• |
ide | kryesore

‘Babalja’ lirohet nga burgu, gjykata rrëzon kërkesën e Shqipërisë për ekstradim

Lajme, Të fundit

Gjykata e Prishtinës ka liruar nga burgu sot Albert Veliun, i njohur si “Babalja”. Trupi gjykues ka vlerësuar si të paligjshëm arrestimin e tij një ditë më parë për llogari të palës shqiptare.  Sipas mediave në Kosovë, ai u vu në pranga në qendrën e azilit në Prishtinë dhe më pas u dërgua nga

Albert Veliu ishte në Kosovë pasi kishte aplikuar për azil politik, fill pas skandalit të audio-përgjimit që pretendohet se është kryer mes tij dhe vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.


Pak ditë më parë, ndaj Veliut, të njohur edhe si “Babalja”, është vendosur masa e arrestit me burg nga Gjykata e Krimeve të Rënda me kërkesë të Prokurorisë shqiptare. Organi i akuzës e akuzon Albert Veliun për veprat penale “Kallëzimi i rremë”, kryer në bashkëpunim dhe “Kalimi i Paligjshëm i Kufirit”.

2 Comments

  1. Ligji ne Kosove eshte me perpara se tek ne, sepse zbatohet kushtetuta, te marrin shembull keta te shiturit e te bleret tane qe u shkojne politikaneve pas bithes e interesave personale. Bravo drejtesise kosovare, qe me nje mandat mashtrues keta alibiste, kerkojne te denojne njerezit per interesa te politikes bastarde.

  2. vetem monstrat e stalinit rama dhe thaqi arrestojn nje njeri qe ka kerkuaar azil dhe ket gjat procedurave per azil.vetem nji dhjerj,jashteqitje enveri,ramizi,kristaq rame e spiro koleke e bejn kete ,pra edvin mut rama dhe hashim thaq kaka.keshtu beri hashim mut kaka me urdher edvin mur tama dhe dorzuam 7 turq tek erdogan para 7 muajsh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu