• |
ide | kryesore

Paketa anti shpifje e Ramës/ Ku qëndron rreziku?

Arkiva, Kryesore

Paketa e re anti –shpifje, rreth së cilës Rama po flet përditë sikur të ishte problem madhor i vendit, nuk është detyrimisht një nismë që duhet të shihet me syze të errëta. Në një vend si Shqipëria, ku nuk ekziston një traditë e konsoliduar si në shtypin europian, ai i konsultimit të artikujve problematikë nga juristë, përpara botimit të tyre dhe ku cilido gazetar mund t’i trajtojë faktet si opinione, në këtë vend ku çdo politikan mund të lëshojë nga goja çfarë t’i teket për kundërshtarin e tij, nevoja e një rregullimi të kësaj gjendjeje është imediate.


Lapsi.al ka dalë edhe me qëndrime të qarta për këtë fenomen (lexo shkrimin poshtë).


Lexo me tej:

Andi Bushati: Pro Ramës, kundër shpifjes

Por, pavarësisht se parimisht nuk mund të ketë kundërshtime për rregullimin e gjendjes aktuale, problemi është se ç’qëllime e motivojnë Ramën në këtë nismë. Pse ai po kujtohet tani, kur po e humb betejën e propagandës e cila nuk po i’a mbulon më skandalet? Dhe pse ai po vepron tani, kur e sheh që porosit emisione TV për sukseset e policisë, që i përfundojnë të gjitha tek denoncimet e Babales?

Kjo është pyetja që shtrohet, dhe e parë edhe në sfondin e gjërave që po ndodhin, ajo tingëllon një këmbanë alarmi.

Prej disa kohësh nga qeveria dhe prokuroria është bërë praktikë, që për çdo skandal që ndodh, përndiqet denoncuesi dhe shfajësohet viktima.

Kështu ndodhi me rastin e Dritan Zaganit që u burgos pasi kishte hetuar për lidhjen e Saimir Tahirit me Habilajt dhe këtyre nuk u hyri gjemb në këmbë deri sa i kapën italianët.

Kështu ndodhi me rastin e Rexhepit, djalit përdhunues të deputetit, që shëtiti i lirë për gjashtë muaj, ndërkohë që Rama e quante komisarin Nuhu “një horr që do të ndiqet këmba këmbës”.

Kështu po ndodh edhe me rastin “Babale”, ku kërkojnë të burgosin gazetarin Jetmir Olldashi, megjithëse Agron Xhafajn, me dënim për trafik droge, e lejuan të ikte.

Ky është standarti që po vendos Rilindja dhe frika është se mos kjo mendësi frymëzon edhe paketën e ardhshme që gjoja, do të mbledhë lekë për kopshtet e fëmijëve dhe për edukimin (lexo poshtë).

Rama sqaron paketën ‘Anti-shpifje’: Në gjyq për çdo akuzë që na bëjnë. Lekët e fituara shkojnë në fondin e edukimit

Prandaj, megjithëse të gjithë mund ta pranojnë që problemi i shpifjeve në politikën dhe gazetarinë shqiptare duhet rregulluar, koha kur po bëhet, njerëzit që po e iniciojnë dhe precedentët e mësipërm, janë sinjale që ajo mund të jetë e rrezikshme.

©Lapsi.al

19 Comments

 1. psikopat esht o njerz,po mos te ishte do e merrte zbori per ushtar te enverit e kristaqit por e lan ne klas,ngeli dobiqi.iku azil ne franc dhe shiste veten si prostitut mashkull ,ju bente gojore marokenve e algjirasve per nji thithjje kokain.por babai i gregorit kristaqi si shum monster qe esht ju dhimt fruti i stalinit dhe luti fatos rakin ti kthej kopilin ne der.thonj pa prer,pa dhemb ,zhavall hardall ishte ,dhe ja ku e kemi dy meter monster.

 2. Fatos Lubonja shpif per Edvin Ramen,sikur gjoja ka bere nje fallsifikim me Teatrin,kur ishte Minister kulture.
  Rama ka heshtur,nuk i eshte pergjigjur Lubonjes,fakt qe tregon se eshte e vertete.Nese shembet Teatri,duke
  u zhdukur edhe gjurmet e krimit;-do ta akuzoi Ram Kryeministri, Lubonjen per shpifje?Nese jo,atehere Edvin Babolja e ka vendin ne burg.
  “F.Lubonja,dikur mik i Edi Ramës, kujton që kur ky i fundit ishte pedagog i Institutit të Arteve, bashkë me të ngjashmit e tij, dhanë në mjediset e këtij universiteti një kioskë me qera, ku në këmbim pronari u jepte drekat
  dhe darkat falas. Madje siç ndodh rëndom- kujton Lubonja- kjoska ku tregtohej paçe dhe fasule, u zbukurua
  në mure edhe me pikturat e Edi Ramës. Kur u bë ministër Kulture në 1998 dhe kishte më shumë në dorë, ai i
  dha ambjentet e Akademisë si lokal, “House of Arts”, për mikun e tij, sot deputet i PS, Fidel Ylli.Por, Lubonja
  tregon edhe një histori tjetër sinjifikative (të shoqëruar me dokumenta) që zbulon mendësinë e vërtetë të kryeministrit aktual: batakçillëkun e tij me Bingo Yllin, e futur në Teatrin Kombëtar, që Rama sot do ta shembë
  për të humbur gjurmët. Sipas Ligjit të kohës, për sipërfaqet që i kalonin mbi 500 m2, dhënien me qera të një institucioni duhet ta firmoste Ministria e Ekonomisë. Por ç’bëri Rama si ministër kulture? Falsifikoi dokumentat, nga 575 m2 në më pak se 500, dhe e nënshkroi vetë kontratën që i lejonte Bingo Yllit të ushtronte aktivitet tek Teatri Kombëtar. Cili qe rezultati? Nga 74 mijë USD në vit që përfitonte teatri, me kontratën e Ramës merrte vetëm 4 milionë lek në vit”!
  Kastriot Myftaraj shpif per Gjyshin e Edi Rames,se gjoja durrsaket e kan hedhur tek shatervani,sepse u martua me dashnoren e Zogut nderkoh qe ishte shtatzene.Rama ka heshtur,nuk i eshte pergjigjur Myftarajt,ashtu si Lubonjes,fakt qe tregon se eshte e vertete.Me qe arriti ta prishte shatervanin Rama,pra,me qe zhduku objektin
  ku ishte turperuar Gjyshi shkurtabiq;-mundet Ram Babolja ta denoi Kastriot Myftarajn per shpifje?
  “Durrësi mund të quhet si qyteti i origjinës së Edi Ramës. Në këtë qytet, në Lagjen Kala, ka jetuar familja e
  Edi Ramës për tre breza, që nga stërgjyshi i Edi Ramës Grigor Rama, djali i tij Kristaqi i parë, më pas djali i këtij Vlashi, dhe i fundit djali i Vlashit, Kristaqi i dytë, babai i Edi Ramës. Çuditërisht, ose ndoshta jo, Edi Rama nuk
  flet kurrë për shtëpinë e tij në Durrës, e as është shqetësuar ndonjëherë për restaurimin e saj.Interesi i vetëm
  i Edi Ramës sa i përket origjinës durrsake të tij ishte që të zhdukte gjurmët e turpit familjar të tij, që kishte
  lidhje pikërisht me shatërvanin. Pas martesës së bujshme për kohën në Durrës të gjyshit të Edi Ramës nga
  babai, Vlash Rama, që ishte shoferi personal i Presidentit dhe më pas i Mbretit Zog, me kamerieren e Pallatit
  të Zogut, Veronika Maria Kolombi, e njohur si dashnorja e Ahmet Zogut, gjyshit të Edi Ramës i ndodhi një
  incident që ka të bëjë pikërisht me këtë shatërvan.Një mbrëmje vere, disa të rinj durrsakë, e kapën Vlashin
  dhe e hodhën në shatërvan duke i thënë që të lante atje turpin që kishte pranuar të martohej me dashnoren
  e Ahmet Zogut, madje të pranonte si të vetët edhe dy fëmijët e lindur nga kjo martesë. Ngjarja u bë shkak për krijimin e shumë barcoletave në Durrës.I pari që u përpoq ta hiqte shatërvanin ishte babai i Edi Ramës, Kristaqi,
  i cili kishte arsye të forta për ta bërë këtë gjë. Atë natë që babain e tij Vlashin e hodhën në shatërvan, ai ishte
  duke u kthyer në shtëpi nga një festim me disa miq të tij servilë zogistë, të cilët e kishin ftuar për darkë pas
  lindjes së djalit të tij të parë, që ishte pikërisht Kristaqi, për të cilin thuhej se ishte djali i Zogut.Kristaqi i cili
  ishte skulptori i oborrit enverian, u përpoq që ta largonte shatërvanin me djallëzi, duke bërë projektin e një monumenti për Kryengritjen e Haxhi Qamilit, që do të vendosej në qendrën historike të Durrësit. Kulmi i
  suksesit të këtij rebelimi islamik, të cilin Enver Hoxha e shikonte si një lëvizje shoqërore progresive, kishte
  qenë pushtimi i Durrësit, kryeqytetit të Shqipërisë së kohës. Prandaj, arsyetonte Kristaqi, Enver Hoxha do
  të pranonte me kënaqësi idenë e tij. Kështu zhdukej shatërvani i urryer. Por as Enver Hoxha nuk shkoi kaq
  larg, kështu që shatërvani shpëtoi paq. Atë e hoqi djali i Kristaqit, Edi, kur u bë Kryeministër.Tani është
  thënë se shatërvani do të restaurohet dhe do të zhvendoset në një pjesë tjetër të qytetit. Por, siç e di mirë Kryeministri Rama,objektet e qendrës historike të një qyteti, nuk mund të zhvendosen kështu, duke deformuar urbanistikën historike të qytetit. A nuk ishte vetë Rama që dikur, në nisje të karrierës së tij politike, si Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, ia filloi ndërtimit të kultit të tij personal me projektin e famshëm “Kthim në identitet” për qendrën e Tiranës? Përse për qendrën e Durrësit duhet vepruar ndryshe? Merret vesh,
  për këtë ka vetëm një arsye, që të harrohen turpet e familjes Rama.

  1. “zigur qarri”,sipas kesaj perralle nga e kaluara që ti tregon,prape Rama del që eshte dere e larte me gjak mbreteror dhe e paska në gen pushtetin,po si tja bejme me Berishen që ngado që Ta marresh si çun i Ram Berishes del çoban me dhí si cun i atij partizanit Serb që i q..u nenen dhe e la shtatzane me Salen del kriminel,pra kush ka mê shume vlera sipas teje??

 3. Gezojuni sepse ky eshte fundi i tij. Lereni ta beje ligjin e cte doje. Shenja te qarta te fundit te hidhur. Gezojeni, talluni e shijojani ankthin e fundit te tij e te rilindjes. Madje lereni te zgjase pak se do jete fatal .

 4. Haha. Po ato qe nuk jetojne ne Shqiperi dhe i nxjerrin te palarat (‘shpifjet’) k/ministrit i kap kjo e ashtuquajtur nisme?!

 5. Ju skiftera te pd ne keni bythe mbas miratimit provoni dhe shpifni duke vene dhe emrin e vertete dhe jo pseudonim,behuni burra nje here ne jete se ngelet neper bodrume duke shpifur dilni ne mejdan dhe provoni qe nuk shpifni dhe gjykata ju jep te drejt per te verteten,kjo eshte burrni mor spiuna te saliut

 6. O LOLO’ po na hiqesh si prokurori psikopatit. ai qe do flasi te plaset ne burg,,, Idiotizmi i hamejve rilindas, duan ta mbajne ne krah qeverine e partine, sepse kembe s’po kane me se u jane prere nga shperthimet e zullumeve te tyre, andaj dalin e ofendojne e bejne shantazh duke ofenduar opozitaret……….Ky komentuesi i pa emer, te tjereve ua kerko emerin e vete na del sigurims, Iprodhimit kuqal. ME PARE I SEMURI DUHET TE MESOI LIGJET E TE DREJTES SE GJITHSEJCILIT NE SHPREHJE, E MENDIM, E PASTTAJ TE BEJE KETO DEKLARATA SKANDALOZE SI KINEZ I mAO CE DUNIT ME GARDEN E KUQE.

 7. O bole me xixa nuk fola per keto komente qe beni ju skifterat blu ore e minut nga skutat por ata qe hiqen Analista,Jurista,Pronar gazetash,tv,portaleve gazekare,shtetet funksionojne me institucione.ai qe flet dhe shkruan duhet te pergjigjet per to.psh keshtu shpifi dhe saliu per Bolinon dhe gjykata denoje saliun per shpifje.more vesh o Bole me xixa

  1. Naiviteti me madh eshte ti besosh drejtesise sone . Nje fakt , dikur ne pushtet ishte saliu dhe i fitonte te gjitha padite , tani qe jane keta i fitojne po keta . Ka mundesi?

 8. Si gjithmone i paraqisni faktet sic ua do stomaku. Agron Xhafa nuk u la te ikte, shkoi ne burg per ate akuze qe ju e permendni. Djali i deputetit eshte ne burg dhe ne burg nuk te fut as Rama as policia po gjykata e prokuroria. Ka nje vonese disa mujorere nga akuza e vajzes e deri ne ndalimin por per kete eshte pergjegjese prokuroria. Problemi qe ka Nuhu eshte se deri tani nuk ka paraqit asnje fakt per pistoleten te koka dhe qofsha i gabuar por duket se eshte thjesht nje akuze per te mar azil ne Zvicer.

 9. Laparaku, vemja kuqe e qelbesirave te astuquajtur rilindje, njeri i pa cipe, ordiner qe ne komentin e tije kerkon te vihen emra, e vete si hajdut, e bire kurvi, del e thote ato,,, me xixa, por mesa duket i ka nga pas ato brenda e do qe ti nxjerre me nofka. A e kuptoni ju qelbesa, se sa jeni degjeneruar, se sa pa bosht paskeshi qene, mo qena te njerezimit, dhe akoma si gjarperi mundoheni te zvarriteni me poshtersite e bemat tuaja. Ne kerrmat e tepsise se psikopatit beni shume ju, per interesat mafioze, banditeske, por nga pak do fundoseni per mos te na u ketheheni me. Ipaemer, i maskuar, por i mbaruar. Mos e hap me gjerizin te ofendosh, se ka fjalor qe edhe mund te mbyse, e te shtrengoje gurmazin, e mendjenzabrahane.

 10. Nëse, rreth 10 000 000 shqiptarët që ndodhen nepër botë akuzojnë Ramën dhe ministrat e tij bashkë me kriminelët bashkëpunëtorë të qeverrisë, duke i konsideruar si shpifje, atëherë, Xhafa dhe i vëllai i Xhafës dhe i të gjithë drogaxhinjve do t’i shpallnin në kërkin nderkombëtar për t’isjellë në Shqipëri , për t’i dënuar dhe burgosur këtu. Do të hapeshin burgje të reja dhe punësimi me policë do të rritej në mënyrë të paimagjinueshme. I gjithë populli do të vishej polic dhe do të kërkoheshin edhe nga gjithë Evropa për të plotsuar nevojat tona. Ndaj, kujdes me shpifjen! Horrat po ju vëzhgojnë 24/24.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu