• |
ide | kryesore

Krahasimi i fjalimit me atë të 2015/ Çfarë u thotë Rama policëve pas skandaleve

Kryesore, Lajme

Fjalimi i sotëm i Edi Ramës, përpara drejtuesve të policisë në vend, ishte një “deja vue” e shëmtuar. Që në fillim të fjalës së vet, që u shoqërua nga ndërprejre, gulçime dhe marrje fryme (zakonisht i ndodh kur lexon gjëra që nuk i beson as vetë), kryeministri deshi t’i sigurojë drejtuesit e policisë se ata nuk duhet të shpërqëndrohen asnjë moment nga shpifjet dhe akuzat monstruoze që u bëhen. Fjala është se policia e shtetit është vënë në dyshime të mëdha pas rasteve të Xhisielës, Agron Xhafajt dhe lidhjeve të politikanëve me krimin, ndaj të cilave ajo qëndron indiferente. Prandaj Rama është yshtur t’i sigurojë ata se këto janë shpifje dhe se të gjitha akuzat e opozitës dhe portaleve nuk janë të vërteta.

Andi Bushati: Perceptimi për krimin/Ramës i është thyer termometri

Por, Lapsi.al ka krahasuar videot e fjalimit të sotëm të kryeministrit me atë që mbajti në shtatorin e 2015, në konferencën show, “Antidroga, një histori suksesi”. Nga ky fjalim, që sa herë mund ta shikosh aq herë mund të nxjerrësh perla, duket qartë se edhe aty Rama ka dashur të motivojë uniformat blu. Ai thotë se e kupton si ndihet një polic i ri kur dëgjon se është tradhëtuar nga qeveria, ministri, drejtori i policisë, shefi i komisariatit, etj. Ai shpjegon se si i priten atij gjunjët kur shkon për të luftuar kundër drogës.

Po të kujtojmë se kjo konferencë me titullin qesharak “Antidroga, një histori sukesi”, u bë pasi Dritan Zagani kishte akuzuar për lidhjet e ministrit të Brendëshëm Saimir Tahiri me Habilajt, e marrim vesh me mirë se për çfarë flet Rama sot.

Lexo me tej:

VIDEO/ Shikoni se si me zor mbushet me frymë Rama në fjalimin para drejtuesve të policisë

Basha: Rama po mbron sot Xhafën, Veliun dhe Ballën ashtu siç mbronte dje Tahirin

Atëherë u mor vesh se edhe edhe ministri, edhe drejtori i përgjithshëm i policisë, edhe shefat e komisariatit të Vlorës, që sot janë në kërkim, nuk qenë të interesuar t’u fusnin shkopinj nën rrota Habilajve. Prandaj edhe policët e thjeshtë nuk mund të bënin më shumë.

Njësoj si tani, kur çfarëdo të thotë Rama, përmes fjalimesh ku e tradhëton frymëmarrja, policët e thjeshtë e dinë se e gjitha është një teatër.

©Lapsi.al

 

22 Comments

 1. Suflaqe sufllaqe.. Sulmoni tani e shkruani, beni sikur jemi shume. Filloni u thash filloni se jemi mbrapa sot. Kush shkruan nga 5 komente e lart, si bonus ka dhe nga nje pepsi.

  1. FRPD-IK THITH ME RAMEN TEK META SE GATI KA NGJALEN ,po nuk te pelqeu mund ti lepin roshit menjeher pasi ka perdhunu nje te mitur,ose xhisieles pasi rraja te ket kry pun.zgjidh tani ,apo nuk del nga qenefi negjmije ku je lind e ngjiz me mut stalini si rama,

  1. frpd ne 2005 siq shifet ne foto paske qen ne delir i teri ,sot nja 30 mjek te paskan ber fytyren plastik ,por jo dhe trurin.

 2. FRPD-IK THITH ME RAMEN TEK META SE GATI KA NGJALEN ,po nuk te pelqeu mund ti lepin roshit menjeher pasi ka perdhunu nje te mitur,ose xhisieles pasi rraja te ket kry pun.zgjidh tani ,apo nuk del nga qenefi negjmije ku je lind e ngjiz me mut stalini si rama,

 3. Kryehorri dhe krye i marri po i flet kryehorrave e kryehajdutev. Arresto keta qe ke perballe ,keta jane hajdutet e vertet.

 4. Rama e ka ne terezi. Leke ka bere per 300 breza. Do te mbylle mandatin se ka ca per te marre akoma.

  Policine e ka bere zap me Xhafen dhe bandat.

  Prokurorine me Arta Markun e ka degjeneruar komplet

  Gjyqesori eshte shkaterruar nen emrin e Vetingut . Kur ben veting ish- jurista e AMC-se qe i kishin cdo gje gati nga konsulentet ligjor, Juriste amatore. Komisionere si Pamela Qirko ose me sakte Pamela Balluku motra e Belinda Ballukut Drejtoreshe e AlbControl. (Qirko e ka nga i shoqi Melandi qe merret me big market)

 5. Nuk ka sepse të bëhen artificialisht krahasime e medemek “statistika” se kush ka abuzuar më shumë nga politikanët shqiptarë me shpifje.
  Mjafton të përmenden me amra se sa deputetë, ministra apo kryetarë bashkie të sejcilës parti, në pushtet apo opozitë, ka rezultuar të jetë i dënuar apo i akuzuar nga ndërkombëtarët.
  Pra merini me rradhë:
  Sa deputetë të PD, PS , LSI apo partive satelite të tyre dolën me ligjin e dekriminalizimit me fakte e jo me llafe, si të dënuar nga gjykatat europiane për trafiqe të ndyra droge e prostitucioni. Vetëm deputetë të PS
  Po e njejta histori pothuajse edhe me kryetarët e bashkive.
  Cila parti gjatl këtyre 28 viteve të tranzicionit ka pasur ministra të mbrendshëm me vëllain apo kushurijtë trafikantë droge veç PS ?
  Kur vjen në pyetje korrupsioni i madh i njerëzve të drejtësisë.
  Përse nuk është bërë një studim i plotë se sa është numuri i juristëve me diplloma “juridiku” të mara në kohën e Enverit, që të detyruar nga kërkesa e stazhit të gjatë në këtë profesion (10-15 vjet) kanë qenë e janë akoma drejtues të lartë të institucioneve të drejtësisë.
  Të gjithë këta farë juristësh si puna e Xhafës, Brahos, Manjës, Ngjelës, Felës etj. ligjet e cilës drejtësi kishin studiuar e aplikuar ? Ligjet e sistemit demokratik europerëndimor apo të diktaturës komuniste ?
  Por a thua se këta juristë kanë bindje politike të djathta apo demokratike ?
  Këta janë më fanatikët “majtistë” shqiptarë, jo vetëm për shkaqe të formimit ideollogjik e përkatësisë klasore, por edhe nga komplekset e frikës për fajet e së kaluarës.
  A mund të presësh prej tyre drejtësi të pa anëshme ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu