• |
ide | kryesore

Thaçi: Korrigjimi i kufijve deri në pranverën tjetër

Lajme, Të fundit

Hashim Thaçi u shpreh optimist se deri në pranverën e ardhshme do të arrihet marrëveshja me Serbinë, që do të përfshijë korrigjimin e kufijve.

Në një intervistë për televizionin francez, “France 24”, Presidenti i Kosovës, theksoi se ndryshimi i kufijve nuk është ideja që ai dëshiron të prezantojë, por duke parë negociatat deri tani, kjo është zgjidhja e vetme e zgjuar për stabilitetin e dy vendeve.

Thaçi u shpreh se marrëveshja do të duhet të përmbajë njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin e saj në Këshillin e Sigurisë së OKB-së. Presidenti u shpreh se nëse ndodh një marrëveshje e tillë, të drejtat e serbëve të Kosovës do të respektohen.

“Ideja ime për korrigjim të kufijve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë, nëse nuk do të nënkuptonte arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare me njohje reciproke dhe anëtarësimin e Kosovës në OKB, në fakt sfidon rreziqe tjera të ndarjes së Kosovës apo themelimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe që nënkupton ‘Republika Serpska’” – u shpreh Thaçi.

3 Comments

  1. o kali ti e rama duhet te beni korigjim truri e jo kufinjesh ,o hardall njerz.i gogla muti stalini e enveri.ket qelbesir thaqi e kenmi dhurat si ju ramen nga alkohilisti e perversi bab fatos nano dhe monstra e ramizit fats klosi.vrases ky vrases rama me shok e perdhunues,hajna te kategorid me dhjet yje nga ZHUGAN SI RAMA NE AZILET NE FRANC E ZVICERR ,LYPES E THONJ PA PRER NE MILJONER.

  2. ORE ME KE E DISKUTUR E VENDOS KETET TI ME RAMEN KRYEGUZHINJER VUCIC GUZHINJER PUTI SHEF GUZHINE DHE SOROS ME DJAL BASHKE …

  3. Per korigjim kufijsh me mirekuptim kane biseduar dhe Frano Tuxhman i Kroacise me Sllobodan Milloshevicin e Serbise. Rezultati mbi 150,000 te vrare ne Bosnje Herxegovine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu