Veliu ka rezultuar si personi që ka komunikuar me të disa herë i shqetësuar dukë bërë biseda, për të cilat ka patur të dhëna gjatë përgjimit për përfshirjen e tij bashkë me shtetasin Albert Veliu në realizimin e audio përgjimit.

I pyetur në datë 01.06.2018, ky shtetas ka deklaruar që rreth orës 16:00, të datës 01.06.2018, kishte kërkuar të komunikonte me Drejtorin e Policisë Fier, pasi donte të deklaronte disa fakte. Ka kontaktuar me Drejtorin, i cili e ka orientuar që të jeptë deklarime në Prokurorinë për Krime të Rënda. Ky shtetas ka deklaruar që shtetasin Albert Veliu (Babalja) e njihte prej 20 vitesh. Rreth muajve Tetor – Nëntor të vitit 2017, ai i kishte thënë që donte t’i bënte një regjistrim shtetasit Agron Xhafaj, vëllai i Ministrit të Brendshëm, por nuk i gjente dot anën, pasi ai nuk e afronte. I kishte ofruar që të bënin një regjistrim dhe shtetasi Fredi të hiqej sikur ishte shtetasi Agron Xhafaj. Për këtë shërbim “Babalja”, i kishte thënë që do të merrnin 200.000 euro nga deputeti me mbiemrin Salianji. Këtë bisedë e kishin regjistruar në Vlorë te një lokal përballë atij që kishte shtetasi Agron Xhafaj. Sipas deklaruesit, “Babalja” kishte premtuar që do t’i jepte 100.000 euro dhe zëri i shfaqur në regjistrimin e bërë publik nga televizionet në bisedë me Babalen, ishte zëri i tij. Babalja deri në këto momente nuk i ka dhënë asnjë lek.

Në këtë moment, është ndërprerë pyetja e këtij shtetasi pasi po jepte të dhëna për inkriminim në ngarkim të tij dhe është paralajmëruar se pas këtyre deklarimeve mund të zhvilloheshin hetime ndaj tij dhe është ftuar të caktojë një mbrojtës. Deklaruesi ka kërkuar të japë shpjegime pa praninë e mbrojtësit duke theksuar se u qëndronte deklarimeve, por më të detajuara do t’i jepte një ditë tjetër.

I janë marrë dhe modele zëri këtij shtetasi në prani të ekspertit kriminalist. Është kqyrur dhe libri i njoftimeve të Sallës Operative të Drejtorisë Vendore të Policisë Fier, ku provohet komunikimi që ka patur ky shtetas me specialistin e Sallës Operative.

2-Është vendosur kryerja e ekspertimit teknik, duke caktuar si ekspert, ekspertët britanikë të kompanisë JP French Associates. Fillimisht jemi drejtuar Ambasadës Britanike, oficerëve të kontaktit të NCA pranë kësaj ambasade për asistencë në kryerjen e një ekspertimi zëri. Nga informacioni zyrtar që na është vënë në dispozicion rezulton se në Mbretërinë e Bashkuar nuk ka institucion shtetëror për kryerjen e një ekspertimi të tillë, dhe se kompania e sipërcituar është kompania e kontraktuar nga vetë autoritetet shtetërore britanike për kryerjen e ekspertimeve në vend. Për këtë arsye nga ana jonë është dërguar materiali për ekspertim pranë kësaj kompanie.

3-Nga ana e Prokurorisë së Krimeve të Rënda nuk është administruar asnjë akt ekspertimi i kryer nga laboratorë shkencorë te Policisë në Itali, për shkak se autoritetet italiane kanë refuzuar ekspertimin për shkaqe procedurale që lidhen me aplikimin e Konventës për Ndihmë të Ndërsjelltë në Fushën Juridike Penale, dhe se kryerja e këtij veprimi nuk lidhej me territorin e shtetit italian.

4-Lidhur me materialin e dërguar për ekspertim sqarojmë së objekt ekspertimi është është DVD-ja ja e sekuestruar në Partinë Demokratike nga deputeti Enkelejd Alibeaj si përfaqësues i kësaj force politike.

-Si modele eksperimentale janë dërguar mostra të zërave të shtetasve Geron Xhafaj, Albert Veliu, Fredi Alizoti dhe Agron Hyseni të marrë konform rregullave procedurale.

5-Shtetasi Jetmir Olldashi nuk ka dorëzuar në asnjë moment materialin origjinal si dhe mjetet, me të cilat është pretenduar se është realizuar audiopërgjimi që lidhet me bisedën e pretenduar të zhvilluar midis shtetasve Albert Veliu dhe Geron Xhafaj duke pretenduar se nuk e disponon më dhe kopje të tij ia ka dorëzuar shtetasit Ervin Salianji.

Provat e sipërcituara janë paraqitur përpara Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, e cila me Vendimin nr 142 datë 06.10.2018 ka caktuar masat e sigurimit “arrest me burg” për shtetasit Albert Veliu dhe Fredi Alizoti dhe “Detyrim për t’u paraqitur në policinë gjyqësore” për shtetasin Jetmir Olldashi.

Më datë 12.10.2018 i është bërë ftesë për paraqitje shtetasit Ervin Salianji për t’u pyetur si person, ndaj të cilit zhvillohen hetime për veprën penale të “Kallëzimit të rremë” në bashkëpunim me personat e sipërcituar.

Sa më sipër ju bëjmë me dije se ky është qëndrimi zyrtar i Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda referuar të dhënave që kanë rezultuar nga hetimet deri në këto momente

7 Comments

 1. Po pse ja ngrini buzeqeshjen shpellaro-komentuesve kaq shpejt mo. Ti kishit lene te pakten 24 ore ta shijonin orgazmen qe paten mbreme nga Sali-Anusi ne TV-KLAN. Pse kshu, pak meshire per keto qenie primitive…
  Ooo Ari, o njesh, o me i zgjuari i PD, pershendetje….

  1. Ja u kam then kteyre salikarave… jo me vidjo te mcefta me dal kto po dhe po doli ai alizoti dhe t thot se nuk e njof ate pederastin salianjin , prap do ta fusim nburg ate buthshkatrumin e pds.

   Ore do ju shkerdheeeeeeejm deri ne palcen kurizore. Do ju qesim qumshin e nones nga bytha.
   Ju arat -karat , stalinat -leninat, muti meros , i paemer , xixa -faksi , kurvat e motrat e kurvave beni gam gam sa te doni .. do ju shpartallojme ka bythet dhe do ju mesojme ta pelqeni faren tone ne gojen tuaj.

   Hajt shkoni nxirrni frustrimin dhe qini motrat tuaja nga inati tani.

   Sumshkatrumet dhe salikaret e pds. Rrac kurvash dem babadem

 2. kur ke ter trupin te zhytur ne mut madje deri ne hund sa te marresh frym siq jan te zhytur rama,arta marku,balla,veliu e ai tollumbaci osmani nga vraes frrok,ndok,dosh,rosh,balil,habil edhe mutit i thua mjalt.po merrne o bythqir geronin,babalen ,alibaben e rames alizotin dhe mernju live madje ne report tv o turp chanel tek rudina gjungla dhe jepni nga ni kopje universiteteve te ndryshme te botes ,fbi,scotland yard,bnd etj dhe materjalin bruto te pergjimit dhe dilini.tash mos ha mut edvin marku.

 3. turp per prokurorine e kriminalizuar qe gegjen kaq trashe ku thote kunati i i albert veliut se duti e kishim ne pergjim nok edi pse kur duhet te kishin ne perhji geron xhafen si trafinan dhe me fakte i denuar per droge ne itali dhe prokuroria thote i pa denuar dhe e quan hero 3 ekspertiza si ne itali dhe angli nuk ka nxjerre asgje sepse ju si prokuroti keni mashtruar dhe falcikikuar dhe per rrjedhoje duhet te denohet gazetari qe puplikoi te verteten duhet revolucion qe ketyre kermave ti tregohet vendi

 4. Nuk ka si te ndodhe ndryshe keta do i meshojne -alibise -tyre si prokurori qe jane te montuara.jane te intrpretuara se per ndryshe vene me gjithe qeveri ne pidh te kurvave te tyre mos u merzitni o njerez se ketyre plehrave do ju ngrije buzeqeshja ne goje dhe komentueseve ridhjera do ju mbetet muti perseri ne goje .

 5. E nxoren zorren qorre nga goja nja dy kuqale bastardeGr, qe ka heur ne mes (om) dhe ketu na nxjerr veshet e dhembet por edhe pellitjen rilindase, e per tjetrin, nje fare Berti2 qe i ka marre mesazhet mire ai se c;kapacitet ka, dalin e si gjriz rilindas flasin me ate fjalor te psikopatit qe i rreh nga dy, tre here ne dite. Per problemin, prokuroria ben lojen e shtetit, e tregohet komplet e pa afte, sepse, le te nxjerre tabulatet, numurat, orarin, dhe ne fund ti behet analiza zerave.,,po kush ta beje, keta manovratore te mbrojtjes se alibise se psikopatit. Andaj, ju kuqale, bandite, drogmene te rilindjes mos u hiqni trimoshe me nje qeveri te diskriminuar, e te qelbur nga qelbesirat qe ka ne tepsi.

 6. Berti 2 nuk ti ka dhene ilacet sot gruaja dhe motra se kane ikur te shkerdhehen me -Babalet -edroges se atje po i pret dhe jo teme sapo ka mbaruar gojoren ,prandaj ke kaluar ne depresion po ti kishe pire do ishe me mire kujdes se ap[k dite te kane mbetur dhe do vrasesh veten po nuk ti dhane ilacet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu